Akné na zádech: Jak se ho nejlépe zbavit

Mít akné na zádech může být pro někoho ještě horší než akné na obličeji. A zvlášť pro ženy. Nejhorší je to v létě, kdy horké počasí vybízí k nošení co nejmíň oblečení a kdy na dovolené trávíme většinu času v plavkách. Většinu roku záda jednoduše zakryje oblečení, ale v létě je těžší ho zamaskovat. Zvlášť když si záda nemůžete zamaskovat make-upem. Pamatuju si, že mým hlavním kritériem pro výběr tílek dřív bylo, jestli má volná záda nebo ne.

Léčbu akné na zádech taky ztěžuje fakt, že se na záda hůře aplikují přípravky zaměřené na lokální léčbu.

 

Jak akné na zádech vzniká?

Už jste asi milionkrát četli, že akné vzniká v důsledku zánětu mazových žláz, který způsobuje bakterie P. Acnes. Akné se nejčastěji vyskytuje právě na obličeji, zádech a hrudníku, a to z toho důvodu, že na těchto místech je nejvíc mazových žláz.

Většinou se proto léčba zaměřuje přímo na kůži a snaží se bakterii zničit. Jenže tím bohužel problém nezmizí, protože se tak pouze řeší symptom, a ne skutečná příčina akné. Proto se akné často vrací.

Skutečnou příčinou vzniku akné je:

 • Nerovnováha hormonů, které podporují tvorbu kožního mazu a ucpávání pórů.
 • Chronický zánět, který z ucpaných pórů dělá zanícené pupínky.
 • Svou roli hrají i genetické predispozice, které ovlivňují, jak moc je naše pleť citlivá na některé hormony. Geny ale ovlivňují akné jen z cca 10%, zbylých 90% můžete ovlivnit úpravou stravy a životního stylu.

 

 

Akné na zádech – příčina

 • Hormonální nerovnováha a chronický zánět vznikají v důsledku špatného stravování, narušeného trávení a stresu.
 • Akné na zádech může zhoršovat používání šampónu, kondicionéru a tělových mlék, které obsahují parabeny, silikony a sulfáty, a tím přispívají k ucpávání pórů.
 • Neprodyšné oblečení.
 • Podle tradiční čínské medicíny může za pupínky na zádech horko v žaludku. Akné na zádech pak čínská medicína léčí především úpravou stravy, podobně, jako najdete dále v článku.
 • Psychosomatika: Akné na zádech (stejně jako to na obličeji) může způsobovat naše psychika a emoce. Na toto téma jsem napsala sérii článků. Články najdete tady.

UPDATE: Tento článek jsem aktualizovala po 3 letech od jeho napsání. Podívala jsem se tedy nejdříve, jestli se už nějak změnily informace o tom, jak léčit akné. Bohužel ne. Když budete na internetu hledat, jak se zbavit akné na zádech, tak narazíte pořád na ty stejné rady typu „důkladně se myjte“. Aha!

Z mojí zkušenosti jsou lidé, kteří mají akné, spíš tendence si pleť nadměrně čistit. A tyhle rady v nás pak vyvolávají dojem, že si akné způsobujeme sami, protože jsme prasata. Tak to není! Jednou pro vždy – akné není způsobeno špínou nebo tím, že byste si pleť málo čistili!

Jak se zbavit akné na zádech?

Základ léčby akné na zádech je stejný jako u léčby akné na obličeji – zdravý životní styl. Je potřeba zlepšit stravování, omezit konzumaci průmyslově zpracovaných potravin a zaměřit se na zeleninu, ovoce, maso a ryby. Dále je nutné zakomponovat do vašeho programu více pohybu, abyste odbourali úložiště energie v těle, aby tělo přestalo vytvářet zbytečně moc inzulínu a tím i kožního mazu. Více spěte a snažte se omezit nebo kompenzovat stres. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že se tyto změny rychleji projeví právě na zádech a na dekoltu, než na obličeji.

 

Co pomáhá na akné na zádech?

 • Vysaďte alkohol, cukr a mléčné výrobky: Cukr a mléčné výrobky podporují zánět a zvyšují tvorbu kožního mazu. Zkuste alespoň na měsíc vysadit mléko, mléčné výrobky, cukr, med, javorový sirup, sirup z agáve apod. a všímejte si, jak se Vaše pleť začne čistit. Pozorně čtěte také etikety na potravinách a kontrolujte, jestli neobsahují přidaný cukr.

 • Základem Vašeho jídelníčku by měly být čerstvé, plnohodnotné potraviny jako ovoce s nízkým glykemickým indexem (lesní ovoce, papája), zelenina, maso, vejce, ryby, celozrnné obiloviny, ořechy a semena. Více informací o tom, co jíst, najdete v tomto článku.

 • Vyhněte se polotovarům, hotovým jídlům, průmyslově zpracovaným potravinám, fast foodu.

 • Vyměňte šampon a sprchový gel za přírodní: Zkusit můžete například tyto přípravky:

  Šampon John Masters Organics se Zinkem a Šalvějí obsahuje zinek a šalvěj, které pomáhají léčit akné.

  Tuhý šampon Ponio s ichtamolem a pyritionem zinku, který je vhodný na problematickou pleť.

  Urtekram Sprchový gel Nordic Berries s obsahem vrbové kůry.

  Urtekram Levandulový Sprchový gel

 • Jemný peeling: Pokožka na zádech je silnější a méně citlivá než pokožka obličeje. Proto je možné častěji používat peeling, abyste se zbavili odumřelých kožních buněk, které mohou ucpávat póry. Vyrobte si vlastní peeling tak, že si do sprchového gelu přimícháte cukr nebo skořici.
 • Omezte horké sprchy: Nesprchujte se horkou vodou. Horká voda vysouší pleť, která se pak v obraně začne více mastit a můžou tak vznikat další pupínky.
 • Tea Tree: Smíchejte pár kapek tea tree oleje například s jojobovým olejem a lehce vmasírujte do pokožky zad nebo dekoltu.
 • Oblečení: V létě, když se více potíte, dávejte přednost přírodním materiálům jako je bavlna, bambus nebo len, před umělými, které vytvářejí ideální podmínky pro bakterie.
 • Často si měňte povlečení a ručníky.
 • Opalovací krémy: Běžné opalovací krémy obsahují látky podobné hormonům, které můžou akné na zádech zhoršovat. Přečtete si článek o zdravém opalování a vyberte si lepší opalovací krém, po kterém vám nevyskáčou pupínky.
 • Po umytí vlasů šamponem a použití kondicionéru si ještě znovu umyjte záda, abyste smyli případné zbytky produktů, které by se jinak mohly v pórech usadit.
Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.