Roušky a akné: Jak předejít akné způsobenému nošením roušky

Když přijde na koronavirus, tak je nošení roušky pravděpodobně tím nejjednodušším a nejúčinnějším způsobem, jak před nákazou chránit sebe, ale i ostatní. Bohužel s sebou nošení roušek přináší i nepříjemné vedlejší účinky – podráždění kůže, ekzémy, vyrážky a akné. A to nejen u lidí s problematickou pletí, ale i těch, kteří na pupínky nikdy netrpěli.

Roušek se (alespoň v nějaké míře) ještě nějakou dobu nezbavíme. Proto je nutné vědět, jak o pleť v této době pečovat, abychom předcházeli vzniku nových pupínků způsobených nošením roušky.

Jak roušky způsobují akné

Akné způsobené nošením roušky začíná být bohužel tak běžné, že se mu v anglicky mluvících zemích přezdívá „maskne“ (mask + acne). Toto akné je důsledkem několika faktorů.

Látka roušky se tře o kůži a narušuje její přirozený ochranný film. Tím, že si pod roušku dýcháme a potíme se v ní, vytváříme na kůži vlhké a teplé prostředí, které je ideální pro bakterie. Vše je znásobené ještě teď v létě, kdy je teplo a potíme se více, než obvykle.

Akné způsobené nošením roušky se (logicky) vyskytuje kolem úst a nosu, ale také na bradě a tvářích.

Léčba tohoto druhu akné je komplikovaná, protože běžně používané přípravky na akné ve vlhkém a teplém prostředí pod maskou pleť ještě víc dráždí.

Lepší je tedy snažit se akné předejít.

Jak předejít akné způsobenému nošením roušky

Roušky budeme nejspíš muset v menší či větší míře nosit ještě nějakou dobu. Tady je tedy seznam tipů, co dělat a jak o pleť pečovat, abyste předešli vzniku (nebo zhoršení) akné. 

Vyberte si správnou roušku

Máte-li možnost volby, pak si vyberte bavlněnou roušku, ve které může pleť dýchat lépe než v rouškách ze syntetických materiálů. Rouška by vám měla dobře sedět. Je důležité, aby nebyla moc těsná a netlačila tak na kůži.

Neměla by být ani moc volná, aby se vám při nošení neposouvala a vám se tak pleť ještě více neodírala. Pokud byste si navíc roušku museli na obličeji často upravovat, tak byste si rukama zanášeli na pleť ještě více bakterií.

Roušku často měňte a perte

Nutné je roušku po každém nošení vyměnit. Pokud nosíte látkové roušky, je nezbytné je po každém použití vyprat. Ideálně doporučuju pořídit si roušek víc, abyste měli vždycky k dispozici jednu roušku, zatímco se ostatní perou.

Roušku nenoste opakovaně. Množí se v ní mikrobi a bakterie. Pokud navíc používáte make-up, opalovací krém nebo hydratační krém, pak se zanese velmi snadno.

K praní zvolte jemný prací prostředek, ideálně bez parfemace. A nepoužívejte aviváž. Předejdete tak případnému podráždění pleti.

Než si roušku nasadíte, pak by měla být úplně suchá (heslo našich maminek „to na tobě doschne“ tady neplatí 😉).

Zjednodušte péči o pleť a jemně se o pokožku starejte

Obličej si myjte ráno a večer, případně i po dlouhém nošení roušky. Rozhodně ne častěji, abyste pleť příliš nedráždili. Zvolte jemné mycí přípravky bez SLS (sodium lauryl sulfate), který narušuje přirozený kožní film. Obličej si myjte pouze rukama, nepoužívejte k mytí žádný kartáček, žínku a podobně.

Po umytí pleť jemně osušte ručníkem a naneste hydratační krém. Ten bude mít dvojí funkci. Jednak pleť hydratuje, ale také pleť chrání před třením. Abyste pleť správně hydratovali, měl by Váš hydratační krém obsahovat kyselinu hyaluronovou, glycerin a/nebo ceramidy.

Na noc pak můžete použít hutnější krém, který pomůže obnovit přirozený kožní film a pleť hydratovat.

Pleť zbytečně nedrážděte

Vybírejte si produkty bez parfemace a esenciálních olejů. Ty se vlivem prostředí pod rouškou mohou dostávat hlouběji a způsobovat zánětlivou reakci.

Vyhněte se také raději peelingům a slupovacím maskám.

Pokud můžete, nepoužívejte make-up, případně zkuste přejít na BB krém nebo alespoň minerální make-up.

Chraňte pleť před třením

Pokud víte, že budete mít roušku na obličeji dlouho, namažte si obličej ochranným krémem nebo balzámem, který vytvoří další ochrannou vrstvu před třením. Četla jsem doporučení na Sudocrem a Bepanthen. Prostě něco, co byste namazali miminku na obličej do mrazu.

Zkusit můžete například tyto produkty:

Co pomáhá na akné způsobené rouškami

Pokud se vám akné udělalo a chtěli byste se ho zase co nejrychleji zbavit, pak dejte pozor. Nesáhněte ihned po těch nejsilnějších dryjácích na akné. Ty akné obecně spíš zhoršují, protože pleť extrémně vysušují a narušují přirozený kožní film, který funguje jako bariéra proti bakteriím. Všechny tyto účinky jsou rouškou ještě znásobené.

Můžete zkusit používat produkty s obsahem kyseliny salicylové nebo případně i benzoyl peroxidu, ale jen v nižších koncentracích, 2,5% až 5%. Tyto produkty raději používejte jen na noc, a ne přes den, kdy budete nosit roušku. Vyhnete se tak dalšímu podráždění pleti.

Snižte zánět

Dalším způsobem, jak můžete předcházet vzniku akné (ať už je způsobené nošením roušky nebo ne), je snížit zánět v těle. A to pomocí úpravy jídelníčku a užívání doplňků stravy, především Omega-3. O tom, co jíst, si můžete přečíst tady. O Omega-3 se můžete dočíst v tomto článku.

Omezte stres

Je celkem obvyklé, a taky pochopitelné, že se v poslední době mnohem více potýkáme s neustálými změnami, pocity nejistoty a stresu. Všechny tyto faktory mohou akné zhoršovat. Bohužel není možné se stresu úplně vyhnout, ale existuje spousta způsobů, jak se stresem zacházet a kompenzovat ho. O technikách zvládání stresu si přečtete tady.

Zdroje:

https://edition.cnn.com/2020/06/25/health/maskne-acne-covid-masks-wellness/index.html

https://www.washingtonpost.com/lifestyle/wellness/face-mask-acne-breakout-coronavirus/2020/06/03/57ed3d84-a4ea-11ea-b619-3f9133bbb482_story.html

https://www.allure.com/story/ppe-face-mask-skin-care-guide

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.