E-kniha
Kokosový olej má spoustu pozitivních účinků na naše zdraví. Pomáhá i na akné? Nebo ho naopak zhoršuje?

Nejdříve ta jednodušší část – kokosový olej je výborný na akné, pokud jej užíváte vnitřně. Obsahuje mastné kyseliny, které působí proti bakteriím, plísním a kvasinkám a působí jako antioxidant. Také zlepšuje trávení, podporuje trávicí systém, pomáhá při léčbě Alzheimerovy choroby, pomáhá předcházet srdečním onemocněním, je vhodný na záněty ledvin a močových cest, chrání játra, snižuje zánět, zlepšuje paměť a pomáhá vyrovnávat hladiny hormonů.

Co je to za tuk?

Kokosový olej je nasycený tuk. Při pokojové teplotě je tuhý. Dřív se říkalo, že nasycené tuky jsou špatné, spousta odborníků na výživu ale dnes od těchto tvrzení upouští. Ukazuje se totiž, že nasycené tuky nejsou tak špatné, jak se dřív tvrdilo. Kokosový olej například obsahuje triglyceridy (směs tří mastných kyselin) se středně dlouhým řetězcem (MCT), které mají pozitivní vliv na naše zdraví.

 

kokosový olej a akné

Vnitřní použití kokosového oleje

Kokosový olej je antibakteriální

Kokosový olej pomáhá zabíjet bakterie, viry i plísně, a to díky mastným kyselinám, které obsahuje. Dokáže zničit jak bakterii p. Acnes v kůži, ale také zlé bakterie ve střevech. Doporučuje se také při protiplísňové nebo protikvasinkové dietě.

Kokosový olej podporuje trávení

Kokosový olej nejen že ničí špatné bakterie ve střevech, ale pomáhá také napravovat škody, které tyto bakterie napáchaly. Podporuje rychlejší obnovu buněk a bojuje tak proti zvýšené propustnosti střevní stěny.

Kokosový olej chrání játra

Pokud jsou vaše játra příliš zatížená a nestíhají zpracovávat všechny toxiny, může se to negativně projevovat na kůži jako akné. V játrech se navíc tvoří hlavní antioxidant glutation, který pomáhá bojovat proti akné. Játra také pomáhají vyrovnávat hladiny hormonů v těle. Kokosový olej pomáhá játra chránit, aby fungovala tak, jak mají. Podporuje tvorbu glutationu, snižuje peroxidaci lipidů a chráním před poškozením způsobeným alkoholem.

Kokosový olej je protizánětlivý

Jednou z hlavních příčin zánětu je peroxidace lipidů. To je stav, kdy volné radikály poškozují tuky  v buněčných membránách buněk. Tyto poškozené tuky pak narušují další tuky a vytváří se tak dominový efekt, dokud to nezarazí antioxidanty. Nasycené tuky (včetně kokosového oleje) jsou mnohem méně náchylné k peroxidaci. Studie navíc ukazují, že kokosový olej dokonce pomáhá zánět snižovat!

Kokosový olej pomáhá vstřebávat živiny z jídla

Některé vitamíny se vstřebávají jen díky tukům. Jedná se například o vitamíny A, D, K a E. Z tohoto důvodu se doporučuje jíst zeleninu vždy spolu s nějakým tukem. Tyto vitamíny jsou rozpustné ve všech tucích, ale kokosový olej prý zvyšuje absorpci živin a je v tomto směru lepší než ostatní rostlinné oleje.

Nejjednodušší způsob, jak konzumovat kokosový olej, je používat ho při vaření. Je totiž stálejší při vysokých teplotách, hodí se tedy na vaření, pečení a smažení lépe, než třeba olivový olej. Používat můžete také kokosové máslo nebo kokosové mléko.

kokosový olej a akné

Použití kokosového oleje na pleť

Opatrnější byste však měli být při používání kokosového oleje přímo na pleť.

Výhody použití kokosového oleje na pleť:

  • Hydratace: kokosový olej pomáhá předcházet vysoušení kůže tím, že na pleti vytváří ochrannou vrstvu, které brání ztrátě hydratace.
  • Antibakteriální účinky: Kokosový olej ničí bakterie prý až 15krát účinněji než benzoyl peroxid, který se používá na léčbu akné.
  • Obsahuje protizánětlivé látky, které pomáhají snižovat zarudnutí pupínků.
  • Funguje jako ochrana před sluncem: Má SPF 7, což je málo v případě, kdybyste jej chtěli používat místo opalovacího krému, ale při krátkém pobytu na slunci pomáhá chránit před slunečními paprsky.

Nevýhody použití kokosového oleje na pleť:

  • Je komedogenní. Na škále od 1 do 5 má hodnocení 4, to znamená, že velmi pravděpodobně bude ucpávat póry.
  • Je zahřívající. Podle východní medicíny je akné způsobeno přemírou horka v těle, které se projevuje jako zarudlé pupínky na tváři. Kokosový olej může tyto projevy zesilovat.

I přes tyto nevýhody existuje spousta lidí, kteří by za něj dali ruku do ohně. Vím, že to opakuju často, ale každý jsme jiný a každý reaguje na stejné věci různě. Rozhodně bezpečné je používat kokosový olej na vaření. Při použití na pleť bych postupovala raději obezřetně. Já osobně mám ze vzniku pupínků takový strach, že se raději vyhýbám všemu, co by mohlo akné potenciálně zhoršovat, i když to není stoprocentně jisté. Z tohoto důvodu se zatím kokosovému oleji vyhnu.

Jaké vy máte zkušenosti s použitím kokosového oleje na pleť?

 

Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!

Komentáře

komentáře