Zdravý kožní film: Jak správně hydratovat pleť

Nedávno jsem byla na kurzu Lucie van Koten na téma Manuál zdravé pleti: Čím si neničit pleť. Celý kurz byl moc fajn. Pokud se zajímáte o biokosmetiku a to, jak funguje, určitě vám ho doporučuju. Co mě ale zaujalo nejvíc, byly informace o tom, jak vlastně funguje přirozený kožní film a jak se pleť hydratuje. A proč tak zvané hydratační krémy vlastně vůbec pleť hydratovat nemůžou. Rozhodla jsem se proto, že se do tohoto tématu ponořím trochu víc a výsledkem je dnešní článek.

Ochranná funkce kůže: Zdravý kožní film

Na povrchu kůže se nachází kožní film, který chrání kůži a zbytek těla před negativními vlivy vnějšího prostředí. Tento kožní film funguje jako bariéra, která jednak zabraňuje tomu, aby se z pleti ztrácela voda, a také brání chemikáliím, bakteriím a dalším mikroorganismům, aby se usídlovaly v kůži nebo pronikaly dále do těla.

Tento kožní film je tvořen kožními buňkami, keratinem, potem a lipidy (tuky). Protože tento film obsahuje tuk i vodu, bývá tato vrstva označována taky jako hydrolipidová. Lipidy uzamknou v pleti vodu a zajišťují tak, aby byla dostatečně hydratovaná, pevná a hebká. Nepropustí do těla chemikálie a díky kyselému pH ani škodlivé mikroorganismy.

Narušení kožního filmu

Když ale (například vlivem špatné péče o pleť) tento ochranný kožní film narušíme, bude se pleť vysušovat, protože se z pleti začne ztrácet voda. Vlivem změněného pH se v kůži můžou zabydlet bakterie. Pleť se napne a zabrání odumřelým kožním buňkám, aby přirozeně „odcházely“. Ty pak mohou ucpávat póry, ve kterých uvězní bakterie. Tělo na tyto bakterie zareaguje tak, že do ucpaných pórů vyšle zánět a vytvoří tak zanícený pupínek. A akné je na světě.

Příčin narušení kožního filmu je hned několik:

  • Příliš časté mytí;
  • Používání agresivních, vysušujících a odmašťujících přípravků na čištění pleti (tenzidy, alkohol, saponáty, zásadité pH);
  • Mytí pleti horkou vodou;
  • Časté mechanické peelingy;
  • Vnitřní problémy způsobené nevhodnou stravou, stresem a nedostatkem spánku.

Jak podpořit ochrannou funkci pleti: Emulze

Pokud chci podpořit správné fungování kožního filmu, pak o pleť musím pečovat přípravky, které jsou svým složením podobné kožnímu filmu. Přirozený kožní film obsahuje velké množství lipidů a malé množství vody. Taková směs se nazývá emulze voda v oleji.

Emulze vzniká smícháním dvou složek, tzv. fází. Jedna ze složek je vodná (voda, aloe vera, hydroláty), druhá olejovitá (oleje, tuky, vosky, másla). Podle toho, která z těchto složek převažuje, se emulze dělí na dvě základní skupiny: voda v oleji (V/O) a olej ve vodě (O/V).

Voda v oleji

Základem emulze V/O je olejová fáze, ve které jsou rozptýlené kapičky vody. Příkladem takovéto emulze je právě náš kožní film. Kosmetické přípravky na bázi emulze voda v oleji vytvářejí na pleti krycí vrstvu podobnou přirozenému kožnímu filmu, zadržují v pleti vlhkost a chrání ji. Na tento typ kosmetických přípravků je potřeba jen malé množství konzervačních látek. A to z toho důvodu, že obsahují jen minimum vody, která je ideálním prostředím pro množení bakterií.

Olej ve vodě

Naopak základem emulze O/V je vodná fáze s rozptýlenými kapičkami oleje. Tento typ emulzí je základem většiny hydratačních krémů. Téměř celý obsah takových krémů obsahuje voda, účinné látky tvoří přibližně jen 0,5 až 6 % výrobku. Tyto krémy působí nemastně, dobře se roztírají a jako plus pro výrobce se i snadno a levně vyrábějí. U těchto krémů je ale potřeba použít větší množství konzervačních látek, protože ve vodě, která tvoří základ těchto krémů, se snadno množí bakterie a plísně.

Emulgátory v kosmetice

Pokud bychom chtěli smíchat olejovou a vodnou složku, tak se po určité době zase oddělí (představte si například dvoufázový odličovač na oči). Aby se tomuto oddělení obou složek zabránilo, přidávají se do emulzí takzvané emulgátory, které obě složky spojí a udrží je spojené.

