Omega-3 mastné kyseliny: Pomůže vám na akné rybí olej?
V nedávném článku o pupalkovém oleji jste si mohli přečíst o esenciálních mastných kyselinách a jejich významu pro zdraví našeho těla a naší kůže. Dneska bych se chtěla zaměřit na podskupinu esenciálních mastných kyselin, zvanou Omega-3 nenasycené mastné kyseliny, a konkrétně na rybí olej.Účinky Omega-3 mastných kyselin na naše zdraví
Jak už jsem zmiňovala v úvodu, Omega-3 mastné kyseliny jsou tak zvané esenciální mastné kyseliny. To znamená, že jsou nezbytné pro zdraví našeho těla, ale tělo si je nedokáže samo vyrobit. Musíme je tedy přijímat potravou. A co vlastně umí?
Omega-3 kyseliny působí protizánětlivě, pomáhají snižovat riziko srdečně-cévních onemocnění a mrtvice, zmírňují projevy deprese a úzkosti, pomáhají při vysokém krevním tlaku, ADHD u dětí, bolestech kloubů, artritidě. Pomáhají předcházet vzniku rakoviny, zlepšují plodnost u mužů a žen. A v neposlední řadě působí příznivě na kožní onemocnění jako je akné, ekzém nebo psoriáza.
Může vás napadnout se hned sebrat a běžet si do lékárny koupit doplněk stravy s Omega-3 kyselinami a čekat na výsledky. Ty by se ale nemusely dostavit, pokud se nezačnete stravovat zdravě. Proč?
Rovnováha Omega-3 a Omega-6
Abychom byli zdraví, měli bychom přijímat správný poměr Omega-3 a Omega-6 mastných kyselin. Omega-6 kyseliny způsobuj zánět a pomáhají bojovat s nemocemi a škodlivými mikroorganismy. Omega-3 zase zánět tlumí. Společně tak podporují správnou funkci imunitního systému.
Problém nastává, když budeme mít více Omega-6 kyselin. Což je bohužel případ většiny z nás. Běžně totiž konzumujeme až 20krát více Omega-6 kyselin než Omega-3. Ideální poměr je přitom 1:1. Je to dáno tím, že jíme spoustu průmyslově zpracovaných potravin, smažených jídel, sušenek, křupek a podobně, které obsahují rostlinné oleje jako je například slunečnicový, řepkový nebo sójový. Ty jsou největším zdrojem Omega-6 kyselin.
V případě nerovnováhy Omega-6 a Omega-3 kyselin jsou na utlumení zánětu vyčerpávány zásoby Omega-3 kyselin a antioxidantů. Pokud byste začali užívat Omega-3 doplňky stravy, aniž byste zároveň upravili svoji stravu, v podstatě byste jen házeli pilulky do bezedné propasti.
Zajímavé také je, že podle některých studií mají ženy, které mají vysoké hladiny Omega-6 kyselin, také vysoké množství testosteronu v krvi. Testosteron způsobuje větší produkci inzulínu a tím i kožního mazu. V důsledku toho pak může vznikat akné.
Prvním krokem by tedy mělo být snížení příjmu Omega-6 mastných kyselin, to znamená omezení zpracovaných potravin a polotovarů. Začněte jíst více čerstvé zeleniny, ovoce, ryb, masa, vajec, luštěnin, obilovin a ořechů. A zároveň s tím začněte užívat doplňky stravy s obsahem Omega-3 mastných kyselin, jako je například rybí olej.
Rybí olej
Rybí olej je totiž koncentrovaným zdrojem Omega-3 mastných kyselin.
Rybí olej je olej, který se získává z tučných ryb žijících v chladných vodách, jako jsou losos, sleď, makrela nebo sardinky. Když vědci zkoumali souvislost mezi stravou a zdravotním stavem Eskymáků, tak si všili, že některé nemoci se u nich vyskytují v mnohem menší míře než u běžné evropské populace. Například výskyt infarktu je u Eskymáků 400krát nižší než u Evropanů. Důvodem je pravděpodobně právě vyšší konzumace ryb.
