Trávení a akné: Jak vaše střeva ovlivňují vaši pleť?

Existuje spousta dobrých důvodů domnívat se, že to, jak vypadá vaše pleť, záleží na tom, jak funguje vaše trávení. Problémy s trávením převládají právě u lidí s kožními problémy a bylo prokázáno, že pokud se dovedli zbavit problémů s trávením, také se jim vyčistila pleť.

Osa střeva-mozek-pleť je známá už přes 100 let. V podstatě to znamená, že stres a starosti souvisí se změnou ve střevní mikroflóře a trávení. Změny ve střevní mikroflóře způsobují lokální i celkový zánět, který se může projevovat na kůži.

Nejste si jistí, jak poznat akné způsobené trávením? O rozdílu mezi hormonálním a „trávicím“ akné si přečtěte zde.

Střevní mikroflóra

Ve střevech se nachází takzvané střevní mikroflóra, kterou tvoří bakterie, které jsou důležité pro naše celkové zdraví. Dvě třetiny našeho imunitního systému se nachází právě ve střevech!

Počet bakterií žijících ve střevech je vyšší než celkový počet buněk v těle. To zahrnuje jak hodné, tak i „zlé“ bakterie. Když jsou hodné a zlé bakterie v rovnováze, pak pomáhají trávit potraviny, chrání proti některým infekcím a toxinům, napomáhají k optimální funkci střev, pomáhají při vstřebávání živin a dokonce vytvářejí vitamíny – především vitamín K a některé B vitamíny.

Nerovnováha bakterií

Pokud je ve střevech rovnováha hodných a zlých bakterií, pak spolu bakterie pracují ve vzájemné symbióze a přispívají k našemu dobrému zdravotnímu stavu. K problémům ale dochází v případě, že je – například vlivem stresu, špatné stravy nebo antibiotik – rovnováha narušena a dochází k tak zvané dysbióze.  Zlé bakterie převládnou nad těmi hodnými a začnou způsobovat zdravotní potíže. Ve střevech převládnou především kvasinky, které se živí cukrem a produkují toxiny a způsobují různé infekce a zabraňují vstřebávání minerálních látek a živin jako zinek, železo nebo vitamín B12.

Syndrom zvýšené propustnosti střeva

Stěna střev funguje jako ochranná bariéra – odděluje toxiny ve střevech od zbytku těla a propouští jen určité látky. Nerovnováha bakterií může ale způsobit narušení střevní stěny – zlé bakterie totiž produkují látky, které mohou střevní stěnu narušovat a toxiny a další látky (nestrávené části potravy, lepek, škodlivé bakterie, viry) se mohou dostávat do těla.  Tento stav se nazývá syndrom zvýšené propustnosti střev.

Pokud se toxický odpad ze střev dostane do krevního oběhu, vyvolá to reakci imunitního systému – zánět. Syndrom rozšiřuje zánět do celého těla. Hlavním indikátorem syndromu zvýšené propustnosti střev jsou především zvýšené alergie a citlivosti na potraviny, dále také nadýmání, únava, bolest kloubů, chronický zánět, deprese, akné, tloustnutí. Někdy člověk na subjektivních příznacích vůbec nemusí postřehnout jakékoliv potíže, odhalí je často až testy. Pokud se tento problém nezačne včas řešit, pak se potíže mohou zhoršovat.

Co způsobuje syndrom zvýšené propustnosti střev?

  • Strava s vysokým obsahem cukru, ze kterého se živí kvasinky, dále protein A1 kasein z kravského mléka a proteiny lepek a lektin z obilovin, sóji, rýže, nenaklíčených semen.
  • Nedostatek rozpustné vlákniny a probiotik.
  • Chronický stres, který oslabuje imunitní systém a narušuje schopnost těla bránit se proti cizím látkám.
  • Nerovnováha bakterií.
  • Časté užívání antibiotik.

Trávení a akné

Studie zkoumající vliv trávení na akné zjistily, že:

  • ze 114 pacientů s akné jich 54% trpělo dysbiózou, což je mnohem více než běžný průměr. Část z těchto lidí, kterou léčili pomocí probiotik, se akné vyčistilo dvakrát rychleji.
  • kvašený mléčný nápoj s laktobacily snížil zánětlivé akné o 40%.
  • nerovnováha bakterií je desetkrát častější u lidí s akné rosacea (růžovka) než u zdravých lidí.
  • pacienti s akné v krevních testech silně reagovali na kmeny bakterií, které by se normálně měly nacházet jen ve střevech, ale dostaly se do krevního oběhu (syndrom zvýšené propustnosti střev).

Jak podpořit trávení a zlepšit stav pleti?

Naštěstí se dají trávicí potíže související se střevy celkem rychle vyléčit, protože se buňky ve střevech celkem často obnovují.

Co můžete pro svoje střeva udělat?

  • Začít užívat doplňky stravy s probiotiky a prebiotiky – ty mají většinou nejrychlejší a největší efekt. Dejte si pozor při výběru probiotik, ať investujete své peníze do těch, které pro vás opravdu něco udělají. Test probiotik, který prováděla před pár lety MF Dnes, totiž odhalil, že některá probiotika neobsahují množství bakterií deklarovaných výrobci. Jako nejlepší vyšla probiotika:
    • Lacidofil
    • Lactobacillus acidophilus ND
    • Linex Forte
    • Probiotika Dr. Mercola – na základě zahraničních testů
  • Začněte více jíst zakysané a kvašené potraviny – kefír, kysané zelí apod.
  • Omezte průmyslově zpracované potraviny, jezte hodně zeleniny s vysokým obsahem vlákniny.
  • Příznivě na střeva působí kokosové produkty.
  • Omega-3 mastné kyseliny a vitamín A pomáhají bojovat proti zánětu v trávicím traktu
  • Pokud musíte užívat antibiotika, pak zkuste svého lékaře požádat o taková, která mají minimální účinek na probatické bakterie. Spolu s antibiotiky vždy užívejte i probiotika.
  • Po dobu léčby střev se vyhněte potravinám způsobujícím alergii a přecitlivělost na potraviny. Až si vyléčíte střeva, tak velmi pravděpodobně přejdou i některé potravinové alergie.
  • Můžete také začít užívat přípravky zaměřené na likvidaci kvasinek – extrakt z grepových jader nebo berberin.
  • Příznivě prý působí také MSM, zinek, lékořice nebo L-glutamin.
  • Jezte v klidu. Když jsme uvolnění, tak lépe trávíme jídlo. Když jsme naopak ve stresu, tak se tělo nesoustředí na trávení, ale na jiné části těla, které mu mají pomoct na stesovou situaci zareagovat. Co tedy dělat? Sedněte si k jídlu, párkrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Soustřeďte se na jídlo, vzdalte se od všech ruchů, včetně vašich mobilů nebo televize. Pořádně každé sousto rozžvýkejte.
Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.