Můžete se zbavit akné tím, že si přestanete mýt obličej?

Jestli máte akné, tak jste pravděpodobně už zkusili všechno a pravděpodobně bez úspěchu. Ale zkusili jste …. NIC? Možná jste už slyšeli o „no poo“, kdy lidi vychvalují, že si přestali mít vlasy, a ty se jim (po období mastnoty) zázračně přestaly mastit. Nedávno jsem narazila na obdobu „no poo“ pro pleť. Říká se tomu caveman regimen (přeneseně „režim jeskynního muže“). Jak to funguje? Pomáhá to na akné? Měli byste to zkusit? To vše bych vám ráda vysvětlila v dnešním příspěvku.

 

Ochranná funkce kůže

Existuje teorie, že pleť si během puberty vytvoří ochrannou vrstvu z mazu a potu (jo dneska to bude trochu nechutný), která pleť chrání před bakteriemi. Tato vrstva má pH 5.5, je tedy lehce kyselá.

Problém je, že si tuto vrstvu neustále smýváme – především chemickými látkami obsaženými v mýdlech, gelech a pleťových vodách, které mají často i nevhodné pH.

Tato ochranná vrstva nás má prý chránit i před akné, ale většina z nás ve chvíli, kdy se objeví první pupínek, nasadí právě přípravky, které ochrannou vrstvu narušují. Údajně je možné, že si akné způsobujeme mimo jiné sami právě přílišnou péčí a používáním nevhodných produktů.

Proto se doporučuje přejít na jednoduchou péči o pleť za pomocí přírodních přípravků, které pleť nedráždí a nevysušují. Ideální na mytí je například med, který má stejně jako ochranná vrstva kůže kyselé pH.

Caveman regimen je další „level“ této jednoduché péče o pleť. V podstatě se svou kůží neděláte vůbec nic.

 

Režim jeskynního muže

Když si dáte na googlu vyhledat spojení „caveman regimen“, najdete příběhy lidí, kteří se svou pletí nedělají vůbec nic, nemyjí ji, nenatírají a nechávají maz a pot, aby znovu chránili jejich pleť, a dokonce se tak prý zbavili akné! Tento příspěvek nemá za cíl vás přesvědčit, abyste se přestali mýt. J Jen vám chci ukázat, že oproti tomu, čemu běžně věříme (musíš si čistit pleť, abys neměla pupínky), může fungovat i jiná, respektive úplně opačná cesta.

Akné samozřejmě není jednoduché a u každého je způsobena kombinací různých faktorů, proto i na caveman regimen budou všichni reagovat jinak. Kromě nadšených zastánců „ne-péče“ o pleť najdete samozřejmě i spoustu lidí, kteří si to vyzkoušeli, a už by to nikdy neudělali. A samozřejmě narazíte i na lidi, kteří to nezkusili a ze svého odborného pohledu to považují za totální kravinu.

Jak funguje caveman regimen?

V zahraničí je caveman regimen celkem rozšířené téma, údajně ho dodržují i některé celebrity jako Lady Gaga, Alexa Chung nebo Salma Hayek. Ne všichni ho ale praktikují stejně. Pro některé to znamená, že si myjí obličej jen vodou a ničím jiným. Hardcore zastánci jeskynního přístupu k péči o pleť nedělají ani to, protože voda prý vysušuje.

V podstatě to spočívá v tom, že si přestanete mýt obličej. Když si přestanete mýt obličej, začne se vám na obličeji vytvářet vrstva odumřelých kožních buněk, která pleť chrání, zatímco se léčí, a reguluje tvorbu kožního mazu. Kůže se obnovuje každých 28 dní, proto někteří po 4 týdnech nemytí obličej opláchnou, aby se této „masky“ z kožních buněk zbavili.

Nebojte, tato maska prý není vidět, pokud ji vyloženě nehledáte.

Průběh

Na začátku se může pleť nejdřív zhoršit, lidé často hlásí víc ucpaných pórů nebo pupínků nebo naopak velmi suchou kůži. Někoho ale tahle fáze vůbec nepotká. Po několika týdnech ne-péče o pleť se prý pleť sama vyčistí, sníží se zánět v pleti, takže nemáte zarudlé pupínky ani fleky. Případné pupínky se hojí mnohem rychleji.

Rozumí se, že při caveman režimu nepoužíváte ani žádný make-up, tedy kromě očí – řasenka je prý ok. Což si myslím, že může být u většiny žen kámen úrazu. Já nemám problém být bez make-upu doma nebo venku, kde mě nikdo nezná. Ale jakmile jdu ven s kamarády nebo s rodinou, tak bych to bez make-upu nedala.

Mírnější varianta režimu jeskynního muže

Tento režim je těžký obzvlášť pro ženy a zejména pokud máte akné. Odjakživa totiž všude čteme a slýcháme, jak o sebe musíme pečovat a že je nutné pleť pravidelně čistit, jinak se nám akné zhorší.

Existuje proto více variant režimu, které jsou schůdnější:

  • Můžete si mýt obličej jen vodou, a to jednou nebo dvakrát denně.
  • Můžete si zkusit začít mýt obličej jen jednou denně místo dvakrát, nebo každý druhý, třetí den. Záleží samozřejmě na tom, jestli nosíte make-up. Pokud ano, pak bych ho rozhodně nikdy na obličeji nenechávala.
  • Zjednodušte svou péči o pleť na jeden produkt, například pleťový olej, který můžete používat k mytí i následné hydrataci.

Pokud se rozhodnete zkusit tento přístup a dosud jste používali jen běžné přípravky z drogerie nebo lékárny, doporučuje se, abyste nejdříve na nějakou dobu přešli na přírodní péči o pleť (například s medem a olejem) a potom teprve zkusili caveman regimen, aby to nebyl pro pleť příliš velký šok.

Vše o režimu jeskynního muže včetně osobních zkušeností si můžete přečíst zde: http://thelovevitamin.com/3135/caveman-regimen/

Pokud budete zkoušet režim jeskynního muže, pak jej ideálně doplňte i o odpovídající způsob stravování – tzn. žádné průmyslově zpracované výrobky, ale pouze maso, ryby, zelenina, ovoce a ořechy a semena. Více o vhodné stravě pro čistou pleť najdete zde.

 
Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.