7 tipů, co dělat, když se vám vrátí akné

V poslední době se mi akné celkem dost zhoršilo a řešila jsem, co za to může, co s tím můžu dělat a jestli se akné vůbec někdy zbavím. Tenhle článek přišel jako na zavolanou 🙂 Tak jsem si řekla, že se bude hodit i třeba někomu dalšímu, tak jsem ho pro vás přeložila, abyste se mohli přečíst, co dělat, když se vám vrátí akné. Původní článek byl zveřejněn na blogu Skyn Therapy Blog.


Tento článek nabízí rady a tipy pro chvíle, kdy se vám zhorší pleť a akné se vám vrátí, ačkoliv děláte vše, co je ve vašich silách, abyste ozdravili své tělo a očistili svou pleť zevnitř.

Všichni jsme už zažili strach z toho, že se nám vrátí akné. Věnovali jsme měsíce nebo i roky tomu, abychom uzdravili svoje tělo a viděli jsme pomalé, ale stálé výsledky na naší kůži. Dostaneme se konečně na místo, ze kterého už vidíme světlo na konci tunelu. Začneme používat méně make-upu a cítíme se lépe. A pak se to z ničeho nic rozpadne…

Vrátí se nám akné.

Zní to povědomě?

Děje se to nám všem. Jsme si tak jistí, že jsme našli chybějící dílek do skládačky zvané akné a naše aktuální péče o pleť vypadá, že zabírá. Naše pleť je čistší než kdy dřív a naši přátelé i rodina nám začínají říkat, jak skvěle naše pleť vypadá. Pak se z ničeho nic vzbudíte s novou „úrodou“ pupínků, což rychle srazí vaše sebevědomí a začnete si říkat, jestli se vůbec někdy akné zbavíte.

Odpověď je ano. Zbavíte. Jednoho dne. Možná ne zítra nebo příští týden, ale jednoho dne pro vás akné už nebude problém. Slibuju, že nebude součástí vašeho života navždy a jednoho dne zjistíte, že už se neobáváte toho, že se vám akné vrátí.

7 tipů, co dělat, když vám vrátí akné

Nicméně do té doby jsem pro vás dala dohromady cenné tipy, jak přežít náročné týdny nebo měsíce, které následují po zhoršení akné.

Přehodnoťte, jaké doplňky stravy užíváte

Když se vám zhorší akné, pak je snadné propadnout tomu, že začnete brát víc a víc doplňků a budete se zoufale snažit najít dokonalé řešení pro vaše problémy s pletí. I když užívání doplňků stravy může být nezbytné, abyste se zbavili akné, je také důležité, abyste to s doplňky nepřeháněli s doplňky, které vám nepřináší žádný užitek

Obecné pravidlo zní, že pokud jste nezaznamenali žádné zlepšení během tří měsíců, pak vám doplněk nepomáhá. Ale nestresujte se tím, vždycky existuje nějaká alternativa. Můžete si myslet, že už jste je vyzkoušeli všechny, ale zaručuju vám, že to tak není. Stalo se mi to, když jsem brala drmek a DIM (diindolylmetan) po více než rok! Oba doplňky jsou skvělé pro spoustu žen, ale není to pro každého. Zaznamenala jsem mírné zlepšení po třech měsících užívání drmku. Ty ale velmi rychle zmizely a bylo mi celkem jasné, že moje tělo tyto doplňky nepotřebuje. Nicméně jsem pokračovala s jejich užíváním dalších deset měsíců, aniž by mi nějak výrazně pomohly.

Je důležité přestat užívat jakékoliv doplňky, u kterých cítíte, že nepomáhají. Ale musíte si také pamatovat, že ne všechny doplňky vám zajistí čistou pleť. Je tedy potřeba podívat se na věc s odstupem. Například B-komplex a hořčík, které každý den užívám, nevyčistily zázračně mou pleť. Ale nedá se říct, že by nebyly důležité pro moje celkové zdraví. Když je přestanu brát, tak se mi po několika týdnech začnou vracet úzkosti, deprese a PMS. Takže ačkoliv na akné nepůsobí nijak zázračně, pomáhají mi kontrolovat hladinu stresu, což uklidňuje mou mysl i mé akné.

Nezapomeňte, že nemůžete posuzovat doplňky jen podle toho, jak se projevují na vaší kůži.Vezměte také v úvahu, jak se po nich cítíte.