Nejčastější jsou emulgátory ze skupiny tenzidů a jiné syntetické emulgátory, které můžou negativně ovlivňovat stav naši pleti i naše zdraví. Tenzidy hodně pění a také odmašťují povrch kůže. Což, jak už víme, je špatně. Odstraňují tak totiž hydrolipidovou vrstvu, vysušují pokožku a mohou způsobovat nadprodukci mazu nebo svědění kůže. Ve složení je najdete pod následujícími označeními:

  • SLS (Sodium lauryl sulfate)
  • SLES (Sodium laureth sulfate)
  • PEG + číslo
  • PPG + číslo

To ale neznamená, že byste se měli vzdát veškeré kosmetiky. Můžete si místo běžných kosmetických produktů vybrat biokosmetiku, která obsahuje šetrné přírodní tenzidy:

  • Cukerné tenzidy: Coco Glucoside, Lauryl Glucoside, Capryl Glucoside
  • SCS (Sodium Coco Sulfate)

Přírodní tenzidy ve srovnání s běžnou kosmetikou skoro nepění, na což je nutné si nejdříve zvyknout. Ale myjí stejně dobře jako běžná kosmetika. Pokud by vás zajímala tematika přírodních a syntetických emulgátorů, doporučuju tento článek.

Jak správně pečovat o pleť: Hydratace pleti

Dokáže běžný hydratační krém hydratovat pleť? Ne. Olejová složka běžného hydratačního krému uzamkne sice v pleti trochu vody, ale většina vody z hydratačního krému se z pleti odpaří. Pokud by totiž pleť propouštěla dovnitř vodu z venku, tak bychom při každém koupání nabobtnali. Někdo navíc tvrdí, že to málo vody, které do pleti z hydratačních krémů pronikne, způsobuje, že je pleť líná a přestane se sama hydratovat. Pleť pak vypadá dobře po dobu, kdy krém používáte. Pokud jej ale používat přestanete, projeví se, že je kůže dlouhodobě vysušená, a budete vypadat jak scvrklá švestka.

Dokáže samotný olej hydratovat pleť? Ne. Samotný olej bohužel nehydratuje. Z tohoto důvodu se vždy doporučuje natírat oleje na vlhkou pleť a uzamknout tak vodu v pleti – buď ve sprše, po sprše, nebo na pleť navlhčenou vodou nebo hydroláty. Oleje nejbližší svým složením kožnímu mazu jsou jojobový olej a olej z pšeničných klíčků.

Jediný způsob, jak do pleti dostat vodu a hydratovat ji, je pravidelný pitný režim. Vnější ochranná část pokožky obsahuje asi 15% vody, kterou jí dodává spodní vrstva kůže. Pleť tedy čerpá hydrataci zevnitř, ne zvenku! Vy byste se pak měli o svou pleť zvenku správně starat tak, aby z ní voda neunikala.

 

Hlavní zdroje:

 

 
Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

2 replies on “Zdravý kožní film: Jak správně hydratovat pleť”

Dobrý den,
Zajímalo by mě, jakým způsobem,jakými druhy kosmetickych přípravků nedopustit,aby pleť ztrácela vodu. Zdá se mi,že piju vody dost. Ale i tak nám pokožku stále presusenou. Možná potřebuje víc vody. Hydratační krémy mi nepomáhají,jen výživné, tučné. Po těch už necítím napětí,ale uvolneni pokožky. Děkuji,jestli odpovíte. M.

Dobrý den, zkoušela jste používat pleťové oleje? Pokud ne, pak doporučovala arganový olej, pokud máte sušší pleť (jinak se na pleť se sklonem k akné doporučuje také jojobový nebo konopný olej). Olej nanášejte vždy na vlhkou pleť, ideálně třeba po sprše nebo hned po tom, co si obličej umyjete. Stačí jen pár kapek. Případně také můžete olej smíchat s trochou aloe vera gelu a nanést na obličej. Pokud máte raději krémy, pak jsem byla spokojená se šalvějovým krémem od značky Martina Gebhardt, mají ho třeba zde: https://www.biooo.cz/salvejovy_krem_salvia_martina_gebhardt-p-4105.html?
Nebo jsem ještě slyšela, že je dobrý tento krém, ale je dražší: https://www.ingredients-store.com/tata-harper-repairative-moisturizer
Doufám, že Vám to pomůže! Budu ráda, když mi pak dáte vědět.
Katka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.