Mléko a akné – otázky a odpovědi

Možná jste už slyšeli, že mléko je jedna z potravin, které mohou způsobovat akné. Jak souvisí mléko a akné? Je bezlaktózové mléko lepší? A co jogurty nebo bio mléko? V tomto článku najdete odpovědi na otázky, které se týkají souvislosti mezi mlékem a akné.

Mléko a akné – otázky a odpovědi

Může mléko způsobovat akné?

Odpověď je jasné ano. Existuje spousta studií, které spojují mléko a akné a dokazují, že mléko může způsobovat akné a že lidé, kteří pijí více mléka, mají také více akné. Jedna z těchto studií prokázala, že teenageři, kteří pili více, než dvě sklenice mléka denně měli až o 20% více akné než ti, kteří pili jen 1 sklenici (výsledky studie u dospívajících chlapců a dívek). U dospělých byly výsledky ještě výraznější – riziko akné bylo o 78% vyšší u osob, které pili více než 3 sklenice mléka týdně.

Člověk by čekal, že společnosti vyrábějící mléčné výrobky budou popírat účinek mléka na vznik akné. Překvapivě to tak není. Souvislost mezi mlékem a akné potvrzuje i studie, kterou si nechala vypracovat společnost Nestlé. Píše se v ní, jak mléko způsobuje akné (tím, že zvyšuje hladinu inzulínu – viz níže). Tato studie také konstatuje, že chce-li Nestlé dál prodávat mléko a mléčné výrobky, pak musí začít vyrábět mléko, které nebude způsobovat akné.

Jakým způsobem přispívá mléko ke vzniku pupínků?

  • Podporuje tvorbu inzulínu: Mléko a mléčné výrobky zvyšují tvorbu inzulínu a IGF-1. Podle jedné studie zvýšily tři porce mléka denně po dobu 12 týdnů hladinu inzulínu v krvi o 10%. Jiná studie zjistila zvýšení hladiny inzulínu o 16% při konzumaci 1 až 2 porcí mléka denně. Inzulín je hormon, který v našem těle podporuje tvorbu kožního mazu a růst kožních buněk. Tím může přispívat ke vzniku nebo zhoršení akné. Například jogurt zvyšuje hladinu inzulínu rychleji než například bílý chléb.
  • Alergie: Někteří lidé jsou alergičtí na mléko a mléčné výrobky. Jejich imunitní systém reaguje na bílkoviny obsažené v mléce, většinou na kasein, jako by to byli vetřelci. Tato reakce imunitního systému způsobuje symptomy jako vyrážka a jiné kožní projevy (pravděpodobně i akné).
  • Nesnášenlivost: Existuje i méně vážná forma alergií, tak zvaná nesnášenlivost nebo intolerance mléčného proteinu, která vyvolává podobnou reakci imunitního systému, jako alergie. Někteří lidé nesnáší laktózu, mléčný cukr. Místo toho, aby laktóza vyvolávala reakci imunitního systému, přispívá k trávicím problémům. Údajně souvisí se syndromem dráždivého tračníku a protože není řádně trávená, může přispívat k nerovnováze bakterií ve střevech.

Mám mléko vysadit, pokud se chci zbavit akné? Na jak dlouho?

Pokud chcete začít bojovat s akné, pak bych vám doporučila úplně vysadit mléčné výrobky alespoň na jeden měsíc. Po měsíci byste měli vidět, jestli se vám pleť zlepšila (předpokládám, že to tak bude). Pokud vám mléčné výrobky nechybí, tak je nemusíte zařazovat zpět, a jen je nahradíte rostlinnými alternativami. Pokud byste ale chtěli mléčné výrobky dál jíst, tak je zkuste po měsíci pomalu znovu zavádět do jídelníčku a sledujte, jak ovlivňují vaši pleť. Pokud se vám pleť nezhorší, pak je můžete v klidu jíst. Stává se, že někdo má problém s mlékem, ale třeba kefír nebo neošetřené mléko snáší dobře.

Jak vzniká alergie na mléko?

Většinu proteinů v mléce tvoří kasein, zbytek je syrovátkový protein. Proteiny se při zpracování mléka (pasterizaci) poškodí a tělo na ně pak může reagovat jako na alergeny, protože je nedokáže správně zpracovat. Pasterizace také zabíjí „hodné“ bakterie, které pomáhají trávení.

 

Pomůže, když budu pít bezlaktózové mléko?

Ne. Laktóza je mléčný cukr. K jejímu správnému trávení je nutný enzym laktáza, který u spousty lidí chybí. Některé kultury ve Střední a Jižní Americe nebo v Asii kravské mléko vůbec trávit neumí, právě kvůli absenci laktázy. U lidí klesá schopnost trávit laktózu s přibývajícím věkem. Pokud mléko není správně tráveno, může způsobovat bolesti břicha, nadýmání a plynatost nebo průjmy. Bezlaktózové mléko je pouze mléko s přidaným obsahem laktázy, která pomáhá laktózu trávit a u lidí citlivých na laktózu tedy nezpůsobuje takové problémy jako běžné mléko. Ale stále může zvyšovat hladinu hormonů, které způsobují akné.

Co je to A2 mléko a je vhodné na akné?