Když budete znovu přezkoumávat své doplňky, zeptejte se samy sebe, jestli se vám pleť zhoršila v září/říjnu, kdy se mění roční období a obvykle nedostáváme dostatek vitamínu D. Začněte naslouchat svému tělu. Většinou existuje jednoduchý důvod, proč se vaše pleť chová, jak se chová.

Nezačněte výrazně omezovat svůj jídelníček

Když se vám vrátí akné, tak je relativně snadné začít z jídelníčku vyřazovat různé potraviny. Začneme hledat na internetu všechny ty zázračné detoxy a očisty v zoufalé snaze vrátit svou pleť do původního stavu. Tyto drastické diety však můžou pleť ještě zhoršit. Sedmidenní očista se zeleninovými šťávami může znít jako dobrá cesta k čisté pleti, ale tím, že tělo podrobíte radikálním očistám, se vystavujete ještě většímu stresu. Pamatujte si, že akné je hluboko zakořeněný problém, který vyžaduje jemnou péči a dlouhodobou léčbu. A ne krátkodobý detox, který vás navíc ještě bude stát jmění a pravděpodobně povede jen k dalšímu zklamání, když nedosáhnete výsledků, o kterých jste snili.

Zaměřte se na stres a úzkosti

Řešili jste v poslední době problémy v práci nebo v rodině a rozházeli jste si tak hormony? Nejhorší věc na akné, které se vrátí zpět v důsledku stresu je, že může trvat až 3 cykly, než se vám hormony zase srovnají. Po měsících viditelných změn nás jeden jediný pupínek může zase srazit na kolena a zanechá nás v totální depresi. Je tedy extra důležité omezovat stres a zvyšovat si sebevědomí, když se nám začnou objevovat pupínky.

Stres může způsobit, že tělo začne vyrábět více kortizolu a adrenalinu na úkor progesteronu. To znamená, že je pak k dispozici méně progesteronu, který by řídil váš menstruační cyklus a vyrovnával hladiny estrogenu a testosteronu. Vzniklá hormonální nerovnováha může způsobit odolnější akné, PMS nebo další symptomy související s hormony.

Nezpanikařte a nezačněte kupovat další výrobky a doplňky

Když se vám vrátí akné, pak je snadné vyhodit všechny vaše těžce vydělané peníze za tunu drahých přípravků, LED přístrojů, doplňků nebo luxusních výrobků v naději, že něco z toho pomůže. Že? Ačkoliv LED přístroje mohou pomoci snížit množství pupínků a zánětu, jedná se o drahou záležitost, která neřeší podstatu problému. Stejně tak mikrodermabraze, chemické peelingy nebo prémiové masky a séra. Mohou potenciálně zlepšit vzhled vaší pleti, ale jejich výsledky jsou většinou jen krátkodobé a skutečný důvod akné se většinou po čase znovu projeví.

Takže se zastavte, zhluboka se nadechněte a vytvořte si antistresový akční plán, který vás nezruinuje.

Zvažte nová probiotika

Správná probiotika vám pomůžou uzdravit váš trávicí systém a tím i vyčistit vaši pleť. Pokud už užíváte probiotika nějakou chvíli a nezaznamenali jste výrazné zlepšení vaší pleti nebo vašeho trávení, pak je pravděpodobné, že vám budou lépe vyhovovat jiné druhy bakterií nebo značka probiotik.

Po třech měsících užívání probiotik jsem na své pleti viděla skvělé výsledky. Ale stejně jako v případě většiny přírodních způsobů léčby akné, která jsem za ta léta vyzkoušela, výsledky postupně vymizely a nikdy jsem nedosáhla takových výsledků, v jaké jsem doufala. Po následující rok jsem vyzkoušela několik různých probiotik. Měla jsem díky nim sice pravidelnější zažívání, ale nenašla jsem nic, co by moje trávení dokázalo dlouhodobě udržet v dobré formě. Díky probiotikům jsem začala chodit na záchod každý 1-2 dny namísto každé dva týdny. Ale nebylo to dost a věděla jsem, že mi něco chybí.

Před pár měsíci, když se mi znovu zpomalilo trávení, a na to se mi zhoršilo akné, jsem se rozhodla, že je nutné se dostat na kloub mým trávicím potížím jednou provždy. Domluvila jsem si schůzku u kinezioložky (kterou jsem nenavštívila 8 měsíců) a ona poznala, že mé tlusté střevo není v pohodě. Po tom, co jsem vyzkoušela všechna probiotika v její sbírce, jsme konečně našly jeden druh, na který moje tělo reagovalo pozitivně. Jako zázrakem jsem výsledky viděla už po jednom týdnu.

