Mít akné na zádech může být pro někoho ještě horší než akné na obličeji. A zvlášť pro ženy. Nejhorší je to teď v létě, kdy horké počasí vybízí k nošení co nejmíň oblečení a kdy na dovolené trávíme většinu času v plavkách. Většinu roku záda jednoduše zakryje oblečení, ale v létě je těžší ho zamaskovat. Zvlášť když si záda nemůžete zamaskovat make-upem. Pamatuju si, že mým hlavním kritériem pro výběr tílek dřív bylo, jestli má volná záda nebo ne.

Léčbu akné na zádech taky ztěžuje fakt, že se na záda hůře aplikují přípravky zaměřené na lokální léčbu.

Jak akné na zádech vzniká?

Akné se nejčastěji vyskytuje právě na obličeji, zádech a hrudníku, a to z toho důvodu, že na těchto místech je nejvíc mazových žláz, které produkují kožní maz. Když tělo vytváří příliš mnoho mazu, může docházet k ucpávání pórů. Do ucpaných pórů se můžou dostávat bakterie, které se tělo pokouší zničit tím, že v daném místě vyvolá zánět. Tak vzniknou zanícené, červené pupínky.

Důležitější ale je, co se děje v těle, a ne na kůži. Akné je totiž jen důsledek kombinace špatného stravování s vysokým obsahem cukru, nedostatku pohybu a přílišného stresu. Tyto faktory nám dokážou rozházet trávení a hormony, což se v konečném důsledku projeví jako pupínky na tváři, anebo právě jako akné na zádech.

 

Akné na zádech

Jak se zbavit akné na zádech?

Základ léčby akné na zádech je stejný jako u léčby akné na obličeji – zdravý životní styl. Je potřeba zlepšit stravování, omezit konzumaci průmyslově zpracovaných potravin a zaměřit se na zeleninu, ovoce, maso a ryby. Dále je nutné zakomponovat do vašeho programu více pohybu, abyste odbourali úložiště energie v těle, aby tělo přestalo vytvářet zbytečně moc inzulínu a tím i kožního mazu. Více spěte a snažte se omezit nebo kompenzovat stres. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že se tyto změny rychleji projeví právě na zádech a na dekoltu, než na obličeji.

Co pomáhá na akné na zádech?

  • Zdravé oleje: Omezte konzumaci běžných olejů a tučných jídel a začněte více konzumovat omega-3 mastné kyseliny, které jsou obsažené například v lososovi. Doporučuju také fermentovaný olej z tresčích jater, který navíc obsahuje také vitamíny A a D, které jsou důležité pro zdravou pleť. Zkuste také vařit na kokosovém oleji.
  • Pozor na šampony, mýdla a aviváže: Šampony, mýdla a aviváže můžou obsahovat látky jako například parabeny nebo minerální oleje, které mohou ucpávat póry. Zkuste se v drogerii poohlédnout po přípravcích s vyšším obsahem přírodních látek.
  • Jemný peeling: Pokožka na zádech je silnější a méně citlivá než pokožka obličeje. Proto je možné častěji používat peeling, abyste se zbavili odumřelých kožních buněk, které mohou ucpávat póry. Vyrobte si vlastní peeling tak, že si do sprchového gelu přimícháte cukr nebo skořici, případně pleť jemně vyčistěte kartáčem nebo masážní rukavicí.
  • Omezte horké sprchy: Nesprchujte se horkou vodou. Horká voda vysouší pleť, která se pak v obraně začne více mastit a můžou tak vznikat další pupínky.
  • Tea Tree: Smíchejte pár kapek tea tree oleje například s jojobovým olejem a lehce vmasírujte do pokožky zad nebo dekoltu. Tea tree nikdy nepoužívejte samotný, ale jen v kombinaci s jiným neutrálním olejem, protože je jinak příliš silný.
  • Oblečení: V létě, když se více potíte, dávejte přednost přírodním materiálům jako je bavlna nebo len, před umělými, které vytvářejí ideální podmínky pro bakterie.
  • Opalovací krémy: Běžné opalovací krémy obsahují látky podobné hormonům, které můžou akné na zádech zhoršovat. Přečtete si článek o zdravém opalování a vyberte si lepší opalovací krém, po kterém vám nevyskáčou pupínky.

Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!

Komentáře

komentáře

Pin It on Pinterest