Černé tečky: Jak se jich zbavit přírodní cestou?

Černé tečky nejsou tak hrozné, jako zanícené pupínky, ale i tak dokáží člověka potrápit. O co se vlastně jedná?

Černé tečky jsou v podstatě něco jako otevřený pupínek. Vznikají, když se pór naplní mazem a odumřelými kožními buňkami, ale zůstane otevřený. Maz vystavený vzduchu oxiduje a mění barvu na černou. Což je to, co označujeme jako černé tečky (nebo také otevřené komedony).

Pokud by se takto ucpaný pór zavřel, tak bychom mluvili o pupíncích s bílou hlavičkou. Ve srovnání s velkými a zarudlými pupínky nejsou černé tečky tak hrozné – v jejich případě totiž nedošlo k zánětu v kůži.

Je důležité si uvědomit, že černou barvu nezpůsobuje špína, a že tedy násilným drhnutím obličeje černé tečky nevyčistíte.

Jsou to černé tečky?

Pokud se trápíte černými tečkami na nose, kterých se pořád nemůžete zbavit, potom dávejte pozor. Nemusí se vůbec jednat o černé tečky!

Tmavé tečky na nose a uprostřed brady mohou být prostě jen mazové žlázy (nenapadl mě lepší překlad pro sebaceous filaments). Vypadají jako černé tečky, ale nejsou. Jsou to v podstatě kanálky, které zásobují naši kůži mazem. Jsou úplně normální, má je každý. Rozdíl mezi takovou mazovou žlázkou a černými tečkami poznáte třeba po hmatu – mazové žlázky na nose jsou hladší než černé tečky. V případě černých teček ucítíte malé hrbolky na kůži, kdežto u mazových žlázek ne.

Mazové žlázky nemá cenu vymačkávat. Sami jste si možná všimli, že když si tyto “černé tečky” vymáčknete, tak se zakrátko zase naplní.

Černé tečky Mazové žlázky

Běžné způsoby léčby černých teček:

Vakuový čistič na černé tečky

Na Facebooku nebo jinde na netu na vás možná vyskočilo video s vakuovými čističi na černé tečky. Vypadají jako vysavač, kterým si přejedete po obličeji a nečistoty jsou pryč. Po tom co jsem si přečetla různé recenze na internetu a názory dermatologů, nedoporučuju tyto přístroje používat (ačkoliv vypadají velmi účinně).

Jediné, co jejich používáním docílíte, je, že vyčistíte pór od odumřelých buněk a kožního mazu, což ale zvládnete i běžným čištěním. Toto “vysávání” pórů má navíc jen velmi dočasný účinek, pór se velmi brzy znovu naplní mazem, protože takhle pleť prostě funguje. Někteří dermatologové navíc varují před poškozením pleti, které si vakuovým čističem můžete přivodit. Můžete poškodit tenké žilky v obličeji a přivodit si modřinky.

Náplasti na černé tečky

Na podobném principu fungují i náplasti proti černým tečkám. Ty mají na povrchu silné lepidlo (což samo o sobě podle mě zní hrozivě), které na sebe naváže odumřelé kožní buňky, kožní maz a zbytky make-upu a po zaschnutí je i s náplastí “odloupnete” z póru. Náplasti mají zase jen dočasný účinek a opět hrozí, že si můžete podráždit pleť a způsobit zanícení pórů.

Speciální přípravky z drogerie

V drogerii a lékárně jsou k dostání speciální přípravky, které mají černé tečky odstranit. Často ale obsahují agresivní látky, které pleť dráždí a vysouší, čímž můžou naopak stav pleti zhoršovat.

Existuje ale naštěstí také přírodní kosmetika, které obsahuje AHA a BHA kyseliny, které pomáhají ucpané póry uvolnit a šetrně vyčistit. Tipy najdete například v tomto článku.

Jak odstranit černé tečky přírodně?

Pokud se chcete zbavit černých teček, pak si je rozhodně nikdy nemačkejte! Jen byste je zatlačili hlouběji do póru, který by se pak mohl zanítit a zadělali byste si na pěkný velký, zarudlý beďar.

