Make-up a akné: Jak vybrat správný make-up pro pleť s akné
Jestli se potýkáte s akné, pak už jste určitě (pravděpodobně od maminek nebo babiček) slyšely tu dobře míněnou radu. „Neměla bys nosit make-up, když máš pupínky.“ Možná samy řešíte dilema, kdy odmítáte (nebo prostě nezvládáte) chodit ven bez make-upu, ale zároveň si říkáte, jestli ten make-up přece jen nemůže akné spíš zhoršovat. Jak to tedy je? Musíte se vzdát make-upu, pokud se chcete zbavit akné? A pokud ne, jaký make-up je vhodný pro aknózní pleť?
Může make-up způsobovat akné?
Špatná zpráva je, že make-up bohužel může způsobovat nebo zhoršovat akné. Některé druhy make-upu mohou při dlouhodobém používání narušovat kolagenovou strukturu pleti, narušovat její jednotný tón, způsobovat zarudnutí, zhoršovat stávající zánět, zvyšovat citlivost pleti a ucpávat póry.
Je ale nutné si uvědomit, že nejzásadnější je léčit akné zevnitř, protože se nejedná pouze o projev kůže. Pokud se tedy snažíte zdravě jíst, bojovat se stresem a cvičit, pak není tak důležité, jestli používáte make-up. Zvlášť pokud vám pomáhá cítit se lépe a nestresovat se, jestli jsou vám vidět pupínky.
To, že některé make-upy pleti škodí, neznamená, že negativně na naši pleť působí všechny make-upy. Existují i takové, které dobře snáší i pleť s akné a které můžou pleti dokonce prospívat. Jen je důležité si správně vybrat.
Výběr make-upu pro pleť s akné
Základy výběru make-upu pro pleť s akné jsou stejné, jako byste hledaly make-up pro citlivou pleť. Měly byste hledat make-up, který je označen jako „nekomedogenní“ (noncomedogenic). Make-upy s tímto označením by neměly ucpávat póry. Použití označení „nekomedogenní“ není bohužel nijak regulováno, není tedy garantováno, že takový make-up opravdu póry neucpává.
To, jestli je make-up (respektive jeho složky) komedogenní, si můžete ověřit samy. Existují seznamy ingrediencí s informací o tom, jak moc jsou komedogenní (například tady nebo tady), což se udává na škále od 0 (neucpává póry) do 5 (vysoce komedogenní, ucpává póry, způsobuje akné). Není nutné kontrolovat všechny položky složení. Jednotlivé složky jsou ve složení vždy uváděny podle množství, v jakém jsou v produktu obsaženy. To znamená, že na prvních místech jsou vždy látky, kterých je ve výrobku nejvíc. Stačí tedy, pokud zkontrolujete prvních pět až šest položek seznamu ingrediencí.
Protože se chceme vyhnout látkám, které by mohly pleť dráždit, je taky vhodné hledat na lahvičkách nápisy „hypoalergenní“ a „bez parfemace“.
Na které látky byste si měly dát pozor?
Pokud chcete seznam ingrediencí jednotlivých make-upů zkoumat důkladněji a prověřovat složení předtím, než si daný výrobek koupíte, pak si dejte pozor na následující „hlavní podezřelé“, které můžou pleť dráždit, vysušovat a ucpávat póry:
- Silikony (vysušují a ucpávají póry): Methicone, dimethicone, trimethicone, cyclomethicone, siloxane, cyclopentasiloxane, cyclotetrasiloxane, cyclohexasiloxane, silsesquioxane, trimethylsiloxysilicate, methylpolysiloxane, stearoxytrimethylsilane
- Ropné deriváty (ucpávají póry a „tlačí“ chemikálie hlouběji do pórů): parafín, minerální oleje, PEG, DEA, MEA, TEA, butyl, metyl, propyl, ethyl, ethanol, složky končící na „-eth“ jako např. laureth sulfate
- Parfémy (dráždí a zvyšují citlivost kůže): fragrance, perfume
- Parabeny (můžou narušovat hormonální systém): methylparaben, propylparaben,…
- Ftaláty (můžou narušovat hormonální systém): DEP, DBP, BzBP
- Alkohol (ucpává póry, dráždí, vysušuje): SD alcohol, isopropyl alcohol, …
Pokud byste chtěly zkoumat složení make-upů víc do hloubky (což mimochodem vůbec není nutné), pak doporučuju ověřit si, zda váš make-up neobsahuje také jednu z látek uvedených v tomto článku. Případně si můžete složení Vašeho makeupu ověřit na stránce CosDNA. Zadáte název produktu nebo seznam ingrediencí a pokud ve sloupci “acne” vyskočí hodnoty vyšší než 3, pak raději makeup nepoužívejte.
