Kofein: Můžete pít kafe, když se chcete zbavit akné?
Kávu asi netřeba dlouho představovat. Někteří z nás ji pijí skoro místo vody, aby bojovali s únavou a udrželi se na nohou během pracovních dnů, nebo je součást našich rituálů, kdy si dáváme odpolední kafíčko a zákusek :). Jak je na tom ale káva, respektive kofein, ve spojitosti s akné?Káva obsahuje spoustu látek (přibližně 1000). Nejznámější z nich je kofein, díky kterému má káva povzbuzující účinky. Dále kafe obsahuje taky antioxidanty, kyselinu chlorogenovou, lignany, diterpeny a další látky, o kterých jste (stejně jako já) nejspíš nikdy neslyšeli.
Pití kávy s sebou přináší spoustu výhod. Od známých povzbuzujících účinků až po další pozitivní účinky na naše zdraví, jako je například snížení rizika cukrovky druhého typu. Dokáže také zvyšovat sportovní výkon a pomáhá předcházet zhoršování kognitivních funkcí v důsledku stárnutí a podobně.
Káva versus kofein
Většina studií zkoumá účinky čistého kofeinu. Při zkoumání kafe jako komplexní „sloučeniny“ vědci často dochází k odlišným výsledkům než při zkoumání čistého kofeinu – často dokonce k protichůdným. Níže uvedené účinky kofeinu tak nemusí nutně platit i pro kávu samotnou. Nicméně budou se vztahovat na jiné nápoje s obsahem kofeinu, jako jsou například energetické nápoje nebo kolové limonády.
Jak může kofein způsobovat akné
1. Kofein zesiluje naši reakci na stres
V těle dochází při normální stresové reakci ke spuštění sympatického nervového systému. Jsou uvolněny stresové hormony kortizol, epinefrin a norepinefrin, které mají informaci o hrozícím nebezpečí roznést po těle a připravit nás tak na adekvátní reakci. Když stresová situace pomine, hladina hormonů klesne a tělo se vrátí zpět do běžného módu.
Problémem je ale chronický (dlouhodobý) stres, kdy stresor nemizí a tělo neustále reaguje, jako by bylo v nebezpečí, a vyplavuje dál stresové hormony.
Stresové hormony vyvolávají tvorbu inzulínu, kvůli kterému se začne tvořit více kožního mazu, dochází k ucpávání pórů a k vzniku zánětu. A tedy akné. Kortizol také potlačuje imunitní systém, takže je těžší bojovat s bakterií P. Acnes, která akné způsobuje. Kortizol také krade látky potřebné na tvorbu jiných hormonů, především progesteronu, a přispívá tak k vzniku hormonální nerovnováhy, dalšímu faktoru ovlivňujícího vznik akné.
Jak s tím souvisí kofein? Jednoduše. Kofein zesiluje naši reakci na stres. Nadledvinky reagují přehnaně a pumpují do krve příliš mnoho kortizolu a epinefrinu – údajně až dvojnásobné množství! Představte si tedy veškeré uvedené účinky stresu na naše zdraví ještě dvakrát silnější!
2. Kofein může zvyšovat inzulínovou rezistenci
Kofein tělu ztěžuje efektivně zpracovávat cukry (uhlohydráty) a přispívá tak k inzulínové rezistenci. Kofein udržuje vysoké hladiny cukru delší dobu po konzumaci jídla, než jaké by byly bez kofeinu. Inzulínová rezistence znamená, že je do těla pumpováno hodně inzulínu, protože na něj buňky adekvátně nereagují. Inzulín pak způsobuje tvorbu kožního mazu a tím i pupínků.
Existují ale i studie, které tuto souvislost vyvrací a tvrdí, že kafe (kafe, ne samostatný kofein) naopak obsahuje látky, které naopak podporují správnou funkci inzulínu a inzulínovou rezistenci snižují.
Pak se v tom má někdo vyznat. Vyvozuju z toho, že káva samotná bude ve vztahu k inzulínové rezistenci asi v pohodě, na rozdíl od energetických nápojů.
3. Kofein podporuje chutě na sladké
Kortizol u nás vyvolává chutě na sladké. Je to z toho důvodu, že tělo ve stresové situaci potřebuje dostatek rychlé energie, aby mohlo začít bojovat nebo utíkat. Cukry takovou rychlou energii dodávají. Cukr je, jak známo, recept na akné. Je tedy dobré se vyhýbat jak cukru, tak i kofeinu.
4. Kofein může zhoršovat vstřebávání některých minerálů ze stravy
Pokud pijete kávu bezprostředně po jídle, pak se může stát, že se vám kvůli kofeinu budou hůře vstřebávat některé minerály ze stravy, kterou jste snědli. Týká se to především železa – Kofein zhoršuje vstřebávání železa až o 72%. U ostatních minerálů jsou hodnoty celkem zanedbatelné.
5. Kofein narušuje střevní mikroflóru
Kafe je velmi kyselé. Může proto narušovat rovnováhu bakterií ve střevech ve prospěch zlých bakterií, které narušují trávení a mohou způsobovat akné. O tom, jaký má trávení vliv na naše akné, si můžete přečíst v tomto článku.
6. Káva může obsahovat mykotoxiny
Mykotoxiny jsou škodlivé látky produkované především plísněmi, které žijí na obilovinách, zrnech, ořeších, luštěninách a také na kávových bobech. Mykotoxiny prý mohou narušovat fungování imunitního systému a také ovlivňovat hormony. To se týká údajně spíše levnějších značek kávy. Ale i tam je obsah mykotoxinů většinou minimální. Myslím, že tohle je už spíš takový „bonusový důvod“, proč kávu nepít, rozhodně bych se kvůli tomu neplašila.
7. Káva dehydruje
Káva je diuretikum. To znamená, že čerpá vodu z buněk a vylučuje ji (takže se vám chce na záchod). To může vést ke zhoršení tvorby kolagenu a elastinu a tím i k předčasnému stárnutí pleti a vzniku vrásek.
Prospěšné účinky kávy
Jak už bylo zmíněno, může káva snižovat inzulínovou rezistenci. Kromě toho je ale také známo, že káva obsahuje spoustu antioxidantů. Jeden hrnek kávy jich údajně obsahuje víc než stejné množství většiny druhů ovoce a zeleniny. Antioxidanty zabraňují oxidaci mazu a tím i ucpávání pórů.
Káva také pomáhá zvyšovat sportovní výkon a předcházet zhoršování kognitivních funkcí v důsledku stárnutí.
A co čaj?
Čaj také obsahuje kofein, respektive tein, který může mít podobné účinky jako káva. Nicméně čaje ho obsahují mnohem menší množství, než káva. Většina výzkumů se provádí s 200mg kofeinu a více. Zelený čaj obsahuje podle informací z jedné ze studií přibližně 8 až 36mg.
Nejjistější náhrada jsou prý bylinkové čaje, které neobsahují kofein a jsou také většinou zásadotvorné a mají příznivé účinky na naše zdraví.
Není úplně stoprocentně jasné, jestli káva může přispívat ke zhoršování akné. Nicméně určité náznaky tu jsou. Můžete sami na sobě vyzkoušet, jak se projeví vynechání kávy na vaší pleti. Myslím, že existují jiné, riskantnější potraviny, kvůli kterým byste si měli dělat vrásky. Pokud ale nechcete nic podcenit, pak určitě neuděláte chybu, když pití kávy omezíte nebo místo jedné kávy denně si dáte třeba čaj.
Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook