Vitamíny proti akné: 6 vitamínů, bez kterých se neobejdete

V lidském těle je přes 30 výživných látek, které jsou nezbytné pro naše zdraví a pro správné fungování organismu. Pro lidi s akné jsou některé vitamíny a minerály důležitější než pro ostatní a častěji jim také chybí. Pokud vás trápí akné, pak byste se měli zaměřit především na tyto vitamíny a minerály proti akné, které vám mohou pomoct.

Vitamíny a minerály proti akné:

  1. Vitamín E: Vitamín E je jedním z nejdůležitějších vitamínů v boji proti akné, je to látka, kterou si tělo v ideálním případě samo vytváří, aby zabránilo poškození kůže. Studie zjistily souvislost mezi vitamínem E a akné – čím horší akné, tím nižší byly hodnoty vitamínu E v těle. Vitamín E najdete například v listové zelenině, rybách nebo mandlích.
  2. Vitamín A: Vitamín A pomáhá snižovat množství mazu, který produkují mazové žlázy. Zabraňuje také tomu, aby odumřelé buňky ucpávaly póry. Je lepší přijímat vitamín A z potravy než z potravinových doplňků, některé zdroje totiž poukazují na možné předávkování vitamínem A, které může mít za následek otravu nebo osteoporózu. Vitamín A je obsažen v játrech, dýni, mrkvi, špenátu nebo ve fermentovaném oleji z tresčích jater.
  3. Zinek: Zinek je minerálem číslo jedna v léčbě akné. Působí příznivě na imunitní systém a zabraňuje uvolňování příliš mnoha zánětlivých látek do krve. Nejvíce zinku obsahují údajně ústřice, pak také dýňová a sezamová semínka, hovězí maso nebo kešu ořechy.
  4. Vitamín D: Vitamín D je vlastně hormon, který si tělo vytváří, když je vystaveno slunečnímu záření. Pomáhá proti inzulínové rezistenci, podporuje vstřebávání živin a snižuje zánět. Vitamín D je také možno získat z fermentovaného oleje z tresčích jater nebo z doplňků stravy, kde hledejte jeho verzi D3 (D2 tělo vstřebává hůř).
  5. Selen: Selen podporuje tvorbu antioxidantů v těle a najdete ho třeba v para ořeších. Dva para ořechy po 10 gramech údajně obsahují 274 % denní dávky selenu.
  6. Vitamín C: Vitamín C snižuje stresový hormon kortizol a je také potřeba pro tvorbu kolagenu a hojení ran. Vysoký obsah vitamínu C mají například borůvky, zelí, brambory, rybíz, růžičková kapusta, šípek, rakytník nebo camu camu.
Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.