Jizvy po akné: Vymažte je s těmito přírodními přípravky

Jizvy po akné jsou pro člověka, který se snaží akné zbavit, mnohdy stejně deprimující, jako samotné pupínky. Jizvy po akné nebo pigmentové skvrny jsou v podstatě pozůstatky původního zánětu. Stejně jako na akné samotné vám pomůže, pokud budete dodržovat jídelníček s vysokým obsahem antioxidantů a potraviny bohaté na protizánětlivé látky.

Důležité je nemačkat si pupínky – když narušíte kůži, pak tělo reaguje tvorbou nové tkáně a mohou vznikat jizvy. Navíc dochází ke zvýšené tvorbě barviva melaninu a vznikají červené až hnědé skvrny.

Jizvy po akné, nebo přesněji pigmentové skvrny, zmizí samy od sebe za 3 až 6 měsíců. To je ale docela dlouhá doba. Zvlášť pokud jste se zbavili pupínků a skvrny na obličeji vám je pořád připomínají.

Níže najdete seznam přírodních přípravků, které pomáhají vygumovat jizvy po akné. Berte ale prosím na vědomí, že pokud máte opravdu hluboké jizvy, pak tyto přírodní vychytávky nemusejí fungovat. V tom případě se doporučuje zvolit některé z kosmetických ošetření, jako je chemický peeling, laser, microneedling, dermabraze apod. nebo zkusit použít přípravky s AHA nebo BHA kyselinami.

UPDATE: V případě, že máte již zahojené akné, tedy žádné nové pupínky, a řešíte čistě jen jizvy po akné, můžete vyzkoušet microneedling a používání séra s vitamínem C i sami doma. Doporučuju vybrat dermaroller s co nejjemnějšími jehličkami (tuším, že nejmenší velikost je 0,2 mm). Po použití dermarolleru použijte sérum s vitamínem C. Kombinace těchto kroků zajistí zvýšenou tvorbu kolagenu a vyrovnání nerovné pleti, a tím i jizev po akné a díky vitamínu C také zesvětlení pigmentových skvrn po akné. Jako se vším, začínejte i zde zlehka. Vyzkoušejte, jak budete na dermaroller a sérum reagovat, ideálně jen na jednom místě obličeje. Pokud zjistíte, že vám tento postup nevyhovuje, raději s ním hned přestaňte. Lepší je mít jizvy, než si zadělat na nové pupínky.

Přírodní přípravky na jizvy po akné:

  • Vitamín E: Vitamín E je antioxidant, který pomáhá léčit zánět v kůži a podporuje tvorbu kolagenu. Doporučuje se smíchat vitamín E s jojobovým olejem a neaplikovat ho čistý na kůži, jinak je moc silný a může ucpávat póry. Nepoužívejte vitamín E na otevřené rány, může je zhoršovat.
  • Citronová šťáva: Asi nejběžněji doporučovaný přípravek na jizvy po akné. Je známé, že citronová šťáva zesvětluje. Naneste pár kapek citronové šťávy na vatový tampon a aplikujte na čistou pleť. Nechte působit 15 minut a poté smyjte vodou. Citron aplikujte ideálně večer a nechoďte po aplikaci na slunce – citron reaguje se slunečním zářením tak, že by vám mohl kůži poškodit a dokonce ztmavit.
  • Aloe vera: O účincích aloe vera si můžete přečíst v samostatném článku, kde najdete i recepty na pleťové masky s aloe a všechny její pozitivní účinky na akné a na jizvy po akné.
  • Med: Med má antibakteriální účinky, obsahuje vitamíny a minerály. Nejkvalitnější med je prý manuka med z Nového Zélandu. Med léčí jak jizvy po akné, tak i samotné akné.
  • MSM (methylsulfonylmethan): MSM je organická forma síry, která se vyskytuje v potravinách. Síra pomáhá obnově tkání. MSM je možné užívat vnitřně nebo můžete smíchat 100% MSM prášek s gelem z aloe vera a připravit si masku, kterou budete na postižená místa pravidelně nanášet.
  • Skořice: Skořice působí protizánětlivě a pomáhá tak zbavit se jizev po akné. Ideální je připravit si masku z medu, citronu a skořice. Masku nechte půl hodiny působit a potom smyjte. Při smývání bude skořice působit jako jemný peeling, odstraní tak odumřelé kožní buňky. Dejte si pouze pozor pokud máte aktivní akné – v tom případě vám jakýkoliv peeling nedoporučuju, mohli byste si akné zhoršit.

 

Další pomocníci na jizvy na akné:

  • Soda: smíchejte lžičku sody s jednou až dvěma lžičkami vody, vytvořte pastu, kterou si naneste na obličej a nechte 2 minuty působit. Poté důkladně smyjte.
  • Okurka: nakrájejte okurku na kolečka a ta přiložte na postižená místa na 30 minut.
  • Bílek: vyšlehejte vaječný bílek, naneste na obličej a nechte zaschnout. Poté smyjte.
  • Smíchejte 2 lžíce ovesných vloček, 2 lžíce jogurtu a 2 lžičky citronové šťávy, smíchejte, naneste na obličej a nechte působit 10 minut. Poté smyjte.
Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

2 replies on “Jizvy po akné: Vymažte je s těmito přírodními přípravky”

Já už jsem ze své pleti maličko zoufalá. V pubertě jsem trpěla těžkým akné, teď mi táhne na třicet a stejně jsem se ho úplně nezbavila a navíc mám po obličeji i jizvičky. Zkoušela jsem všechno možný i nemožný a jelikož mně nic nepomohlo, vyzkouším nějaké podobné laserové odstranění jizev. Mám maličko obavy, jaké to bude, jestli to nebude bolet apod., ale už se sebou opravdu potřebuji něco udělat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.