E-kniha
Je tady léto a s ním dovolené a opalování. Ať už jedete k moři nebo zůstáváte v Čechách, budete potřebovat opalovací krém. Jaký opalovací krém vybrat, na co si dát při výběru pozor a kterým přípravkům se vyhnout?

Slunce je pro náš organismus důležité, protože pomáhá vytvářet serotonin, vitamín D, podporuje činnost imunitního systému a napomáhá vstřebávání vápníku. Proto se doporučuje pobývat pravidelně na krátkou dobu na slunci – například třikrát týdně po 15 minutách. Na tyto kratší pobyty opalovací krém nepotřebujete. Pokud ale budete na slunci trávit delší dobu, byl by risk přípravky na opalování nepoužívat.

Jak možná víte (já to tedy nevěděla), běžné opalovací krémy obsahují chemické UV filtry, které se chovají jako hormony. Tyto umělé hormony se přes naši kůži dostávají do těla, kde ovlivňují funkci hormonů, hromadí se a mohou údajně i způsobovat rakovinu. Tyto chemické látky, které na jedné straně chrání před UV zářením, zároveň podporují tvorbu volných radikálů, které jsou škodlivé.

Je skoro nemožné najít opalovací krém, který nevytváří volné radikály. Podle organizace EWG (Environmental Working Group), která pravidelně sestavuje seznam nejlepších opalovacích krémů, bylo v roce 2016 přibližně 75% z testovaných 1350 přípravků na opalování neefektivních, škodlivých, nebo obojí.  Je však možné najít krémy, jejichž látky se přes kůži nedostanou do našeho těla.

 

opalovací krém

Oxybenzon versus oxid zinečnatý

 • Vyhněte se oxybenzonu a vitamínu A. Látka, které je dobré se vyhnout a která dělá největší problémy, je oxybenzon a dioxybenzon (případně ve složení uváděné jako Helioplex). Druhá látka, na kterou si musíte dávat pozor, je retihyl palmitat (varianta vitamínu A), která při vystavení slunečnímu záření podporuje tvorbu melanomů.
 • Místo toho dejte přednost minerálním krémům – především těm obsahujícím oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý. Oxid zinečnatý je jediná nesyntetická látka v opalovacích přípravcích, která působí zároveň proti UVA i UVB záření. Nezpůsobuje alergie, je nekomedogenní, takže nezpůsobuje ani akné a dokonce pomáhá při léčbě ran. Oxid titaničitý je také v pořádku, chrání proti UVB, bohužel ale nedokáže blokovat všechny UVA paprsky.

Mikro nebo nano

 • Nanotechnologie zní jako něco strašně super. Bohužel to tak není u opalovacích krémů. Krémy obsahující nanočástice jsou více absorbovány kůží – právě proto, že částice účinných látek (které ale vyvolávají volné radikály) jsou tak malé, že se snadno dostanou přes kůži do těla. A to nechceme.
 • Oproti tomu mikročástice, které jsou větší, přes kůži neprojdou. U krémů se to bohužel projeví tak, že jdou hůř roztírat a můžou na kůži zanechávat bílou vrstvu.

Sprej nebo krém

Doporučuje se používat opalovací přípravky ve formě krémů a mlék. Spreje se lépe aplikují, ale jsou horší volbou z toho důvodu, že je při aplikaci můžeme vdechnout a tak se můžou dostat do těla.

 

opalovací krém

Oleje v opalovacích krémech

Opalovací krémy by měly obsahovat oleje, které jsou odolné vůči oxidaci, horku a slunci, s malým nebo žádným obsahem polynenasycených mastných kyselin. Pokud krém obsahuje oleje, které tato kritéria nesplňují, pak se tyto oleje můžou v teple rozkládat a dráždit kůži. Tak vzniká například Mallorca akné.

Vhodné oleje jsou následující:

 • Jojobový, kokosový, balsový, arganový olej, olej z rýžových klíčků, baobabový, sezamový olej, lískooříškový, mokřadkový a marula olej, bambucké máslo a ostatní rostlinná másla

Špatné oleje:

 • Konopný, šípkový, pupalkový, brutnákový olej, olej z hroznových jader, olej ze semen černého rybízu, arašídový olej, éterické oleje.

Co by tedy měl opalovací krém splňovat?

 • Obsahovat oxid zinečnatý nebo titaničitý
 • Neobsahovat oxybenzon a retihyl palmitate
 • Obsahovat mikro částice, namísto nano částic
 • Ideálně bez parfému
 • Ve formě krému nebo mléka
 • Mít UVA i UVB ochranu
 • Ideální je údajně SPF 30 – 50, vyšší faktory jsou prý už jen reklamní trik
 • Neobsahuje obecně nevhodné látky jako parabeny, ftaláty silikony a další
 • Mít hodnocení 1 nebo 2 žebříčku EWG

Opalovací krémy dostupné v Čechách

Prošla jsem všechny přípravky hodnocené na stránkách EWG známkou 1 a 2 a snažila jsem se je sehnat v Čechách. Bohužel jsem nebyla moc úspěšná. Nakonec se mi podařilo najít následující přípravky:

Nevýhodou je cena krémů, jak už to u bio a přírodních výrobků bývá. Já si na zkoušku koupila opalovací krém Dr. Mercola a pojedu s ním letos na Kypr, tak uvidíme, jaké budou dojmy.

Víte o nějakých dalších značkách, které jsou dostupné v Čechách? Budu ráda za vaše tipy!

 

Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!

Komentáře

komentáře

akcni_plan_proti_akne

Akční plán proti akné

Zadejte svůj e-mail a získejte zdarma "Akční plán proti akné: 6 věcí, které pro svou pleť můžete udělat ještě dnes" přímo do Vaší e-mailové schránky.

Na Vaši e-mailovou adresu jsem Vám zaslala Akční plán proti akné! Přeju úspěšný boj :)