S ohledem na složení nedoporučuju používat běžně dostupné makeupy z drogerie (snad kromě Alverde), ani makeup z lékárny (Vichy, Avene), Clinique ani Syncare. Všechny obsahují jednu z výše uvedených ingrediencí, které mohou akné zhoršovat.
Minerální make-up
Nejčastěji se pro pleť s akné doporučují minerální pudrové make-upy. Jedná se o make-upy ve formě pudrů, které se na pleť nanášejí pomocí štětců. Tyto make-upy většinou neobsahují škodlivé látky a neucpávají póry. Také dobře kryjí, nedráždí a překvapivě i dlouho vydrží. Jediná věc, na kterou byste si měly dát pozor, je, jestli neobsahují mastek (talc), který může póry ucpávat.
Více informací o minerálním make-upu a tom, jak ho používat, najdete zde.
Doporučené značky make-upů pro pleť s akné
Až na výjimky se nejedná o doporučení na základě mých osobních zkušeností, ale na základě doporučení z webů, které se zabývají péčí o aknózní pleť nebo přírodní kosmetikou. Jako první uvádím značky, o kterých vím, že se dají sehnat v České republice.
Minerální make-up:
- Lily Lolo minerální make-up: Obsahuje pouze 4 složky – oxid zinečnatý, oxid titaničitý, oxidy železa a micu. Tento make-up používám poslední dva měsíce a jsem z něj nadšená. Překvapilo mě, jak dobře kryje a dlouho vydrží. Zároveň se ale „nevpíjí“ do suchých míst a nezahojených pupínků, takže na ně neupozorňuje. A taky nevytváří efekt masky, pořád vypadáte přirozeně. Nejlépe drží, pokud ho použijete v kombinaci s BB krémem a pudrem stejné značky, ale myslím, že by mohl fungovat i bez toho.
„Rostlinný“ make-up:
- 100% Pure: Od této značky jsem používala Make-up se superovocem. Má super složení, dobře kryl, nijak mě nedráždil ani nevysušoval. Někdo varuje před tím, že obsahuje ovocné enzymy, které mohou u osob s citlivou pletí způsobovat podráždění. Ale to je silně individuální, ideální je vyzkoušet jej na vlastní kůži 😊 Ačkoliv to je tedy celkem investice, alespoň tedy pro mě…
- Zuii Organic: S tímto make-upem nemám zkušenost, ale když ho doporučuje Aňa Geislerová, tak musí být super 😉
Všechny tři uvedené značky nabízejí i korektory, pudry a BB krémy (a řasenky, oční stíny a další lákadla). Můžete si tedy vybrat krytí, jaké zrovna potřebujete.
Další doporučované značky make-upu na aknózní pleť:
- Ann Marie Skin Care
- Alima Pure (UPDATE: Už se dá sehnat i v ČR – zde)
- Bella Mari
- Rawskinceuticals
- Spoustu tipů nejen na make-up, ale i další dekorativní kosmetiku najdete v tomto článku.
Když začnete používat nový make-up používat, tak se vždy snažte si všimnout, jak na něj vaše pleť reaguje. Především se zaměřte na to, jestli pleť není více podrážděná, dehydrovaná nebo se v průběhu dne více mastí, nebo pokud se Vám najednou začne dělat více pupínků (a můžete si být jistí, že to není způsobeno něčím jiným). Pokud si některou z těchto reakcí zaznamenáte, pak je to znamení, že tento makeup pro Vás není vhodný a měli byste zkoušet hledat dál.
A ještě jedna dobrá rada na závěr: Vždycky si večer odličte a umyjte obličej! Vždycky! I když jste moc unavení a je hrozně pozdě. Vaše pleť Vám za to poděkuje.
Zdroje:
- The Love Vitamin: Avoid These Ingredients in Your Makeup If You Want Clear Skin
- The Love Vitamin: Best Makeup Brands For Acne Prone Skin
- Magazín BIOOO.cz: 28 důvodů, proč si koupit přírodní dekorativku
- Biorganica: CHEMICKÝ MAKE-UP versus MINERÁLNÍ MAKE-UP versus PŘÍRODNÍ MAKE-UP
- The Beauty Brains: Can anti-acne sticks actually make acne worse?