Akné: Detailní popis, jak vzniká akné – krok za krokem

Akné, beďary, pupínky, uhry. Pokud čtete tento článek, tak pravděpodobně až moc dobře víte, co to akné je, a chcete vědět, jak se ho co nejrychleji a nejlépe i natrvalo zbavit. Níže najdete podrobný popis toho, jak vůbec akné vzniká.

Jak vzniká akné?

Akné je v podstatě zánět mazových žláz a způsobuje ho bakterie P. Acnes. Spousta léčebných postupů se tedy zaměřuje na léčení kůže a často k tomu používá lokální antibiotika, která mají bakterii zničit.

Tím ale pouze léčí symptom a ne příčinu problému, která je ukrytá mnohem hlouběji v těle. Můžou se sice dostavit dočasné výsledky, ale akné jen dřímá a vyčkává, až lokální přípravky vysadíte. A pak se projeví znovu. Klasická léčba totiž neřeší, jak vzniká akné.

Scéna první: Kůže

Naše kůže produkuje kožní maz, jehož úkolem je zvlhčovat kůži a bránit jejímu vysoušení. Maz se skládá hned z několika látek, jedna z nich se nazývá skvalen (nebojte, té chemie zas tak moc nebude). Ten může oxidovat a změnit se na svoje zlé dvojče, oxidovaný skvalen. Oxidace je chemická reakce s kyslíkem, která poškozuje molekulu. Je to podobné, jako když necháte venku rozkrojené jablko a to zhnědne.

Oxidovaný skvalen je silně komedogenní, to znamená, že má silnou tendenci vytvářet pupínky. Taky podporuje tvorbu keratinu, kterého se najednou produkuje příliš, což má za následek, že se mrtvé kožní buňky slepují a ucpávají póry. Ucpané póry jsou první fáze vzniku akné!

Všimněte si, že na scénu zatím vůbec nevstoupila bakterie, protože za tuto první fázi vůbec nemůže. Většina léčebných postupů se však zaměřuje právě na ovládnutí bakterie. Z dlouhodobého hlediska je však lepší a chytřejší, bojovat s akné ještě před jeho vytvořením.

Tělo na zlý oxidovaný skvalen reaguje tak, že do boje nasadí vitamín E. Pokud je ale mazu víc než vitamínu E, pak se tělo nemůže proti akné bránit. K tomu většinou dochází z následujících důvodů:

  1. Kůže vytváří příliš mnoho mazu (vlivem hormonů – o tom si povíme za chvíli).
  2. Tělo nedostává dostatek antioxidantů z jídla (zelená zelenina, bobulovité ovoce, bylinky, koření, čaj).
  3. Ve zbytku těla je tzv. oxidativní stres, to znamená obecný nedostatek antioxidantů na boj s volnými radikály, nezbývá tak dost antioxidantů na ochranu kůže a boj s akné. Oxidativní stres vzniká například v důsledku chronického zánětu.

Až nyní přichází bakterie – ucpané póry jsou vhodné pro „kolonizaci“. Bakterie se v ucpaných pórech množí a vytvářejí toxiny, které dráždí kůži. To vyvolá reakci imunitního systému, který napadne bakterii, zvýší zánět v postižené oblasti a tadá – vzniknou zanícené, bolavé pupínky.

 

Intermezzo: Co způsobuje oxidaci mazu

Zatím jsme mluvili pouze o tom, co se děje na kůži. Problém jde ale hlouběji. Oxidace mazu, kvůli které vzniká zlý oxidovaný skvalen, který za všechno může, je ovlivněna hormony a zánětem:

  • Hormony ovlivňují množství produkovaného mazu a jeho složení. Aknózní pleť údajně vytváří třikrát více mazu, než normální kůže a má tedy i víc skvalenu.
  • Zánět snižuje zásobu antioxidantů, které nestačí na boj proti zánětům v kůži.

 

Scéna druhá: Hormony

Jeden z hormonů, který zásadně ovlivňuje vznik akné, je inzulín, který (spolu s dalšími hormony, které zatím necháme být) zvyšuje produkci mazu.

Uhlovodíky, které sníme (to znamená sladkosti, rýže, těstoviny, chléb, pizza atd.) se v těle přeměňují na cukr (glukózu). Inzulín přemění cukr na energii (glykogen) a dopraví ji do úložišť v těle, ze kterých pak tělo čerpá například při tělesné zátěži.

Konzumace velkého množství těchto potravin způsobí nadmíru cukru v krvi. Pokud přijímám víc cukrů, než kolik ho spálím například cvičením, pak už se do úložišť žádný glykogen nevejde. Úložiště se tak musí proti inzulínu obrnit – přestanou na něj reagovat (možná jste už slyšeli o inzulínové rezistenci). Zároveň ale není zdravé, mít v krvi tolik cukru. Tělo tedy začne vytvářet víc a víc inzulínu, který si má s cukrem poradit. A čím víc inzulínu, tím víc mazu. A čím víc mazu, tím víc akné.

Scéna třetí: Zánět

Tady je nutné rozlišovat akutní zánět, který nám v podstatě pomáhá přežít nemoci a úrazy, a chronický zánět, který podle mnohých odborníků stojí za vznikem chronických onemocnění, rakoviny a infarktů. A mimo jiné i za akné.

  1. Akutní zánět je funkce imunitního systému, která nám umožňuje zotavit se z nemoci. Imunitní systém vyvolá v těle fyzickou reakci, která nás donutí chovat se tak, aby mohl začít proces hojení. Vezměte si například to, co běžně označujeme jako chřipku. Když se nakazíme, vyvolá tělo únavu, teplotu, bolest kloubů, aby nás donutilo lehnout si a odpočívat a mohli jsme se rychleji vyléčit, místo abychom energii potřebnou na vyléčení spotřebovali třeba hraním basketbalu. Akutní zánět slouží taky jako varování ve smyslu „Tohle už nedělej“ nebo i „Tohle už nejez“.
  2. Naproti tomu chronický zánět je zánět, který trvá dlouho, do těla jsou neustále pumpovány zánětlivé látky. Chronický zánět má jen málo zjevných symptomů (akné je jedním z nich), jedná se tedy o plíživý problém, který způsobuje mnoho nemocí.

Když se v ucpaném póru usídlí bakterie, vyšle tělo na místo zánětlivé látky, které mají bakterii zabít. Při chronickém zánětu ale tělo vysílá příliš mnoho zánětlivých látek, které sice bakterii zabijí, ale zároveň poškodí samotné póry. Vznikají tak zarudlé, bolavé a nateklé pupínky.

Chronický zánět je většinou způsoben kombinací více faktorů:

  • Špatné stravování – moc cukru, chemikálie v průmyslově zpracovávaných potravinách
  • Škodlivé látky v životním prostředí
  • Nedostatek spánku
  • Nedostatek důležitých živin: zinek, vitamín E, Omega 3 nenasycené mastné kyseliny a další
  • Nedostatek pohybu
  • Stres

Pokud se chcete akné zbavit, je tedy nutné podchytit všechny možné kritické oblasti. Které to jsou a jak na ně si můžete přečíst v článku 7 kroků, jak se zbavit akné.
Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

3 replies on “Akné: Detailní popis, jak vzniká akné – krok za krokem”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.