Jak vyléčit akné podle tradiční čínské medicíny
Když jsem začínala řešit svoje akné, tak jsem snad ze všeho nejdřív zjišťovala, jak se dá akné léčit podle tradiční čínské medicíny a ájurvédy. Byl to úplně první krok, když jsem si řekla, že už nechci žádná antibiotika ani mastičky z lékárny. A myslím, že to byl správný začátek, protože obě tyto prastaré nauky chápou tělo jako celek a akné jako projev nerovnováhy v těle, ne tedy jen jako nemoc kůže.Dneska jsem se rozhodla k těmto základům vrátit a přiblížit vám základy léčby akné podle tradiční čínské medicíny. Nejspíš si všimnete, že spousta doporučení a myšlenek se shoduje s tím, co si tady na webu běžně přečtete – například, že akné vzniká v důsledku špatné stravy a přílišného stresu a napravit se dá změnou životosprávy.
Předem upozorňuju, že nejsem odborník na tradiční čínskou medicínu, informace prezentuju tak, jak jsem je pochopila z různých knížek a článků. Čínský lékař by vám určitě podal ucelenější pohled. Pokud vás toto téma víc zajímá, neváhejte a pátrejte dál.
Akné podle tradiční čínské medicíny
Akné bývá v tradiční čínské medicíně označováno jako nemoc bílých trnů (asi chápeme spojitost). Základní myšlenkou je, že akné, stejně jako většina nemocí, vzniká nahromaděním horka a tepla v organismu. Horko a teplo se v těle kumulují a vybuchují ven ve formě pupínků.
Pokud je pro vás pojem horko moc abstraktní, tak si představte to, čemu běžně říkáme zánět.
Horko se do těla dostává špatnou stravou a stresem. Obojí se v těle přeměňuje na už zmiňované horko a vlhko, které se hromadí a vytváří základ pro nemoci.
Akné jako horko v orgánech
Akné se dá rozlišovat i podle toho, který orgán ho způsobuje. Nejčastěji se jedná o plíce, žaludek, tlusté střevo a krev.
- Horko v plicích – horko je v těle roznášeno větrem a vznikají pupínky, které se rychle rozšiřují na bradě, čele a kolem nosu.
- Horko v žaludku a tlustém střevě – jedná se o těžší formu prvního typu akné. Pupínky se objevují především kolem úst, na tvářích, hrudníku a zádech. Kůže rychle reaguje, když sníme něco špatného. Často také dochází k pálení žáhy, zácpě nebo naopak měkké stolici či nadýmání po jídle. Kůže je mastná.
- Horko v krvi – v tomto případě se často jedná o akné ze stresu, emocionální akné a akné po vysazení hormonální antikoncepce. Vyskytuje se kolem nosu a úst, na tvářích, mezi obočím. Akné se často zhoršuje před menstruací a při ovulaci.
- Stagnace hlenu s blokádou krve – jde o dlouhotrvající a tvrdohlavé akné, často vznikají bolestivé a zanícené cysty.
- Vlhké horko – pro tento případ jsou typické tekutinou naplněné cysty, hnisající pupínky a odolné jizvy.
Léčba akné pak spočívá v uhašení vnitřního horka a vyčištění postiženého orgánu. K tomu slouží speciálně namíchané bylinné směsi, ale pomůžou i obecnější doporučení a změny stravování.
Léčba akné podle tradiční čínské medicíny
Abyste uhasili vnitřní horko, měli byste se jednak vyhýbat potravinám, které jej v těle způsobují, a také začít konzumovat víc potravin, které tělo ochlazují. Vzhledem k tomu, že horko vzniká také v důsledku stresu, měli byste se snažit víc relaxovat a stres kompenzovat podle dechových cvičení a podobně. Tipy, jak bojovat se stresem najdete v tomto článku.
1. Vyhněte se potravinám způsobujícím horko
- Omezte cukr. Cukr podporuje vnitřní horko. Pokud konzumujete hodně sladkostí, ale třeba i medu nebo ovocných džusů z koncentrátu, pak jen přiléváte olej do ohně.
