Jak posílit imunitu na podzim a předejít tak akné
S přicházejícím podzimem nás čekají kolísající teploty, chladné dny a vlhké počasí. To vše představuje nápor na náš imunitní systém. Jak posílit imunitu, aby nás neskolil každý bacil?
V první řadě je důležité si uvědomit, že imunitu ovlivňuje hned několik faktorů najednou. Stejně jako v případě akné svou roli hraje spánek, pohyb, duševní pohoda, ale také jídlo a doplňky stravy.
Jak posílit imunitu: Jídlo a doplňky stravy
Základem by měl být rozmanitý, kvalitní a zdravý jídelníček. Soustředit bychom se měli hlavně na sezónní potraviny, jako je například kořenová zelenina, která se skvěle hodí třeba na polévky. Zařadit bychom měli dostatek ovoce a zeleniny, které nám dodají potřebné vitamíny a antioxidanty, které potřebujeme na obranu proti nemocem. Přidaným bonusem bude i zlepšení vaší pleti.
Jaké potraviny bychom měli zařadit do podzimního jídelníčku?
- Mandle (vitamín E)
- Papriky (vitamín C)
- Batáty (beta karoten)
- Špenát (kyselina listová)
- Dýně (antixoidanty, beta karoten)
- Brokolice (vitamín A, C, E)
- Zelený čaj (antioxidanty)
- Žampiony a hlíva (vitamín D)
- Vejce (vitamín D)
- Česnek (antibiotický účinek)
- Slunečnicová semínka (vitamín E)
- Dýňová semínka (zinek)
- Losos, makrela, vlašské ořechy (omega – 3)
- Potraviny bohaté na probiotika: jogurt, kefír, kysané zelí, kimchi
- Koření: zázvor, kurkuma, tymián, oregano, rozmarýn, skořice
Doplňky stravy
Potřebné vitamíny si můžeme doplnit také z doplňků stravy. Potřebovat budeme především:
- Vitamín D3 v kombinaci s K2
- Omega-3 mastné kyseliny
- Lipozomální vitamín C v kombinaci se zinkem
Medicinální houby a bylinky, které podporují imunitu
Pokud chcete podpořit svou imunitu pomocí přírodních přípravků, není nic jednoduššího, než zvolit bylinky nebo medicinální houby.
Mezi bylinky podporující imunitu patří například:
- Echinacea
- Ženšen
- Šalvěj
- Bazalka posvátná (tulsi)
- Rakytník
- Šípek
Z bylinek si můžete připravit čaj nebo bylinný nálev. V chladných dnech vás takový čaj zahřeje a ještě podpoříte svoje zdraví.
Medicinální houby
Další možností jsou medicinální houby. Houby mají dlouhou tradici ve východní medicíně a pomalu získávají na popularitě i u nás. Velký výběr najdete třeba na Brainmarketu
.
Které jsou nejlepší na imunitu?
- Reishi: kromě posílení imunity má reishi také uklidňující účinek, pomáhá při stresu, úzkosti a depresích. Podporuje hojení.
- Lion’ s mane (hericium): Podporuje prospěšné bakterie v trávicím traktu, posiluje imunitu a podporuje jasnou mysl, soustředění a paměť.
- Chaga: Je zdrojem antioxidantů, působí proti zánětu, stárnutí a LDL cholesterolu. Je prospěšná na pleť.
- Shiitake: kromě podpory imunity příznivě působí na srdce, cévy a krevní tlak.
- Cordyceps: Působí jako stimulant, dodává energii, zlepšuje sportovní výkon a regeneraci po něm.
- Turkey tail (coriolus): kromě podpory imunity také zlepšuje trávení, zastavuje růst škodlivých bakterií a snižuje zánět.
- Maitake: podporuje imunitu a hojení, snižuje cholesterol a reguluje hladinu krevního cukru.
Houby můžete užívat v kapkách nebo ve formě prášku například do kávy, čaje, smoothie, polévek. Nebo je užívat ve formě kapslí jako doplněk stravy.
Zdravé návyky na podporu imunity na podzim
Naši obranyschopnost, neboli imunitu, ovlivňuje hned několik faktorů najednou. Vliv má například to, co jíme, jaké doplňky stravy užívám, ale také naše psychická pohoda, spánek a pohyb.
Jaké návyky ti na podzim pomůžou podpořit své zdraví a imunitu?
- Pohyb: snažte se začlenit do svého programu pohyb venku. Stačí se jít projít nebo proběhnout ven na vzduch a vaše tělo i mysl vám poděkuje.
- Podpora lymfatického oběhu: před sprchováním se nasucho “vydrhněte” kartáčem. Dry brushing je technika používaná už od dob starověkého Egypta a například v ajurvédě je hojně využívaná. Kartáčujte vždy nejdříve nohy, pak ruce a postupujte výš k hrudníku. Kartáčuje se vždy směrem k srdci.
- Sauna: dalším způsobem, jak rozhýbat lymfu a detoxikovat tělo, je saunování. O tom, jak se správně saunovat, když máte akné, si můžete přečíst v tomto článku.
- Otužování: snažte se každé sprchování zakončit krátkou studenou sprchou. Už pouhých 30 sekund studené sprchy podporuje naši odolnost až o 29%.
- Nepřetápět: teplotu v bytě udržujte kolem 22 stupňů, v ložnici pak kolem 18 stupňů.
- Spánek: chronický stres vyčerpává náš imunitní systém, proto je potřeba dostatečně odpočívat a dobře spát, ideálně 7 až 8 hodin denně.
- Stres: stresu se v dnešní době nevyhneme. Proto je důležité najít si techniky, které nám ho pomůžou lépe zvládat. Zkuste dechová cvičení, meditaci nebo psaní deníku.
- Vyčistěte vzduch: kápněte do aromalampy nebo difuzéru pár kapek esenciálního oleje z borovice nebo eukalyptu a pročistěte vzduch od bacilů.
- A nezapomeňte si často mýt ruce 😉