Rybí olej obsahuje dvě kyseliny, které pozitivně ovlivňují naše zdraví a způsobují většinu účinků rybího oleje. Jsou to kyseliny Eikosapentaenová (EPA) a Dokosahexaenová (DHA).
Omega-3 kyseliny najdete také v rostlinách, například v lněném semínku. To ale obsahuje jiný druh kyseliny (APA), který nemá takové účinky na naše zdraví jako EPA a DHA.
Vliv rybího oleje na akné
Existuje pár studií, které zkoumaly účinky rybího oleje na akné. O jedné z nich jsem se zmiňovala už v článku o pupalkovém oleji. Tato studie zjistila, že rybí olej snižuje zánětlivé akné o 42% a nezánětlivé o 20%. Další studie zjistila, že rybí olej pomáhá lidem se středním až těžkým akné, ale neprojevuje se u osob, které mají pouze mírné akné.
Další studie pak zkoumaly vliv rybího oleje na jiné zdravotní problémy, které můžou způsobovat akné.
Bylo zjištěno, že rybí olej:
- Snižuje zánět a oxidativní stres
- Podporuje správnou funkci imunitního systému
- Poskytuje výživu pro pleť – konkrétně dodává tuky a vitamíny rozpustné v tucích, jako např. A a D
- Zabraňuje ztrátě hydratace a vysoušení pleti
- Reguluje hormony a pomáhá udržovat hormonální rovnováhu
- Zabraňuje ucpávání pórů
Výběr rybího oleje
Existuje několik možností, ze kterých si můžete vybírat:
- Doplňky stravy s Omega-3 mastnými kyselinami
- Rybí olej
- Olej z tresčích jater
- Fermentovaný olej z tresčích jater
Osobně bych si vybrala jednu z prvních tří možností, a to ještě v kombinaci s antioxidanty rozpustnými v tucích (vitamín E a betakaroteny). Omega-3 mastné kyseliny jsou totiž celkem „křehké“ a můžou snadno oxidovat. Tomu právě zabrání antioxidanty.
Když jsem začala řešit akné, narážela jsem neustále na doporučení fermentovaného oleje z tresčích jater, který má vyšší obsah vitamínů A a D, a který se z tresčích jater získává přirozeným způsobem fermentace. Takže jsem ho užívala jako divá. Jenže mi pak spíš přišlo, že už pupínky nezmírňuje, ale zhoršuje (ale těžko to říct přesně, když užíváte více věcí naráz). Navíc jsem našla i pár článků o tom, že (!) bývalá zaměstnankyně firmy, která fermentovaný olej z tresčích jater vyrábí, informovala, že olej není fermentovaný, ale zkažený. Olej nemůže fermentovat bez přítomnosti nějakého sacharidu, který by do oleje museli přidat, nicméně ho ale neuvádějí ve složení. Na druhou stranu paní asi nebude nejobjektivnějším člověkem v této záležitosti, vzhledem k tomu, že (ještě, než zprávu napsala) byla vyhozená a nakonec přešla ke konkurenci. Mně štvalo, že většina informací o skvělých účincích fermentovaného oleje pochází přímo ze stránek výrobce, který je jedinou firmou, která fermentovaný olej z tresčích jater vyrábí. Ať je to jakkoliv, myslím si, že je jednodušší vybrat si nějakou bezpečnější variantu a nemuset si lámat hlavu, jak to tedy je. Pokud by vás zajímalo víc informací o fermentovaném oleji z tresčích jater, mrkněte sem.
Dávkování
Doporučuje se užívat dávky 500mg až 1000mg, ideálně rozdělené do dvou dávek denně a podávané před jídlem. Neužívejte výrazně vyšší množství Omega-3 mastných kyselin. Můžete tak narušit správnou funkci imunitního systému.
Omega-3 mastné kyseliny ovlivňují srážlivost krve. Proto je neužívejte při poruchách krevní srážlivosti a před a po chirurgickém zákroku.
Zdroje:
- Dr.Axe: 13 Fish Oil Benefits Proven Beyond Medicine
- Acne Einstein: Science: Fish Oil Treats Acne – And Who Should Not Use It
- Wellness Mama: Is Fermented Cod Liver Oil Safe or Rancid?
Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!