TIP: Spousta lidí, kteří bojují s probiotiky a cítí, že se jim po nich akné zhoršuje, mají skvělé výsledky se Saccharomyces Boulardii.

Pokud se svými současnými probiotiky nedosahujete skvělých výsledků a stále bojujete se svým zažíváním a novými pupínky, můžete zkusit užívat jinou značku. Skvělé značky jsou například Optibac, Garden of Life, BioKult, Prescript Assist, Natren a Epigenetics. Případně, pokud se chcete dobrat toho, co vaše trávení potřebuje, investujte do setkání s kineziologem. Musím říct, že bych nikdy nezačala užívat kmen bakterií, které potřebuju, bez pomoci mé kinezioložky.

Zaměstnejte se věcmi, které vás baví

Může být velká rána, když se vám po několika týdnech nebo měsících neustálého zlepšování najednou vrátí akné. Ale je důležité se tím nenechat pohltit. Chápu, že jediné, co chcete dělat, je zavřít dveře a schovat se, dokud se to zase nezlepší. Ale nenechte akné, aby vám zabránilo se věnovat vašim oblíbeným aktivitám. Ve chvílích stresu vám vaše oblíbené aktivity a projekty pomůžou přijít na jiné myšlenky. Místo toho, abyste seděli u počítače a hledali zázračné léky na akné. Nesoudím vás. Strávila jsem hodiny projížděním různých akné fór a zoufale jsem hledala přípravky, o kterých jsem ještě neslyšela.  Takové chování ale není příliš produktivní. Věřte mi, že se budete cítit mnohem lépe, když strávíte hodinu něčím, co máte rádi a co vás baví, než když budete civět do počítače a číst o něčem, nad čím nemáte příliš velkou moc.

Nemáte koníček? Sociální sítě jsou skvělým zdrojem inspirace téměř pro cokoliv. Najděte si něco, co vás zaujme, a využijte vašeho zájmu, aby vám pomohl překonat těžké časy. Existuje spousta instagramových účtů, které mě inspirují k tomu, abych šla ven, byla kreativní a dělala něco, co se vůbec netýká akné a péče o pleť.

Nevzdávejte se

A co je nejdůležitější – když se vám akné zhorší, nevzdávejte se. Neselhali jste, nejste znovu na začátku (ačkoliv vám připadá, že jo) a nebudete s akné bojovat navěky. Toto zhoršení je jen malou odbočkou na vaší cestě k čisté pleti. Neznamená, že to děláte špatně, nebo že toho neděláte dost. Vaše tělo je složitý mechanismus a přirozený proces hojení není vždy přímý nebo neustálý, jak bychom doufali. Čekají vás lepší a horší dny, což je úplně normální. Věřte svému tělu, že tvrdě pracuje na tom, aby se vyléčilo zevnitř, a tento výkyv je prostě jen…výkyv.

 

Článek byl převzat z blogu Skyn Therapy Blog: http://www.skyntherapyblog.com/acne-comes-back-skin-relapses/
Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

2 replies on “7 tipů, co dělat, když se vám vrátí akné”

Ďakujem pekne za tento článok a blog! Hormonálne akné sa mi vrátilo po 8 rokoch užívania antikoncepcie. 5 mesiacov všetko v norme a potom to spustil nadmerný stres v práci. Za posledný mesiac som utratila obrovské množstvo peňazí za výrobky, doplnky, IPL kúru a žiadne výsledky, len väčšia zúfalosť. Dnes som strávila celý deň hľadaním tej správnej kúry pre mňa a som veľmi šťastná, že som narazila na Tvoj blog! Ďakujem za cenné príspevky, povzbudilo ma to! 🙂

Ahoj Deny, moc děkuju za zprávu! Jsem moc ráda, že se ti blog líbí a doufám, že ti pomůže. Akné dokáže pěkně potrápit – psychiku i peněženku (taky už jsem zkusila kde co). Kdyby tě něco zajímalo, dej mi vědět, ráda poradím, když budu vědět. A když ne, tak pohledám info 🙂 Přeju ti úspěšný boj! Dej mi pak vědět, jak se daří.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.