Vitamín B5 a akné: Proč raději šetřit peníze na něco jiného
Možná jste od někoho slyšeli, že na akné pomáhají vysoké dávky vitamínu B5. Já to slyšela. A jako u všeho jsem chtěla zjistit, z čeho tato tvrzení vycházejí a jestli jsou oprávněná. Jaký má tedy vitamín B5 vliv na akné?Co je vitamín B5
Vitamín B5 je vitamín ze skupiny vitamínů B komplexu (logicky). Je jedním ze 24 esenciálních vitamínl nezbytných pro naše zdraví. Říká se mu taky kyselina pantotenová. Tento název vychází z řečtiny a v podstatě vyjadřuje, že se nachází (skoro) ve všem (panthos = všude). Proto je nedostatek vitamínu B5 poměrně vzácný. Mezi jeho přirozené zdroje patří maso, vnitřnosti, celozrnné obiloviny, luštěniny, brokolice, slunečnicová semínky, avokádo, losos, sušená rajčata, kukuřice, květák nebo vaječný žloutek. Nicméně stres nebo těhotenství mohou zvyšovat jeho spotřebu.
Vitamín B5 podporuje hojení ran, především když ho použijete lokálně. Podporuje také ochrannou funkci kůže. Zvyšuje hladinu glutationu v buňkách. Glutation je náš nejdůležitější antioxidant, který pomáhá chránit před poškozením (oxidativními změnami) buněk a snižuje projevy stárnutí.
Pomáhá vitamín B5 na akné?
Na mnoha diskusních fórech se dočtete, že vitamín B5 pomáhá proti akné. Spousta lidí tvrdí, že se jim při užívání vitamínu B5 zlepšilo akné. Co ale říkají studie?
Většina tvrzení o prospěšnosti vitamínu B5 vychází ze studie s roku 1997. Abych byla úplně přesná, nebyla to studie, ale článek v odborném časopise, samotná studie nebyla nikdy zveřejněná. Autor studie tvrdí, že vitamín B5 je nezbytný pro trávení tuků. Pokud ho máme nedostatek, nedokážeme trávit tuky. Tělo musí hledat jiné způsoby, jak se jich zbavit, a bude je vylučovat kůží jako maz.
Ale! Jak už jsem zmiňovala v úvodu článku – nedostatek vitamínu B5 je velmi vzácný, protože je skoro ve všem. Studie nedokazuje souvislost mezi nedostatkem vitamínu B5 a zvýšenou produkcí mazu. A je všeobecně známo, že za tvorbu kožního tuku můžou sacharidy, a ne tuky. Spolehlivost studie ještě narušuje fakt, že autor studie získal patent na léčbu vitamínem B5 ještě předtím, než článek zveřejnil. Jedná se tedy o zřejmý střet zájmů.
Co o vitamínu B5 říkají další studie?
Existuje ještě jiná studie, při které pacienti s akné dostávali vysoké dávky vitamínu B5 po dobu 8 týdnů. Po uplynutí této doby došlo k 50 % zlepšení akné. Nicméně tato studie byla financována společností, která vyrábí doplňky stravy a neobsahovala žádnou kontrolní skupinu. Nemůžeme se tedy spolehnout na její výsledky.
Co mluví ve prospěch vitamínu B5?
Existuje studie, která zjistila, že vitamín B5 pomáhá snižovat inzulínovou rezistenci. Tělo tak tvoří méně inzulínu a vzniká tak méně kožního mazu.
Podle jiné studie vitamín B5 podporuje hojení ran.
V další studii zase pacienti s akné, kteří dostávali po 12 týdnů velmi vysoké dávky vitamínu B5 (2,2g, což je 200 násobek doporučené denní dávky), zaznamenali výrazné zlepšení akné. Nicméně i zde se prý jedná o střet zájmů, protože i tuto studii financovala firma vyrábějící doplňky stravy. (A pak se snažte někde dobrat pravdy.)
Možná ale existuje nějaký jiný způsob, kterým vitamín B5 příznivě ovlivňuje stav akné a který ještě nebyl prokázán.
Nicméně rozumnější mi připadá zaměřit se raději na doplnění látek, které prokazatelně s akné souvisí, jako je například zinek. Vitamín B5 bych brala spíš jako takovou nástavbu.
Zdroje:
- Chris Kesser: Nutrition for Heathy Skin
- Supernatural Acne Treatment: Is Vitamin B5 The Ultimate Acne Cure?
- Acne Einstein: Vitamin B5 (Pantothenic Acid) For Acne – Skeptical View
- Lab Muffin: Science: Pantothenic Acid/Vitamin B5 For Acne