Pokud hledáte přírodní způsoby, jak se zbavit černý teček, pak pro vás mám pár tipů:

Domácí náplasti na černé tečky z vaječného bílku

  • Můžete si vyrobit vlastní čistící náplasti z vaječného bílku: Potřebujete kosmetické ubrousky a bílek, který trochu rozšleháte v misce. Štětcem naneste na postižené místo trochu vaječného bílku, na to přiložte jednu vrstvu ubrousku nebo kapesníku, na to zase bílek a nechte úplně zaschnout. Až náplast uschne, sloupněte ji. Nějakou dobu trvá, než uvidíte rozdíly, ale pokud vydržíte, tak prý budete nadšeni. Bílek vyživuje pleť a zároveň způsobí dočasné stáhnutí pórů, takže zabraňuje další tvorbě černých teček.
  • Můžete také vyzkoušet masku z vaječných bílků, medu a citronu. Smíchejte 1 bílek s 1 čajovou lžičkou medu a půl čajové lžičky citronu, naneste na obličej a nechte působit 15 minut. Poté smyjte.

Masáž ucpaných pórů jojobovým olejem

  • Jojobový olej je olej, který je svým složením nejpodobnější kožnímu mazu. Kápněte si na prsty 1 až 2 kapky jojobového oleje a každý večer si s ním masírujte oblast, kde máte černé tečky. Olej se dostane do póru, smíchá se s „ucpaninou“, kterou rozpustí a tím uvolní pór. Zároveň tak snížíte tvorbu kožního mazu, protože přelstíte pleť, která si bude myslet, že už je mazu dost. Výsledek se zase projeví za několik týdnů.

Domácí peeling

  • Smíchejte 4 lžičky jojobového oleje s 1 lžičkou cukru a vytvořte si domácí peeling. Peeling nikdy nepoužívejte častěji než 1krát týdně. Peeling nikdy nepoužívejte na aktivní akné.

Domácí pleťové masky na černé tečky

  • Smíchejte med se skořicí na hustou pastu. Tu naneste na obličej a nechte 30 minut působit a poté krouživými pohyby smyjte. Skořice působí protizánětlivě a pomáhá hojit černé tečky i jizvy po akné. Zároveň při smívání masky fungují drobné kousky skořice jako jemný peeling. Opět nepoužívejte častěji než 1 týdně.
  • Vyčistěte si pleť směsí ovesných vloček a jogurtu. Smíchejte 3 lžíce bílého jogurtu s 2 lžícemi ovesných vloček a přidejte pár kapek citronu. Mléčné kyseliny z jogurtu pomáhají zbavit se černých teček, citron zesvětluje skvrny po pupíncích a vločky působí jako jemný peeling. Naneste na obličej, nechte působit 10 minut a poté jemně masírujte a smyjte vlažnou vodou.
  • Na černé tečky pomáhá také maska z kosmetického jílu a jablečného octa. Smíchejte 1 lžíci kosmetického jílu s jablečným octem tak, aby vznikla hustá pasta, tu naneste na obličej a nechte působit 10 – 15 minut. Poté smyjte.

Med

  • Naneste na pleť tenkou vrstvu medu (nejlépe manuka medu) a „ťupkejte“. Lehce si prsty poplácávejte po obličeji, med se vám bude na prsty lepit a tím dojde k vyčištění a prokrvení pokožky.

Citron

  • Rozpulte citron a nakapejte na něj trochu medu. Rozpůlený citron pak přiložte na obličej a velmi jemně jím pokožku masírujte. Citron stahuje póry a zesvětluje také tmavé skvrny po akné i černé tečky. Tuto proceduru provádějte ale raději večer a už potom nechoďte na slunce. Citron se sluncem reaguje a mohl by pokožku poškodit.

Jako v případě ostatních druhů pupínků, i zde platí, že pokud se chcete zbavit černých teček, nepomůžou jen „povrchová“ řešení, ať jsou sebepřírodnější. Důvod vzniku akné leží hlouběji v těle. Pokud ho nevyřešíte, pak můžete s černými tečkami bojovat donekonečna. Přečtěte si článek Jak se zbavit akné v 7 krocích a začněte své akné léčit už dnes.

Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek! facebook

One reply on “Černé tečky: Jak se jich zbavit přírodní cestou?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.