Stříbro a akné

Nedávno jsem měla možnost vyzkoušet mast se stříbrem, která má pomáhat při léčbě kožních nemocí a je vhodná i pro péči o pokožku trpící akné. Protože jsem už celkem skeptická ke kosmetickým přípravkům určeným cíleně na akné, chtěla jsem si nejdříve zjistit, co vlastně stříbro umí, jestli má vůbec smysl ho zkoušet. A byla jsem mile překvapená!

Stříbro má totiž antibakteriální a antiseptické účinky. Působí proti plísním, houbám, bakteriím a virům. Z tohoto důvodu bylo v minulosti používáno především v lékařství, a to zejména k dezinfekci povrchových kožních onemocnění, k léčbě ran a urychlení jejich hojení a k předcházení infekcím. Používali ho údajně již ve starověkém Řecku a Egyptě a hojně využíváno bylo až do 30. let 20. století, kdy bylo postupně nahrazeno antibiotiky na bázi penicilinu. Lidé prý dříve také házeli stříbrnou minci do nádoby s vodou nebo mlékem, aby je tak udrželi déle čerstvé.

V současnosti se stříbro využívá ve zdravotnictví (obvazy, dezinfekce, oční roztoky), v textilním průmyslu (funkční prádlo zabraňující vzniku nepříjemného zápachu), na čištění vody a v neposlední řadě také v kosmetice.

K dostání je několik forem stříbra:

Stříbro a akné

Koloidní stříbro a nanostříbro

Koloidní stříbro je laicky řečeno destilovaná voda s obsahem nanočástic stříbra. Na internetu najdete spoustu jeho nadšených uživatelů, nicméně jeho používání je velmi kontroverzní. Nanočástice jsou totiž velice malé, pronikají do organismu, ukládají se a mohou působit toxicky na vnitřní orgány. Při dlouhodobém vnitřním užívání může také dojít k trvalému šedomodrému zbarvení kůže. V EU bylo v roce 2010 vnitřní užívání koloidního stříbra zakázáno. Americké, australské a německé úřady zakazují reklamní tvrzení o zdravotních účincích koloidního stříbra s tím, že jeho vnitřní užívání může představovat zdravotní riziko.

Stříbro a akné

Mikrostříbro

Mikrostříbro se od koloidního stříbra a nanostříbra zásadně liší. Jeho částice jsou tisíckrát větší než u nanostříbra, takže neproniká kůží a nepředstavuje tedy zdravotní riziko. Mikročástice stříbra mají zvětšený, porézní povrch, díky kterému lépe zneškodní bakterie a viry a také působí déle. Jaké jsou účinky mikrostříbra?

  • Zklidňuje citlivou a podrážděnou pokožku.
  • Je protizánětlivé.
  • Působí proti širokému spektru bakterií – mimo jiné i proti bakteriím způsobujícím akné.
  • Nenarušuje kožní mikroflóru, naopak podporuje její přirozenou rovnováhu.
  • Zabraňuje růstu a množení nežádoucích mikroorganismů.
  • Zvyšuje odolnost pleti a urychluje její hojení.
  • Zmírňuje svědění.

Díky těmto účinkům je stříbro vhodné k podpůrné léčbě neurodermatitidy, psoriázy a akné. Pomáhá také při popraskané pokožce, hmyzích bodnutích nebo spáleninách od sluníčka.

Je ovšem nutné podotknout, že většina informací o působení stříbra na problematickou pokožku, které jsem na internetu byla schopná dohledat, pochází z webových stránek výrobců, a tudíž může možná vyvolávat přehnaná očekávání. Narazila jsem ale také na několik příběhů lidí, kteří se zbavili i velmi vážného akné právě pomocí stříbra.

Stříbro a akné

Bioturm Mast se stříbrem

Já jsem měla možnost vyzkoušet Mast se stříbrem značky Bioturm, která obsahuje právě už zmiňované mikrostříbro, ale také zinek, jojobový a slunečnicový olej, což jsou všechno látky podporující léčbu akné:

  • Zinek ničí bakterie způsobující akné, snižuje zánětlivou reakci na tyto bakterie a pomáhá předcházet ucpávání pórů.
  • Jojobový olej pomáhá redukovat tvorbu kožního mazu, uvolňuje póry a působí antibakteriálně, protizánětlivě a chladivě.
  • Slunečnicový olej je vhodný pro mastnou pleť, neucpává póry a pomáhá redukovat komedony.

Zkontrolovala jsem i další ingredience a ověřila jsem si, že Bioturm stříbrná mast neobsahuje konzervační ani vonné látky, barviva, parabeny, sulfáty ani parafinový olej. Navíc je certifikovanou přírodní kosmetikou (německý certifikát BDIH).

Mast má příjemnou konzistenci podobnou krémům, není ale mastná a rychle se vstřebává a nelepí. Díky stříbru má lehce našedlou barvu a nijak nevoní. Zkoušela jsem ji na vyrážku, která se mi vysypala v dekoltu a během pár dní se pupínky stáhly a teď po týdnu zkoušení už téměř zmizely. Mast se používá lokálně, tedy na postižená místa. Proto jsem ji zkoušela používat také přímo na pupínky, které tedy nezničila, ale stáhly se a zmizelo zarudnutí.

Většina kosmetických přípravků určených na akné pokožku dráždí, vysušuje a namáhá. Výsledkem jsou pak paradoxně další pupínky. Mast se stříbrem je podle mě naprosto ideální, pokud jste se rozhodli začít řešit akné přírodní cestou a přejít z běžné kosmetiky na přírodní. Může vám celkem rychle pomoct pleť zklidnit, zbavit se zarudnutí a podpořit hojení pleti. Případně pokud si nějaký pupínek rozhnípete (což rozhodně nedoporučuju, ale z vlastní zkušenosti vím, že se to občas tak nějak „samo“ stane), umím si představit, že stříbro pupínek zklidní, zmírní zarudnutí a pomůže ho rychleji zahojit.

Mějte ale na paměti, že většinou pouze změna kosmetického přípravku vás akné zcela nezbaví. Akné je důsledek vnitřní nerovnováhy a je nutné jej léčit především zevnitř, a to změnou stravy a zlepšení životního stylu. Stříbro vás ale může ve Vašich snahách podpořit a uvidíte díky němu výsledky o něco rychleji.

Mast se stříbrem značky Bioturm můžete zakoupit na e-shopu prokuzi.cz. Všichni zájemci o vyzkoušení mají možnost získat vzorek masti se stříbrem zdarma.

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.