Kokosový olej: Léčí nebo způsobuje akné?

Kokosový olej má spoustu pozitivních účinků na naše zdraví. Pomáhá i na akné? Nebo ho naopak zhoršuje?

Nejdříve ta jednodušší část – kokosový olej je výborný na akné, pokud jej užíváte vnitřně. Obsahuje mastné kyseliny, které působí proti bakteriím, plísním a kvasinkám a působí jako antioxidant. Také zlepšuje trávení, podporuje trávicí systém, pomáhá při léčbě Alzheimerovy choroby, pomáhá předcházet srdečním onemocněním, je vhodný na záněty ledvin a močových cest, chrání játra, snižuje zánět, zlepšuje paměť a pomáhá vyrovnávat hladiny hormonů.

Co je to za tuk?

Kokosový olej je nasycený tuk. Při pokojové teplotě je tuhý. Dřív se říkalo, že nasycené tuky jsou špatné, spousta odborníků na výživu ale dnes od těchto tvrzení upouští. Ukazuje se totiž, že nasycené tuky nejsou tak špatné, jak se dřív tvrdilo. Kokosový olej například obsahuje triglyceridy (směs tří mastných kyselin) se středně dlouhým řetězcem (MCT), které mají pozitivní vliv na naše zdraví.

Druhy kokosového oleje

Na trhu jsou běžně k dispozici dva druhy kokosového oleje – extra panenský a rafinovaný. Každý má svoje výhody a využití. 

Rafinovaný kokosový olej se lisuje ze sušené kokosové dužiny, následně bývá bělen a dále upravován. Díky těmto procesům má vyšší bod přepálení, takže se hodí na vaření a smažení.

Extra panenský kokosový olej je získáván ze syrové kokosové dužiny. Má nižší bod přepálení a také výraznější aroma. Má ale lepší účinky na pleť než rafinovaný. Většina studií zkoumá právě účinky extra panenského kokosového oleje. 

 

Účinky kokosového oleje při vnitřním použití

1) Je antibakteriální

Kokosový olej pomáhá zabíjet bakterie, viry i plísně, a to díky mastným kyselinám, které obsahuje. Dokáže zničit jak bakterii p. Acnes v kůži, ale také zlé bakterie ve střevech. Doporučuje se také při protiplísňové nebo protikvasinkové dietě.

2) Podporuje trávení

Kokosový olej nejen že ničí špatné bakterie ve střevech, ale pomáhá také napravovat škody, které tyto bakterie napáchaly. Podporuje rychlejší obnovu buněk a bojuje tak proti zvýšené propustnosti střevní stěny.

3) Chrání játra

Pokud jsou vaše játra příliš zatížená a nestíhají zpracovávat všechny toxiny, může se to negativně projevovat na kůži jako akné. V játrech se navíc tvoří hlavní antioxidant glutation, který pomáhá bojovat proti akné. Játra také pomáhají vyrovnávat hladiny hormonů v těle. Kokosový olej pomáhá játra chránit, aby fungovala tak, jak mají. Podporuje tvorbu glutationu, snižuje peroxidaci lipidů a chráním před poškozením způsobeným alkoholem.

4) Je protizánětlivý

Jednou z hlavních příčin zánětu je peroxidace lipidů. To je stav, kdy volné radikály poškozují tuky  v buněčných membránách buněk. Tyto poškozené tuky pak narušují další tuky a vytváří se tak dominový efekt, dokud to nezarazí antioxidanty. Nasycené tuky (včetně kokosového oleje) jsou mnohem méně náchylné k peroxidaci. Studie navíc ukazují, že kokosový olej dokonce pomáhá zánět snižovat!

5) Pomáhá vstřebávat živiny z jídla

Některé vitamíny se vstřebávají jen díky tukům. Jedná se například o vitamíny A, D, K a E. Z tohoto důvodu se doporučuje jíst zeleninu vždy spolu s nějakým tukem. Tyto vitamíny jsou rozpustné ve všech tucích, ale kokosový olej prý zvyšuje absorpci živin a je v tomto směru lepší než ostatní rostlinné oleje.

Nejjednodušší způsob, jak konzumovat kokosový olej, je používat ho při vaření. Je totiž stálejší při vysokých teplotách, hodí se tedy na vaření, pečení a smažení lépe, než třeba olivový olej. Používat můžete také kokosové máslo nebo kokosové mléko.

Použití kokosového oleje na pleť

Opatrnější byste však měli být při používání kokosového oleje přímo na pleť.

Výhody použití kokosového oleje na pleť:

  • Antibakteriální účinky: Kokosový olej ničí bakterie prý až 15krát účinněji než benzoyl peroxid, který se používá na léčbu akné.
  • Obsahuje protizánětlivé látky, které pomáhají snižovat zarudnutí pupínků.
  • Funguje jako ochrana před sluncem: Má SPF 7, což je málo v případě, kdybyste jej chtěli používat místo opalovacího krému, ale při krátkém pobytu na slunci pomáhá chránit před slunečními paprsky.

Nevýhody použití kokosového oleje na pleť:

  • Je komedogenní. Na škále od 1 do 5 má hodnocení 4, to znamená, že velmi pravděpodobně bude ucpávat póry.
  • Je zahřívající. Podle východní medicíny je akné způsobeno přemírou horka v těle, které se projevuje jako zarudlé pupínky na tváři. Kokosový olej může tyto projevy zesilovat.
  • Může pleť vysušovat. Chcete-li používat kokosový olej na pleť, pak je ho vždy nutné použít na vlhkou pleť (třeba po sprše). Jinak bude kokosový olej pleť spíše vysušovat, což je zkušenost mnoha lidí, kteří jej zkoušeli používat k péči o pleť. 

I přes tyto nevýhody existuje spousta lidí, kteří by za něj dali ruku do ohně. Vím, že to opakuju často, ale každý jsme jiný a každý reaguje na stejné věci různě. Rozhodně bezpečné je používat kokosový olej na vaření. Při použití na pleť bych postupovala raději obezřetně. Já osobně se raději vyhýbám všemu, co by mohlo akné potenciálně zhoršovat, i když to není stoprocentně jisté. Z tohoto důvodu se zatím kokosovému oleji vyhnu.

Jaké vy máte zkušenosti s použitím kokosového oleje na pleť?

 

Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.