Hormony a akné: Víte, které hormony můžou za vaše pupínky?

Lidské tělo je složitý mechanismus. Aby všechny jeho části fungovaly koordinovaně, využívá tělo autonomní nervový systém, který za pomocí žláz s vnitřní sekrecí zajišťuje, aby všechny procesy probíhaly automaticky. Tyto žlázy s vnitřní sekrecí vytvářejí hormony, které putují krví k příslušnému orgánu, kde spouští požadovanou aktivitu (jako třeba přeměnu cukru na energii). Každý hormon má svou funkci a působí v poměru s ostatními hormony. Jakmile dojde k narušení funkce jednoho hormonu, ovlivní to negativně i hladiny ostatních hormonů a může docházet ke zdravotním problémům. Akné je příkladem takovéto hormonální nerovnováhy.

Které hormony souvisí s akné?

Inzulín

Jídlo, které sníme, se v těle přeměňuje na glukózu (krevní cukr). Inzulín je zodpovědný za to, že přemění glukózu na energii (glykogen), kterou pak dopraví do úložišť, ze kterých se energie čerpá například při tělesné námaze. Pokud ale konzumujeme příliš cukrů nebo sacharidů, pak se zvyšuje hladinu cukru v krvi. Inzulín cukr opět přemění na energii, ale úložiště jsou už plná. Obrní se proto proti inzulínu tak, že na něj přestanou reagovat. Ale mít hodně cukru v krvi není zdravé, tělo proto vytváří víc a víc inzulínu. Tento stav se nazývá inzulínová rezistence a je v poslední době čím dál víc skloňovaný v souvislosti s celou řadou onemocnění, mezi nimi i s akné. Inzulín totiž podporuje tvorbu mazu a také stimuluje ostatní hormony k tvorbě mazu (například testosteron). Čím víc inzulínu, tím víc mazu a tím víc pupínků.

Pokud není v pořádku inzulín, bývá obtížné dát do pořádku ostatní hormony.

Testosteron

Testosteron je hormon zodpovědný za tvorbu svalů, vývoj mužských pohlavních orgánů, růst vousů a ochlupení. Testosteron ale také zvyšuje tvorbu mazu, zabraňuje rozdělování odumřelých kožních buněk, které pak ucpávají póry, zvyšuje zánět a oslabuje ochrannou funkci kůže. Kožní maz je v normálním množství v pořádku – chrání kůži a zvlhčuje ji. Pokud ale máme příliš vysokou hladinu testosteronu, vytváří se příliš mnoho mazu a tím i akné. Podle některých studií je to právě testosteron, který je hlavním „padouchem“ v případu akné.

Některé ženy můžou mít hladiny testosteronu v pořádku, ale i tak mohou mít akné ovlivněné testosteronem, a to kvůli zvýšené citlivosti na androgeny (mužské pohlavní hormony). V tomto případě jsou mazové žlázy citlivé i na normální hodnoty androgenů.

Působením některých enzymů se testosteron navíc může měnit na estradiol, což je nejsilnější a potenciálně nebezpečná forma estrogenu, nebo na DHT, což je 10krát silnější verze testosteronu. Oba tyto hormony výrazně přispívají k tvorbě akné.

Progesteron a estrogen

Progesteron a estrogen jsou ženské pohlavní hormony.

Estrogeny jsou souhrnným označením pro skupinu ženských hormonů – estron, estriol a estradiol, což je nejsilnější forma estrogenu. Estrogeny regulují menstruační cyklus, jsou zodpovědné za vývoj ženských pohlavních orgánů.

Existují také ale špatné estrogeny – jsou to nadbytečné estrogeny, které kvůli špatné funkci jater nebyly vyloučeny z těla a zůstávají v něm, dále chemikálie, které se podobají estrogenu (v plastech, kosmetice, pesticidech, mléce) a také estrogeny z léků (například hormonální antikoncepce).

Progesteron řídí menstruační cyklus a udržuje rovnováhu s estrogenem a zabraňuje tak jeho případným negativním účinkům. Funguje také jako přirozené antidepresivum.

Estrogenová dominance

V případě nerovnováhy progesteronu a estrogenu mluvíme o tzv. estrogenové dominanci. K té dochází, buď když je hladina progesteronu normální, ale jsou vysoké hladiny estrogenů. Nebo pokud jsou normální hladiny estrogenů, ale nízký progesteron. V obou případech progesteron nedokáže vyvážit negativní účinky estrogenů.

Estrogenová dominance se projevuje například jako silný PMS, vysoký krevní tlak, ukládání tuku a přibírání hlavně v oblasti břicha, únava, deprese, ztráta libida, nepravidelná nebo silná menstruace, bolesti hlavy, zvýšený kortizol, špatné zvládání stresu. Nízký progesteron také souvisí s inzulinovou rezistencí (a tím i vyšší tvorbou testosteronu) a stojí také za pupínky, které se nám tvoří před menstruací.

K estrogenové dominanci může přispívat také zhoršená funkce jater, kde se estrogeny odbourávají, nebo také nedostatek vitamínu B6.

Kortizol

Kortizol v krátkodobých vlnách pomáhá zvládat stres, reguluje štítnou žlázu, tlumí alergické reakce a působí protizánětlivě. Při dlouhodobém nebo chronickém stresu ale zvyšuje krevní tlak, ztenčuje pokožku, zhoršuje imunitu a paměť, nespavost a záněty a přispívá k hormonální nerovnováze, protože krade živiny potřebné pro tvorbu ostatních hormonů. Když jsme ve stresu, tak tělo využije energii potřebnou k tvorbě progesteronu právě na tvorbu kortizolu.

 

Nejste si jistí, jestli je vaše akné hormonální? Přečtěte si článek o hormonálním akné a zjistěte, jak ho poznat.
Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.