- U akné se doporučuje vysadit kravské mléko a mléčné výrobky, které jsou těžce stravitelné a způsobují tak vlhko a horko. Lépe snášené bývají výrobky z kozího a ovčího mléka.
- Vyhněte se kávě, pálivému jídlu, ostrému koření jako je pepř, chilli nebo sušený zázvor a hřebíček. Nevhodná jsou také tučná, grilovaná a smažená jídla.
- Omezte alkohol.
- Střídmě konzumujte těstoviny a pečivo.
- Zkuste se co nejvíce vyhnout průmyslově zpracovávaným potravinám jako jsou uzeniny, konzervy a podobně.
2. Jezte více neutrálních a ochlazujících potravin
- Obiloviny: ječmen, pohanka, proso a jáhly
- Luštěniny: červená čočka, fazolové lusky, hrách
- Ořechy a semena (s mírou): dýňová semínka, kešu, kokos, lněné semínko, mandle, para ořechy, pistácie, sezam, slunečnicová semínka
- Ryby a mořské plody: krab, losos, žralok, kapr
- Zelenina: brambory, brokolice, celer, cuketa, červená řepa, česnek, chřest, kedluben, květák, kyselé zelí, lilek, mrkev, okurka, rajčata, ředkvička, žampiony
- Ovoce: ananas, angrešt, banán, borůvky, brusinky, citron, datle, grep, hruška, jablko, jahody, kiwi, maliny, mandarinky, žlutý a červený meloun, mango, ostružiny, papája, pomeranč, rebarbora, rybíz, šípky, blumy
- Maso a vejce: husa, kachna, králík, telecí, vejce
- Tuky a oleje: arašídové máslo, kokosový olej, olej z pšeničných klíčků, olivový olej
- Koření: libeček, majoránka, pampeliška, řeřicha, koriandr, šafrán, mořské řasy
- Čaje: bezinkový květ, čekanka, heřmánek, jitrocel, kontryhel, levandule, lipový květ, listy z břízy nebo maliníku, máta, meduňka, měsíček lékařský, třezalka
- Nápoje: bílé víno, zelený čaj, čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, Pu Erh
3. Tipy na péči o aknózní pleť podle tradiční čínské medicíny
- Maska na obličej z fazolek mungo: Rozdrťte 3 polévkové lžíce sušených fazolek mungo a rozmíchejte se s vodou na pastu. Pastu naneste na obličej a nechte působit klidně i přes noc (jen pozor na povlečení), ráno smyjte.
- Chladivá maska: Rozmixujte jednu salátovou okurku se 2 lžícemi aloe vera gelu. Naneste na postižená místa a nechte 20 minut působit, poté smyjte. Masku můžete použít až 5krát denně.
4. Dodatečné tipy
- Smíchejte přibližně 350ml vlažné vody s 1 lžící medu a tuto směs vypijte každé ráno nalačno, promažete tak střeva, aby správně fungovala.
- Doporučuje se také denně sníst 1 až 2 lžičky oleje z pšeničných klíčků, který pomáhá z těla odvádět škodlivé látky.
- Pijte čaj Pu Erh, který z těla odstraňuje jedy a zlepšuje vzhled pokožky.
- Jako vhodná úprava stravy se doporučuje lehké vaření nebo dušení.
- Nepijte po jídle nebo při jídle větší množství tekutin. Oslabujete tak totiž trávení. Nestrávená strava může opět způsobovat horko v těle. Ze stejného důvodu se také doporučuje důkladně žvýkat, abyste trávení nastartovali a podpořili.
Zdroje:
- Petr Hoffmann: Na frekvenci čínské medicíny
- TCM Li Wu: Kniha čínského umění léčby
- The Love Vitamin: How to Treat Acne According to Traditional Chinese Medicine
- Skyn Therapy: Damp Heat And Acne In Traditional Chinese Medicine
- Patentní medicína: Kožní potíže z pohledu TCM
Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!