Protikvasinková dieta: Jak vás může zbavit akné?

V článcích o trávení a jeho vlivu na vzhled kůže a o příznivých účincích probiotik na pleť jste si mohli přečíst, že pro správné fungování trávicího ústrojí je potřeba vyvážená střevní mikroflóra. Důležitá je rovnováha, mezi tzv. hodnými a zlými bakteriemi, které žijí v našich střevech a které dohromady působí příznivě na naše zdraví. Pokud je tato rovnováha narušena a zlé bakterie převládnou, pak může docházet k nemocem a dalším projevům, jako je například akné nebo ekzém. Protikvasinková dieta pomáhá zbavit se škodlivých bakterií a nastolit ve střevech mír a klid 🙂

Co je Candida?

Candida je patogenní druh kvasinek. Jedná se o kvasinku, která nejčastěji využije nerovnováhy střevní mikroflóry, aby se rozmnožila. V našem těle se vyskytuje běžně. Pokud je v rovnováze s ostatními bakteriemi, pak je úplně neškodná. Ale jen do té doby, než vlivem špatné stravy, užívání antibiotik, stresu, přílišné konzumace sladkého nebo alkoholu dojde k narušení této rovnováhy. Pak okamžitě využije situace a začne se množit.

Proč byste se měli o Candidu zajímat, pokud se snažíte zbavit akné? Studie, které srovnávaly přítomnost této kvasinky u lidí s kožními problémy a lidí se zdravou kůží, zjistily, že Candida se častěji vyskytuje v ústech a střevech osob s kožními nemocemi.

Jak Candida způsobuje akné?

Není stoprocentně dokázané, že Candida stojí za vznikem akné. Existuje několik studií, které se tímto spojením přímo nebo nepřímo zabývají. Nicméně níže uvádím dva důvody, proč je oprávněné domnívat se, že Candida způsobuje akné. Navíc to potvrzují i četné zkušenosti lidí, kteří se akné zbavili poté, co dodržovali protikvasinkovou dietu.

 1. Candida může zhoršovat nebo způsobovat trávicí potíže.

Toxiny, které Candida uvolňuje, když se přemnoží, můžou narušovat stěnu střeva a může se tak dostávat do krevního oběhu. Candida zhoršuje syndrom dráždivého tračníku a narušuje bakteriální rovnováhu ve střevech. Bylo zjištěno, že lidé s kožními problémy mají v krvi více „protilátek“ proti Candidě, než zdraví jedinci. To nasvědčuje tomu, že Candida proniká ze střev do krve a může tak přispívat k chronickému zánětu v těle.

 

 1. Candida vyvolává přílišnou reakci imunitního systému.

Některé studie zjistily, že lidé s kožními problémy vykazují silnější zánětlivou reakci na kvasinky. Je to, jako kdyby byl imunitní systém vysazený na Candidu a přehnaně na ni reagoval pokaždé, když s ní přijde do styku. Tato zánětlivá reakce může zhoršovat akné.

 

Pokud máte podezření, že za vašimi zdravotními problémy stojí právě Candida, pak si to můžete nechat zjistit při lékařském vyšetření. Případně můžete zkusit protikvasinkovou dietu, o které budu mluvit dále.

Jak se zbavit kvasinky – protikvasinková dieta

Základem vašich snah o očištění organismu od kvasinky, by měla být protikvasinková dieta založená na omezení cukru a uhlohydrátů. Očista by měla trvat alespoň 7 dní, někdo doporučuje až 3 týdny. Záleží na individuální situaci. Doporučila bych vám držet 7 dní přísnou protikvasinkovou dietu popsanou níže a pak podle příznaků buď pokračovat v mírnějším režimu, nebo očistu ukončit (a samozřejmě se dál stravovat zdravě).

 1. Vyřaďte špatné potraviny

Candida se živí cukrem a je jí jedno, jestli se jedná o cukr v čokoládě, medu nebo banánu. Měli byste se proto snažit vysadit následující potraviny:

 • Sladkosti
 • Těstoviny
 • Rýži
 • Pečivo a obiloviny obsahující lepek
 • Sladké ovoce
 • Sladkou zeleninu jako mrkev, řepu, brambory nebo kukuřici
 • Mléčné výrobky
 • Houby
 • Alkohol
 • Kečup a podobná dochucovadla
 • Arašídy a kešu oříšky
 • Ocet
 • Přísná protikvasinková dieta zakazuje i luštěniny…

Jezte tedy především zeleninu, méně sladké ovoce, vejce, maso a ryby. Používejte zdravé tuky, jako olivový olej nebo kokosový olej. Nezapomeňte hodně pít a také odpočívat, protože můžete být během této očisty unavenější než obvykle.

 1. Zabijte kvasinku

Dietu doplňte o doplňky stravy, které pomáhají zničit kvasinku. Nejběžnější jsou:

Pokud držíte dietu delší dobu, pak se doporučuje tyto protiplísňové přípravky střídat, aby si na ně kvasinka nezvykla.

 

 1. Přiveďte hodné bakterie

Potom, co zabijete kvasinku, je třeba střeva znovu osídlit hodnými bakteriemi. Ty můžete do střev dostat pomocí probiotik nebo kvašených potravin jako je například kimči. Někde doporučují počkat s probiotiky až po té přísné fázi diety, jinde zase říkají, že je potřeba probiotika užívat rovnou s protiplísňovými přípravky. Přiznám se, že logičtější mi přijde první varianta.

 

Po ukončení  protikvasinkové diety můžete znovu začít zavádět „zakázané“ potraviny do svého jídelníčku. Mějte ale na paměti, že jídelníček s vysokým obsahem cukru, uhlohydrátů a mléčných výrobků nikdy nepovede ke zdravé pleti. Dbejte tedy na to, co běžně jíte.

Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.