Kravské mléko obsahuje protein, který se nazývá beta kasein. Existují dva typy tohoto proteinu, a to A1 beta kasein a A2 beta kasein. Většina běžně dostupného kravského mléka obsahuje kombinaci variantyA2 a A1, která podle vědců ve většině případů může za alergie a nesnášenlivost mléka. Na trhu se ale čím dál častěji objevuje čisté A2 mléko, které tento problematický protein neobsahuje a je tak vhodnější pro alergiky a osoby trpící trávícími obtížemi, a tedy i pro lidi s akné.

 

 

Je odtučněné mléko méně škodlivé?

Ne. Odtučněné mléko je mléko, ze kterého byla odstraněna část tuku, který se v něm přirozeně nachází. Neošetřené mléko je vyvážená potravina, odtučněné mléko ale játra musí kompenzovat, aby ho bylo možné strávit a proto je jeho trávení velmi náročné. V odtučněném mléce také chybí tuk, který pomáhá vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích.

A co neošetřené/ bio mléko?

Neošetřené mléko je mléko, které nebylo pasterizováno, odtučněno ani jinak upraveno. Obsahuje tedy bakterie, tuky, proteiny, mléčný cukr i enzymy, které podporují jeho trávení. Neošetřené mléko je tak lépe snášeno, než pasterizované mléko. Pořád ale může zvyšovat hladinu inzulínu, který přispívá ke vzniku akné.

 

Jsou kysané mléčné výrobky lépe snášeny?

Ano. Fermentace snižuje vliv mléka na hladinu inzulínu a tedy i jeho vliv na akné. Do mléka jsou navíc přidávány bakterie, které pomáhají trávit laktózu i proteiny. Nejlepší volbou je kefír, který pomáhá obnovovat střevní mikroflóru.

 

Jaké alternativy kravského mléka mám na výběr?

  • Kozí a ovčí mléko: Kozí mléko nezvyšuje hladinu inzulínu tolik jako kravské mléko a lépe se tráví.
  • Sója: Konzumace sójových výrobků je sporná. Podle některých sója negativně ovlivňuje naše hormony, protože obsahuje fytoestrogeny,podle jiných je to naopak dobře, protože pomáhá vyrovnávat androgeny a špatný estrogen.
  • Rostlinná mléka: mandlové, rýžové, konopné, kokosové, ovesné mléko.

 

Způsob, jakým reagujeme na mléko a mléčné výrobky je u každého jiný. Naše těla fungují odlišně a co jednomu prospívá, může druhému škodit. Stejně tak je to s mlékem. Existuje velmi vysoká šance, že se vám akné zlepší, pokud vysadíte mléko a mléčné výrobky. Nicméně můžete také zjistit, že u vás mléko žádný vliv na akné nemá a můžete jej dát pít.
Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

2 replies on “Mléko a akné – otázky a odpovědi”

Vela zvlastnych formulacii – spatny estrogen? Ved je to prirodzeny ludsky hormon. Antibiotika sa u dobytku pouzivat mozu, ale nesmu byt pritomne v mlieku, je to sledovane. Rovnako ani rastove hormony. Enzymy v mlieku, ktore pomozu traveniu? Asi tazko, enzymy su proteiny, ktore v zaludku denaturuju. Mam pocit, ze si informacie velmi prisposobujete a vela hadate.

Dobrý den, Domi, děkuju za Váš komentář. Blog píšu relativně krátce a jsem tedy ráda za Vaši zpětnou vazbu ohledně některých formulací. Jak si můžete přečíst v článku O mně, jsem laik. Nejsem lékař, chemik, fyzik ani výživový poradce. Snažím se ale využít informací, které jsem posbírala ve snaze zbavit se akné, k tomu, aby ostatní lidé trpící akné měli dostatek informací potřebných k tomu, aby identifikovali, co způsobuje akné v jejich konkrétním případě. A článek o mléce je jedním z těchto příspěvků. V případě mléka je navíc souvislost s akné již prokázaná. Co se týče trávení mléka, tak pro správné trávení je potřeba enzym laktáza, což je svým složením protein, jak píšete, který pomáhá trávit mléčný cukr laktózu. Nedostatek laktázy je spojován s intolerancí laktózy. Výrobci upravují mléčné výrobky tak, aby měly nižší obsah laktózy, nebo naopak existují přípravky s aktivním obsahem laktázy, které mají usnadňovat trávení mléčných výrobků obsahujících laktózu. Máte také pravdu, že estrogen je přirozený lidský hormon a je nezbytný pro naše zdraví. V samotném hormonu není problém, problematický je až ve chvíli, kdy není v rovnováze s ostatními hormony. Více o tom, jak souvisí estrogen a akné jsem psala v článku Hormony způsobující akné. Formulaci o růstových hormonech jsem myslela v tom smyslu, že mléko savci produkují primárně z toho důvodu, aby podpořili růst mláďat, ne, že jsou do mléka přidávány růstové hormony. Formulaci ještě upravím, aby byl její význam jasnější. Informace o antibioticích v mléce vycházely z amerických článků, ověřila jsem, jak to funguje v Čechách a nemělo by být možné, aby mléko obsahovalo zbytky antibiotik. Děkuji Vám za upozornění, již jsem tuto informaci v textu zohlednila. Můžu potvrdit, že mně hodně pomohlo, když jsem mléko a mléčné výrobky vysadila. Nemyslím si, že jsou některé potraviny samy o sobě špatné, ale někdo je nemusí dobře snášet.
Co se Vám osvědčilo proti akné?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.