Jojobový olej na akné a mastnou pleť

O tom, proč jsou oleje (překvapivě) vhodné i pro mastnou pleť s akné a že jí můžou i prospívat, jste se mohli dočíst v předchozím článku Jak vybrat vhodný pleťový olej pro pleť s akné. V tomto článku bych vás ráda blíže představila jojobový olej a jeho použití v péči o aknózní pleť.

Může znít divně chtít si mastit už tak mastnou pleť. Ale! Maz není sám o sobě špatný. V přílišném množství může způsobovat akné, ale pokud je ho tak akorát, tak slouží jako ochranný štít kůže a pomáhá jí hydratovat a předchází jejímu vysušování. Tím nám zajišťuje mladistvý vzhled.

Jojobový olej na akné

Jojobový olej navíc není technicky vzato olej. Je to tekutý vosk, který se svou konzistencí podobá olejům. Svým složením je jojobový olej nejvíce podobný našemu kožnímu mazu. Může se tedy smíchat s kožním mazem usazeným v pórech, rozpustit ho a tím póry uvolnit. Zároveň taky trochu přelstí kůži, která si díky němu myslí, že hydratace (mazu) je už dost a nemusí ho tedy vytvářet tolik. Jojobový olej je taky antibakteriální a předchází vzniku nových pupínků.

Jak jojobový olej použít?

Jojobový olej můžete použít na čištění pleti i na její hydrataci:

  • Čištění pleti: Umyjte si obličej teplou vodou. Kápněte si pár kapek jojobového oleje do dlaní a použijte ho stejně, jako čistící gel nebo mýdlo. Poté ho opláchněte znovu teplou vodou. Část oleje zůstane na obličeji. V této fázi můžete pokračovat jemným peelingem, pokud chcete, nebo jen jednoduše pleť lehce osušíte ručníkem.
  • Hydratace:
    • Na suchou pleť naneste pár kapek jojobového oleje a rovnoměrně rozetřete. Stačí opravdu jen pár kapek na celý obličej. Pokud se vám zdá, že jste oleje použili moc, stačí obličej opláchnout teplou vodou a osušit. Na obličeji ho pak zůstane tak akorát.
    • Navlhčete si obličej a ruce, do kterých si kápněte pár kapek oleje. Ten rozetřete po obličeji a osušte. Tímto způsobem předejdete tomu, abyste pleť přemastili.

Co byste měli vědět, než začnete jojobový olej používat

Čištění pórů

Jak jsem už psala, jojobový olej pomáhá čistit póry. Může se stát, že na začátku používání, pokud máte hodně ucpaných pórů, se může stav akné o něco zhoršit, jak se budou póry čistit. Můžete buď vydržet, než se póry vyčistí a pak si užívat lepší pleť. Nebo můžete zkusit konopný olej, který je lehčí a podle některých i vhodnější na černé tečky.

Vysušování

Jojobový olej lehce vysušuje, což lidem se sušší pletí nemusí vyhovovat. Pokud je to váš případ, pak můžete zkusit smíchat jojobový olej s gelem nebo šťávou z aloe vera, se kterou se dobře doplňuje. Nebo zkuste začít používat místo jojobového arganový olej.

Kvalita

Ať už si budete vybírat jakýkoliv olej na obličej, pak vždycky vybírejte 100%, za studena lisovaný, nerafinovaný olej, ideálně v bio kvalitě. Vyzkoušet můžete tento jojobový olej značky Wolfberry.

Uchovávání

Jojobový olej je stálejší, na světle a v teple se nekazí, není tedy nutné ho skladovat v lednici, jako například konopný olej a můžete ho tak brát s sebou i na cesty.

Upozornění na konec

Jojobový olej není univerzálním řešením akné pro všechny. Nezapomínejte, že každý reagujeme na různé věci různým způsobem. Při používání jojobového oleje je nutné brát v potaz typ pleti a závažnost akné daného člověka.

Zatímco u lidí s mastnou pletí jojobový olej snižuje tvorbu kožního mazu a tím i zlepšuje akné, u osob se suchou pletí může naopak akné zhoršovat.

Podobně u lidí s mírným až středním akné může být jojobový olej prospěšný, ale silné a cystické akné může naopak zhoršovat.

Jako kterékoliv nové produkty, tak i jojobový olej je nejdříve nutné vyzkoušet. Pokud máte pocit, že vám nevyhovuje, přestaňte ho používat.

 

2 replies on “Jojobový olej na akné a mastnou pleť”

Nikde jsem nenašla tak obsáhlé stránky týkající se této problematiky. Děkuji Vám za váš čas a otevřenost při tvorbě blogu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.