Jak váš imunitní systém způsobuje akné?

Při jedné návštěvě na kožním paní doktorka prohodila, že akné se hůř léčí u lidí s astmatem a alergiemi a že akné s alergiemi souvisí. Bohužel jsem se nezeptala proč, ale zajímalo mě to, takže jsem zasedla k počítači a začala jsem hledat možné důvody. Většina článků se ale týkala alergií na jídlo, což úplně neuspokojilo moji zvědavost. Začala jsem tedy pátrat po tom, jak se imunitní systém podílí na astmatu a alergii, až jsem se nakonec dostala k tomu, jak se imunitní systém podílí na vzniku akné a vlastně ho sám způsobuje. Tady je shrnutí mého pátrání.

Jak imunitní systém způsobuje akné

Bakterie nejsou automaticky zlí záškodníci způsobující bedry. Bakterie se v kůži běžně vyskytují a v malém množství jsou pro ni prospěšné. Živí se totiž přebytečným kožním mazem, který přeměňují na prospěšné mastné kyseliny, které snižují zánět v kůži. Tyto mastné kyseliny zase redukují počet bakterií žijících v kůži. Problém nastává, když se bakterie dostane do póru, který následně ucpou slepené odumřelé kožní buňky. Bakterie v póru nemá potravu a začne produkovat chemické látky. Tyto chemické látky zvyšují citlivost kožních buněk na zánětlivé látky, které na místo vyšle imunitní systém. Tyto zánětlivé látky umí rozdělit ony odumřelé kožní buňky, které pór ucpaly, ale také můžou ničit i zdravé kožní buňky. Množství zánětlivých látek, které tělo produkuje, závisí na mnoha faktorech, které přímo nesouvisí s bakteriemi v kůži. Čím více je tělo ve stresu, tím více stresové hormony stimulují tvorbu histaminu a leukotrienu v kůži. Histamin je látka, která také způsobuje alergické reakce (proto se léky na alergii nazývají antihistaminika) a způsobuje zánět. Bakterie ucpaná v póru v podstatě na sebe přitáhne pozornost imunitního systému, který se ji snaží zabít. Když je bakterie zabitá, imunitní systém přestane kůži ničit. Tento proces se ale většinou pokazí lidským zásahem – například při vymačkávání pupínků zatlačujeme bakterii hlouběji do kůže, kde jsou buňky citlivější a imunitní systém na ně reaguje silněji a posílá více zánětlivých látek. Bakterie ale nemá, jak se z póru dostat a vznikají tak zarudlé zanícené pupínky. Podobně funguje i vysoušení pupínků různými silnými přípravky na akné.

To vše se děje, protože je imunitní systém předrážděný a stejně jako v případě alergií reaguje přehnaně na situaci nebo látku, která je běžně neškodná.

Jak zmírnit reakci imunitního systému a předejít akné:

  • s kůží zacházejte jemně – čím méně dráždivých chemikálií na ni budete patlat a čím méně budete mačkat pupínky, tím méně bude „stresovaná“ a tím méně bude ničená zánětem
  • snažte se omezit stres, který zvyšuje citlivost na zánět – snižte emoční stres, více spěte a cvičte
  • zvyšte příjem látek, které mají uklidňující vliv na imunitní systém, jako je hořčík nebo selen

Shrnutí:

  • zánět, který způsobuje zanícené červené pupínky, není vyvolán bakterií, ale imunitním systémem
  • vše, co aktivuje imunitní systém, může zhoršovat akné – týká se to především chemických látek, které poškozují kůži
  • naopak vše, co snižuje stres, může mít příznivý vliv na akné
  • důvod, proč léčba zaměřená na ničení bakterií na kůži pomáhá proti akné, je ten, že imunitní systém s bakteriemi přestane bojovat (nemá už, s kým by bojoval)
  • nejhorší věc, co můžete kůži udělat, je vymačkávat pupínky
Follow my blog with BloglovinLíbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.