Zelený čaj: Zázračný nápoj, který vás zbaví akné?

V poslední době čím dál častěji slýcháme o pozitivních účincích zeleného čaje na naše zdraví. Nechci zacházet do všech přínosů pití zeleného čaje. Zajímala jsem se jen o vliv zeleného čaje na akné. Nejdůležitější informace pro nás, kdo se snažíme akné zbavit, je, že zelený čaj bojuje se všemi příčinami akné – zánětem, inzulínovou rezistencí i hormonální nerovnováhou.

1. Zelený čaj je velmi silný antioxidant

Zelený čaj je velmi silný antioxidant. Obsahuje polyfenoly – tím nejdůležitějším je katechin (v EGCG formě). EGCG je dominantním antioxidantem ve většině zelených čajů a je také nejsilnější. Podle jedné studie je EGCG až 25 – 100krát silnější než vitamín C a E, co se týče antioxidační aktivity. Podle jiné studie má zelený čaj stejný antioxidační potenciál jako 1kg čerstvého ovoce. Potenciál je fajn, ale jaké jsou jeho reálné schopnosti? Co když tělo nedokáže antioxidanty vstřebat a vyloučí je?

Naštěstí existují i studie, které nezkoumají účinky zeleného čaje jen ve zkumavkách, ale zabývají se i jeho vlivem na lidské zdraví. Podle jedné studie z roku 2011 může pravidelné pití zeleného čaje v množství 0,6 až 1,5 litru denně zvyšovat antioxidační schopnost a snižovat peroxidaci lipidů a předcházet tak kardiovaskulárním onemocněním.

Většina studií se shoduje na pozitivních účincích zeleného čaje na naše zdraví. Největší změny jsou většinou zaznamenány u lidí s vyšším stupněm chronického zánětu v těle, což je i případ nás, co máme akné. Bohužel existuje jen pár studií cílených konkrétně na vliv zeleného čaje přímo na akné.

Díky svým antioxidačním účinkům pomáhá zelený čaj předcházet oxidaci kožního mazu a tím i ucpávání pórů a vzniku nových pupínků. Pomáhá také bojovat proti zánětu v těle, takže omezuje vznik zanícených pupínků.

 

2. Příznivě ovlivňuje inzulínovou rezistenci a hladinu krevního cukru

Vysoký krevní cukr a vysoká hladina inzulínu mají špatný vliv na akné. Způsobují zvýšenou tvorbu kožního mazu a zánětlivou reakci. Cokoliv dokáže udržet stabilní hladinu cukru a potažmo i inzulínu, prospívá i naší pleti. Podle jedné japonské studie pomáhá pravidelné pití zeleného čaje předcházet cukrovce druhého typu. Současně zelený čaj pomáhá při snižování váhy, snižuje vstřebávání sacharidů, regeneruje buňky produkující inzulín a snižuje tvorbu glukózy v játrech.

3. Má pozitivní vliv na hormony

Bylo zjištěno, že zelený čaj má pozitivní účinek proti rakovině, a to především proti rakovině prsu a prostaty. U obou hrají velkou roli pohlavní hormony – stejné hormony, které ovlivňují naši pleť. Zelený čaj pomáhá udržovat stálé hladiny hormonů v krvi a zabraňuje také přeměně testosteronu na jeho silnější verzi DHT, která výrazně podporuje vznik akné. Snižuje také citlivost receptorů v kůži, které reagují na zvýšenou hladinu hormonů a omezuje tak tvorbu kožního mazu.

 

4. Doplňky se zeleným čajem snižují poškození pleti způsobené UV zářením

Podle studie, která zkoumala vliv 12týdenního podávání potravinových doplňků se zeleným čajem na zdraví naši pleti, pomáhá zelený čaj chránit před zánětlivým poškozením kůže způsobeným UV zářením. Studie také potvrzuje protizánětlivé účinky zeleného čaje. Což je super na akné. Navíc bylo zjištěno, že zelený čaj zlepšuje hydrataci pleti, posiluje její ochrannou funkci a pomáhá obnovovat poškozené buňky.

 

5. Pomáhá proti kvasinkám

Látka ECGC je také účinná proti kvasinkám (candida). Narušuje totiž jejich ochranný film na povrchu, takže se s nimi dá lépe bojovat. Zabraňuje také množení kvasinek a zesiluje účinky některých protiplísňových přípravků, jako je například extrakt z grepových jader nebo oregano.

 

6. Zelený čaj pomáhá i lokálně

Zelený čaj dokáže údajně snížit akné až o 50% a omezit tvorbu mazu o 70% po 6 až 8 týdnech léčby. Podle některých studií jen zelený čaj stejně účinný jako některá lokální antibiotika. Prý také funguje rychleji. Léčba zeleným čajem trvá jen 8 týdnů ve srovnání s 12 týdny u antibiotického krému s obsahem erytromycinu.

Zelený čaj snižuje zánětlivou reakci na bakterie

Aknózní pleť reaguje na bakterie silněji, než normální pleť. Nevinný ucpaný pór se tak snadno změní na zanícený pupínek. Zelený čaj dokáže údajně bakterie i zabíjet.

Zelený čaj snižuje tvorbu mazu

Tento bod souvisí s některými body, o kterých jsme už mluvili. Zelený čaj prý dokáže snížit tvorbu kožního mazu až o 70% po 8 týdnech používání. Zelený čaj také dokáže blokovat receptory androgenních hormonů v kůži a reguluje tak tvorbu mazu vyvolanou hormony.

 

Jak na přípravu zeleného čaje

Obecně se doporučuje pít 3 až 6 šálků zeleného čaje denně. Záleží ale na způsobu přípravy. Většina studií zkoumá účinky 300 až 1000mg ECGC denně. Pro srovnání – uvařený zelený čaj obsahuje prý přibližně 180mg ECGC.

Údajně platí, že čím vyšší teplota vody, kterou zalijete čaj, tím vyšší ECGC. Při 80°C, které se obvykle doporučují, získáte jen asi 60% ECGC. Nejsilnější čaj získáte, když čaj zalijete vroucí vodou (100°C) a necháte ho louhovat 3 až 4 minuty. Lepší je samozřejmě sypaný čaj než čaj v sáčcích. U matcha čaje tolik nezáleží na době louhování, protože uvolňuje ECGC rychleji.

 

Lokální použití zeleného čaje

Pokud chcete používat zelený čaj přímo na pleť, pak se většinou doporučují spíše už hotové přípravky. Zelený čaj obsahují například výrobky značky Exposed Skin Care nebo také 100% Pure.

Někdy narazíte na tipy, že si máte udělat hodně silný zelený čaj, vychladit ho a pak jej buď s něčím smíchat (například s jílem nebo s medem) a použít jako pleťovou masku nebo aplikovat na vatový tampon a s tím si pleť potřít.

Je nicméně celkem těžké dosáhnout takové koncentrace ECGC, aby to mělo kýžené výsledky srovnatelné se speciálními přípravky se zeleným čajem. Kůže by prý musela absorbovat asi 4 polévkové lžíce čaje, abyste dosáhli stejného účinku.

 

Lokální použití je trochu těžší, ale nic vám nebrání jít si koupit dobrý (neochucený) zelený čaj a pravidelně ho pít, abyste podpořili léčbu akné zevnitř.
Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.