Jak vybrat správný pleťový olej pro pleť s akné

Může se zdát kontraproduktivní mazat si na už tak mastnou pokožku ještě pleťový olej. Copak maz není to, co způsobuje akné? Ano, maz způsobuje akné, ale pouze v případě, že je ho hodně. Pleťové oleje můžou překvapivě pomoci zredukovat množství mazu, které pokožka vytváří a pomoci ji tak hydratovat.

Maz sám o sobě není špatný. Ve správném množství funguje jako ochranná bariéra kůže a pomáhá ji hydratovat. Dostatek mazu je předpoklad zdravé a mladistvě vypadající pleti.

Mastné kyseliny

Oleje se skládají z mastných kyselin. Každý olej je charakterizován specifickým složením mastných kyselin, vitamínů a dalších látek jako flavonoidy, skvalen, karotenoidy a další.

Existují nevysušující těžší pleťové oleje a vysušující lehčí pleťové oleje. Rozdíl mezi nimi je dán právě složením mastných kyselin. Oleje mohou obsahovat různý poměr kyseliny olejové, linolové, palmitové, stearové a laurové. Těžší oleje vhodné pro sušší pleť obsahují více kyseliny olejové. Naopak lehčí a sušší oleje vhodné pro mastnou pleť mají vyšší obsah kyseliny linolové.

 • Pleťový olej s vyšším množstvím kyseliny olejové: olivový, makadamový, řepkový, avokádový olej a olej z lískových ořechů.
 • Pleťový olej s vyšším množstvím linolové kyseliny: světlicový/saflorový olej, konopný, slunečnicový, šípkový olej a olej z hroznových jader. Tyto oleje jsou lehce vysušující a jsou vhodné na mastnou, aknózní pleť, protože pomáhají redukovat komedony. Pupalkový olej, brutnákový olej a olej ze semen černého rybízu navíc obsahují i kyselinu gama-linolenovou, která působí protizánětlivě. Tyto oleje se ale snadno kazí v teple a na světle, musejí být tedy skladovány v lednici.
 • Pleťový olej obsahující linolovou i olejovou kyselinu: mandlový, sezamový olej a olej z meruňkových jader.
 • Pleťový olej s obsahem kyseliny palmitové a stearové: bambucké a kakaové máslo, palmový olej. Tyto oleje jsou stabilní při pokojové teplotě. Někomu vyhovují, ale pro někoho mohou být příliš těžké a mastné. Svým složením se hodí spíše na zimu.

Kyselinu laurovou pak obsahuje babassuový a kokosový olej.

Komedogenní vs. nekomedogenní oleje

U olejů, ale i u ostatních látek, které se přidávají do kosmetických přípravků, lze sledovat, jak moc je pravděpodobné, že způsobí ucpávání pórů. Tato vlastnost se hodnotí na škále od 0 (neucpává póry) do 5 (velmi pravděpodobně ucpe póry).

(Více informací o komedogenních látkách v kosmetických přípravcích najdete například zde: http://www.beneficialbotanicals.com/facts-figures/comedogenic-rating.html )

Pro pleť se sklonem k akné byste si měli vybrat pleťový olej s hodnocením 0 až 2 a vyhýbat se těm s vyšším číslem než 3.

 • Do skupiny 0 patří: arganový, konopný, saflorový, slunečnicový olej a bambucké máslo.
 • Do skupiny 1 patří: měsíčkový, nimbový, šípkový, rakytníkový, řepkový olej, olej z hroznových jader a z lískových oříšků.
 • Do skupiny 2 patří: mandlový, avokádový, pupalkový, sezamový, baobabový, brutnákový, jojobový, olivový, dýňový a tamanu olej, olej z meruňkových jader
 • Skupina 3 -5: lněný, kokosový olej, olej z pšeničných klíčků, kakaové máslo, kokosové máslo

 

Vlastnosti pleťových olejů podle čínské medicíny

Podle čínské medicíny vzniká v důsledku přílišného horka a vlhka v těle. Horko a vlhko může vznikat jednak u lidí, kteří patří k tzv. horkému typu, ale také u lidí, kteří patří do skupiny studeného a nedostatečného typu, protože mají pomalé trávení, které tělo musí kompenzovat, což se projeví právě na pleti. Při volbě olejů tak můžete také brát v potaz, jestli má olej spíše chladivé nebo zahřívací účinky. Vycházejte z toho, jestli tíhnete k tomu, že je vám častěji horko nebo zima. V kombinaci s typem pokožky se pak rozhodněte mezi následujícími druhy pleťových olejů:

 • Horko a mastná pleť: olej z hroznových jader, jojobový olej
 • Studená a suchá pleť: sezamový olej, olej z meruňkových jader
 • Studená a mastná: kokosový olej – suchý, teplý, lehký olej. Není ale vhodný, pokud je akné stále aktivní a zanícené, zvýšil by zánět.

Nejlepší pleťový olej pro péči o pleť s akné

Nejlepší pleťový olej pro pleť s akné je:

Správně zvolený pleťový olej poznáte podle toho, že se dobře vstřebává – olej by se měl do pokožky úplně vstřebat. Neměl by na kůži zůstat „sedět“. Pokud tomu tak je, tak jste vybrali buď nevhodný olej, nebo vaše pleť vůbec hydratovat nepotřebuje – ne všechny typy pleti potřebují externí péči.

Jak poznat kvalitní pleťový olej?

Při vybírání olejů dbejte na to, aby to byl 100% olej, za studena lisovaný, ideálně s nějakým druhem bio certifikace nebo v bio kvalitě. Není nutné olej kupovat v oddělení kosmetiky, podívejte se i mezi potraviny J

Srovnání pleťových olejů

Olej SPF Komedogenní Typ pleti Vlastnosti
Arganový 0 suchá proti akné a jizvám
Konopný 6 0 mastná proti akné a jizvám
Saflorový 0 mastná chladivý
Bambucké máslo 3 – 6 0 suchá
Slunečnicový 0 mastná
Z hroznových jader 1 mastná chladivý, čistící
Z lískových oříšků 1 suchá
Nimbový 1 proti jizvám
Šípkový 1 mastná
Mandlový 5 2 smíšená zahřívací
Meruňková jádra 2 smíšená zahřívací
Brutnákový 2 mastná
Jojobový 4 2 mastná chladivý, proti akné a jizvám
Olivový 2 – 8 2 suchá
Avokádo 4 – 10 2 suchá chladivý
Pupalkový 2 mastná čistící, vyrovnává hormony, proti jizvám
Sezamový 4 2 smíšená zahřívací
Kokosový 2 – 8 4 suchá zahřívací
Kakaové máslo 4 suchá
Lněný olej 4
Z pšeničných klíčků 20 5
Kokosové máslo 4

 

Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.