Geny a akné: Je akné dáno geneticky nebo je to mýtus?

Pokud vás trápí akné, pak jste se pravděpodobně během vašich snah se ho zbavit stejně jako já zabývali tím, proč vaše kamarádka, která jí stejně nebo hůř než vy, má pleť jako z alabastru, a vy máte obličej samý pupínek. O to víc je to frustrující, když vaši známí běžně jedí jídla z fast foodu a vy zatím chroupete salát. Velkou roli v této záhadě hrají geny. Jak spolu souvisí geny a akné?

Geny a akné

Existuje spousta studií a testů zkoumajících akné u rodinných příslušníků, jednovaječných i dvojvaječných dvojčat. Shodují se na tom, že pokud máte akné v rodině, pak jej velmi pravděpodobně budete mít i vy. Konkrétně pokud máte přímého příbuzného s akné, pak máte 4x vyšší šanci, že budete mít akné i vy. Dost na prd co? Oba moji rodiče v nějaké fázi svého života trpěli akné, takže jsem to měla předem spočítané. (Odkazy na další studie zabývající se geny a akné najdete zde: http://supernaturalacnetreatment.com/do-genes-cause-acne/.)

 

Odsuzují vás vaše geny k životu s akné?

To, že máme akné zakódované v genech, ještě neznamená, že ho opravdu budeme mít nebo že s ním nic nemůžeme dělat. Geny pouze způsobují, že je více pravděpodobné, že se u nás akné projeví, a to ještě za určitých podmínek. Těmi podmínkami myslím například životní styl a způsob stravování. Studie zabývající se genovými predispozicemi k akné zkoumaly příslušníky jedné rodiny. A je jasné, že členové rodiny často jedí a dělají podobné věci. Pokud se akné projeví u jednoho, pak není divu, že jej má i jiný člen rodiny, který se stravuje a chová stejně.

 

Jak se geny podílejí na vzniku akné?

Jak se tedy geny podílejí na vzniku akné? Geny ovlivňují naši kůži tak, že je citlivější na hormony a další faktory.

  • Geny ovlivňují, jak je pleť citlivá na hormony: Stejná hladina androgenů (testosteronu) v krvi bude mít rozdílný vliv na aknózní a zdravou pleť. Z tohoto důvodu vytváří problematická pleť více mazu, i když máte stejnou hladinu testosteronu, jako holka s čistou pletí, která nemá akné v genech.
  • Geny ovlivňují sílu zánětlivé reakce na bakterie: Bylo zjištěno, že lidé trpící akné mají silnější zánětlivou reakci na bakterii P. Acnes. Jakmile imunitní systém tuto bakterii detekuje, pak na ní u nás, co máme akné, reaguje mnohem víc, než u zdravých lidí. To má za následek zanícené a zarudlé pupínky.
  • Geny také mohou ovlivňovat tvorbu protizánětlivých látek, které dokážou zánět tlumit.

To je odpověď na naši úvodní záhadu – proč při stejném stravování a životním stylu má jeden člověk akné a druhý ne. A nebojte, nezdravé stravování se u člověka projevuje různě. Vaše kamarádka, která jí jen hranolky a čokoládu, může mít vlivem hormonů čistou pleť, ale její stravovací návyky se na jejím zdraví projeví jinak v podobě nemocí, tloustnutí, psychických potíží (ne že bych něco z toho někomu přála). Na jednu stranu můžeme být za akné rádi. Poukazuje na to, že je v těle někde něco špatně, a dává nám nápovědy, co zlepšit, než se to projeví jako nemoc. Hurá! 😉

Jak zmírnit vliv genů na akné?

Geny nebrání tomu mít čistou pleť. Jen je to těžší. Hlavním faktorem ovlivňujícím vznik akné je strava a stres. Pokud budete zdravě jíst a budete se snažit omezit stres, pak můžete i zlepšit stav svojí pleti. Co dalšího můžete dělat?

  • Zelený čaj dokáže blokovat receptory androgenních hormonů v kůži a snížit poškození pleti způsobené těmito hormony. Zkuste si sehnat krém s obsahem zeleného čaje nebo si udělejte masku ze zeleného jílu a zeleného čaje, abyste zvýšili odolnost pleti proti vlivům androgenních hormonů, které způsobují tvorbu mazu.
  • Kofein prý také umí tlumit zánětlivý efekt androgenů na aknózní pleť.
  • Zabraňte oxidaci kožního mazu pomocí stravy bohaté na antioxidanty. Zaměřte se na ovoce, zeleninu, bylinky, koření a doplňky stravy se zinkem, selenem a hořčíkem.
  • Zklidněte imunitní systém: Opět – základem je zdravá strava a zvýšení příjmu zinku.
  • Nestresujte se: Nespojujte si akné s negativními pocity o sobě samých. To, že máme akné, ještě neznamená, že jsme horší, než ostatní, nebo že nás to nějak limituje. Negativní emoce můžou akné ještě zhoršovat.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.