Hormonální akné: Víte, jak ho poznat a co s ním dělat?

Hormonální akné je druh akné, který ženy trápí nejčastěji. Akné je vždy hormonální, nebo alespoň částečně. Hormony jsou poslové, které jim svěřeným částem těla říkají, co mají dělat. Hormony říkají kůži, aby vytvářela kožní maz. Hormony taky vysílají tělu zprávu, aby v ucpaném póru vytvořilo zánět. Hormony nefungují izolovaně, ale vždy ve vzájemném působení s ostatními hormony. Jsou také ovlivňovány jídlem a naopak mohou ovlivňovat naše trávení a celkový zdravotní stav.

Hormony ale nejsou problém. Problém nastává, když je hormonální rovnováha narušena a hormony nefungují tak, jak mají.

Většina akné je způsobena právě buď hormony nebo trávením, nebo kombinací obojího. Akné je také samozřejmě zčásti dáno geneticky, ale o tom zase jindy. Trávení a hormony se vzájemně ovlivňují. Někomu pomůže zaměřit se na trávení, někdo musí vyřešit i hormonální problémy, aby se akné nadobro zbavil. Ve většině případů se ale změna životního stylu (péče o pleť, zdravé jídlo, snížení stresu, více pohybu, lepší spánek a častější pobyt na sluníčku) projeví pozitivně na obou typech akné.

Jak poznat, že se jedná o hormonální akné?

  • Pupínky se objevují v cyklech – v závislosti na menstruačním cyklu. A to buď při ovulaci, před menstruací nebo během ní. U někoho ale může akné přetrvávat po celou dobu cyklu.
  • Hormonální akné se projevuje často jako velké, tvrdé pupínky podobající se boulím. Může se ale také jednat i o menší pupínky nebo i ucpané póry.
  • Hormonální akné se vyskytuje nejčastěji kolem úst, na bradě, čelistech a ve spodní části tváří. Jak se akné zhoršuje, může se přesouvat i do dalších částí obličeje.
  • Hormonální akné je odolné. Pokud jste změnili životní styl a zlepšili stravování a akné stále máte, pak se pravděpodobně jedná právě o hormonální akné.
  • Máte i další hormonální příznaky. Hormonální nerovnováha se zřídka projevuje pouze na kůži, časté jsou také další příznaky, jako například silný PMS (ne, opravdu není normální), nepravidelná menstruace, horší spaní, přibývání na váze a kila jdou špatně dolů, výkyvy nálad.
  • Pokud se akné se projevilo nebo zhoršilo po vysazení hormonální antikoncepce, pak se pravděpodobně jedná právě o hormonální akné.

 

Signály, že se jedná o akné způsobené trávením:

  • Máte i jiné potíže trávicího systému jako například zácpu, průjem, plynatost, bolesti břicha nebo třeba zápach z úst.
  • Symptomy související se špatným trávením se projevují i jinde v těle: celková únava, alergie, vyrážky, kvasinkové infekce, psychická únava.
  • V minulosti jste často užívali antibiotika.
  • Akné se zhoršuje po konkrétním jídle.

 

Je těžké 100% určit, o jaký typ akné se jedná. Pokud akné přetrvává i po tom, co jste změnili svůj životní styl a upravili stravování, pak se pravděpodobně jedná o hormonální akné.

V těchto článcích se dozvíte další informace o hormonech, které se podílejí na akné a co proti hormonálnímu akné dělat.

Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.