30denní očista dočista proti akné – 1. den

Pokud jste četli můj depresivní update za září, pak víte, že se mi obličej po nějaké době zhoršil. (Málem jsem napsala “zhrošil”, což by nebylo daleko od pravdy – mám na některých místech kůži hrubou jak hroch.) Bohužel se nekonal žádný obrat k lepšímu, naopak.

Udělala se mi nějaká vyrážka pod pravým okem, přidalo se i levé oko, aby nebylo pozadu. Tam ještě situace není tak hrozná. Nejhorší je to na stranách brady, kde mám něco mezi vyrážkou a suchým ekzémem. Je to taková zarudlá malá krupička a z ní se občas udělá nějakej beďar. A někdy taky svědí. Plus mám pupínky i pod ušima, jak si opírám hlavu do dlaní – asi. Celkově mám pleť dost zarudlou. Zhoršil se mi i dekolt, záda jsou zatím celkem v pohodě.

Jelikož to nemizí, musím s tím něco udělat. Jenže mívám problém jakékoliv “předpisy” dodržet déle než týden. Tak jsem si řekla, že když už mám blog, tak se veřejně upíšu k tomu, že budu měsíc dodržovat protikvasinkovou dietu.

Proč protikvasinkovou dietu?

Na mnoha zahraničních webech zabývajících se holstickým přístupem k léčbě akné doporučují tuto dietu, která má očistit tělo od zlých bakteriíí, které se přemnožily ve střevech a brání tak řádnému trávení a způsobují zdravotní potíže. (Více si můžete přečíst v článku o protikvasinkové dietě.)

Proč jsem to nezkusila už dřív? Protože jsem lemra a přijde mi to jako hrozně dlouhá doba. Nedokážu se tak dlouho omezovat. Hlavně jsem si neuměla představit, že nebudu měsíc jíst žádné ovoce. Ani pít alkohol. To si neumím dost dobře představit ani teď, ale třeba to je o důvod víc, proč to zkusit. Dřív jsem to nezkoušela taky proto, že jsem měla celkem dobré výsledky i bez diety, v podstatě jen s omezením bílého cukru a mléčných výrobků. Ale teď chci zkusit něco radikálnějšího a všechnu tu verbež vyvraždit. Dělám si legraci, spíš to beru jako zoufalý pokus něco změnit. Třeba to fakt pomůže? Prosím pěkně, ať to pomůže….

Jak to probíhá?

První týden je mega přísný – jí se vlastně jen zelenina (taková, co neobsahuje škroby) a vejce. K tomu jsem přidala ještě ráno rozpustnou vlákninu a piju bylinkové čaje (kopřivový, heřmánkový, detox čaj, čaj lapacho). Toť v podstatě vše.

Od druhého týdne se smí přidat maso, bezlepkové obiloviny a některé ořechy a semena a rostlinná mléka.

Ve třetím týdnu se přidají probiotika.

Ve čtvrtém týdnu se začnou brát protiplísňové přípravky.

Od pátého týdne se zavádějí zpět některé potraviny.

Musím odolat nutkání udělat všechno naráz, to znamená začít brát zároveň probiotika i protiplísňové přípravky hned od začátku. Bakterie by prý mohly umírat ve velkém a ve výsledku by to mohlo akné i zhoršovat. Sice jen přechodně, ale to fakt nepotřebuju. Navíc na tom prý ztroskotá nejvíc lidí, protože je odradí to krátkodobé zhoršení.

Moje dojmy z prvního dne: Mám hlad. Rychle. Pořád. Najím se fakt hodně a za chvíli mi kručí v břiše, jak kdybych nic nesnědla. Jinak jsem trochu (jak se to říká slušně) nafouklá. Ale to může být ještě z něčeho, co jsem jedla včera.

Tak mi držte palce! Z týden se ozvu s novinkami.

Mimochodem – nechcete se někdo přidat? 🙂

Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!

facebook

4 replies on “30denní očista dočista proti akné – 1. den”

Zdravím, philosoraptorko 🙂 Děkuju za komentář. Je fakt, že spojitost mezi akné a kvasinkami nebyla přímo dokázaná vědeckými výzkumy. Ty se souvislostí mezi kožními problémy a kvasinkou zabývají spíš nepřímo. Nicméně u lidí s kožními problémy se kvasinka objevuje celkem často – resp. častěji než u lidí bez akné. Může pravděpodobně způsobovat akné proto, že může zhoršovat trávení a způsobovat silnější imunitní reakci našeho těla, čímž vzniknou zanícené pupínky. Já osobně jsem ale spíš vycházela z pozitivních reakcí lidí na tuhle očistu. Přiznám se, že to mě oslovilo víc, než studie, alespoň tentokrát. Dokážu totiž nějaké stravovací návyky do určité míry dodržovat – obejdu se bez kravských jogurtů a mléka, ale sýry omezit nedokážu (například). Slibuju si od toho, že přísnější režim mi to pomůže dodržet. Jedná se o měsíční program, rozhodně tak nechci žít nafurt 🙂 Ty protiplísńové přípravky jsou například oregáno nebo extrakt z grepových jader, to znamená přírodní přípravky, které pomáhají kvasniky ničit nebo alespoň zabraňují jejich množení. Je to spíš taková podpora té očisty. Nezacházela jsem tady moc do detailu, takže asi některé úvahy působí zkratkovitě, za to se omlouvám.
Zkoušela jste někdy nějakou dietu proti akné? Nebo máte nějaké tipy? Ráda si nechám poradit, nejsem ještě úplně expert 🙂
Moc díky a zdravím!

Tedy, to je dlouhá odpověď, děkuju za vyjádření jiného názoru. Co jsem četla, tak taky existuje spojitost mezi kvasinkovou infekcí a mentálním onemocněním: http://medicalxpress.com/news/2016-05-yeast-infection-linked-mental-illness.html
Já bohužel stále trvám na tom, že korelace (spoluvýskyt kvasinek a akné) není moc přesvědčivý důkaz.
Osobně bych se do diety nepouštěla, mám moc ráda jídlo a proto protáčím oči, když čtu o nových dietách a detoxech. Je to taková divná společenská atmosféra…
Mě vyhovuje tea-tree, zázvor a mytí, ale obecně bych to nepovažovala za užitečné rady pro horší případy.

Jojo, přesvědčivý důkaz pro to není. Ale s tím, co jsi psala, mě napadlo, že se teď se hodně mluví o “ose” mozek-střeva-pleť (gut brain skin axis) – možná to souvisí i s článkem, na který odkazuješ, který potvrzuje souvislost mezi kvasinkami (trávení) a psychickými onemocněními. Ale to je spíš jen můj dohad, žádná tvrdá fakta nemám. Kéž by bylo víc studií přímo o akné…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.