Jak předejít akné po vysazení antikoncepce

Hormonální antikoncepce je mix syntetických hormonů, které jsou uvolňovány do těla, kde mají zabránit otěhotnění. Tyto syntetické hormony nejsou identické s těmi přirozenými, které si tělo samo vytváří, a nemohou tedy v těle fungovat stejně, jako přirozené hormony. Tyto umělé hormony můžou také potlačovat tvorbu těch přirozených hormonů – tak, jako antikoncepce například potlačuje tvorbu progesteronu. Antikoncepce tak také zároveň zvyšuje hladinu estrogenu v těle a může údajně přispívat k estrogenové dominanci a pravděpodobně způsobovat i další zdravotní problémy. Umělé estrogeny mohou také narušovat střevní mikroflóru a podporovat růst kvasinek ve střevech. Po vysazení antikoncepce dochází často k tomu, že je narušená dosavadní umělá rovnováha hormonů. To může mít za následek například právě akné.

Vysazení antikoncepce

Pokud byste chtěli přestat brát hormonální antikoncepci, pak bych vás v tom rozhodně chtěla podpořit. Myslím si, že není dobrý nápad pumpovat do těla několik let umělé hormony, které zabraňují tomu, aby v těle probíhaly přirozené procesy. Zároveň přibývá studií, které spojují dlouhodobé užívání antikoncepce například s rakovinou prsu.

Pokud se rozhodnete antikoncepci vysadit, pak se ale nezapomeňte chránit jinak, pokud tedy neplánujete otěhotnět. Babička mi sice vždycky tvrdila, že akné se mi určitě zlepší po dětech, ale přijde mi to jako dost radikální léčba akné 😉

Zároveň bych vás ráda upozornila na několik věcí. Tělo by si samo mělo hormony srovnat nejdéle do jednoho roku od vysazení antikoncepce. Nicméně než se tak stane, může se vám vlivem změněné hladiny hormonů zhoršit akné. Je celkem časté, že ženy dostanou akné zhruba po 2 až 3 měsících od vysazení prášků a samotné akné pak může zůstat až dva roky, než se všechno srovná. Abyste akné předešli nebo alespoň zkrátili dobu, kdy vás bude trápit, pak musíte tělo podpořit. Jak na to?

Jak předejít vzniku akné po vysazení antikoncepce?

1) Dbejte na zdravé stravování.

Pro léčbu akné, které vzniklo po vysazení antikoncepce, platí stejná pravidla jako pro léčbu akné obecně. To znamená – jezte co nejvíce zeleniny, ryb, masa, ovoce, ořechů a semínek. A naopak omezte spotřebu průmyslově zpracovaných potravin, cukru, mléčných výrobků a bílého pečiva. Pomůcka: když to nemá obal nebo seznam složení, pak jste na správné cestě 🙂

Zvyšte konzumaci zdravých tuků, jako je například avokádo, kokosový olej, ovlivový olej, rybí olej a ryby obecně, ořechy a vejce. Snažte se jíst především potraviny s nízkým glykemickým indexem, u kterých je dokázáno, že přispívají k léčbě akné.

Můžete také zkusit do jídelníčku zařadit některé „superpotraviny“, které pomáhají vyrovnávat hormony: raw kakao, maca, mladý kokos, skořice, kurkuma, mátový čaj (snižuje androgeny).

 

2) Zkuste doplňky stravy

  • Hormonální antikoncepce vyčerpává zásoby vitamínů B, C, E a zinku v těle. Po vysazení antikoncepce (i během jejího užívání) je dobrý nápad zaměřit se na doplnění těchto vitamínů.
  • Pokud jste užívala hormonální antikoncepci dlouho, pak byste měla doplnit i železo.
  • Pokud vás trápí často kvasinkové infekce (antikoncepce mění pH), pak začněte užívat probiotika a případně také třeba extrakt z grepových jader proti kvasinkám.
  • Detoxikovat „špatné“ estrogeny z těla po vysazení antikoncepce pomáhá brokolice, kapusta nebo květák.
  • K rovnováze hormonů v těle přispívají drmek nebo pupalka. Kombinace hořčíku, zinku a vitamínu B6 zase podporuje tvorbu přirozeného progesteronu v těle.

 

3) Vyčistěte si játra

Játra jsou orgán, přes který se z těla detoxikují jednak všechny škodlivé látky, ale také nadbytečné estrogeny. Omezte tedy množství alkoholu, pokud jej pijete častěji, a podpořte játra také některým z těchto doplňků stravy:

  • Ostropestřec mariánský
  • Čaj z listů pampelišky
  • Podpořte činnost jater tím, že ráno vypijete hrnek teplé vody s citronem a troškou kajenského pepře.

 

4) Postupné snižování dávek hormonů

Dočetla jsem se, že uživatelky antikoncepce, které se bojí následků náhlého vysazení umělých hormonů ze dne na den, postupně snižují dávky antikoncepce. Spočívá to v tom, že několik měsíců užívají ¾ pilulky. Potom několik měsíců berou ½ pilulky, pak ¼ a potom teprve antikoncepci úplně vysadí. Tělo si tak prý lépe zvykne a nedojde k náhlému poklesu hormonů, které tělo následně dlouho vyrovnává. Zase zdůrazňuju, že pokud byste se rozhodly pro tuto variantu, tak se musíte proti otěhotnění chránit nějakým jiným způsobem!

 

Jaké jsou vaše zkušenosti s vysazením hormonální antikoncepce? Bylo by snižování antikoncepce něco, co byste zkusily?
Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.