Micelární vody: Kosmetický zázrak nebo pohroma pro pleť?

Dneska jeden článek na přání :). Kamarád mě poprosil, jestli bych pro jeho manželku mohla napsat článek o micelárních vodách. Prý je používá, ale občas slýchá i negativní ohlasy, tak by ji zajímalo, jak to s nimi je. A mně došlo, že vlastně vůbec nevím. Zjišťovala jsem tedy, jak přesně micelární vody působí, co obsahují a jestli je máme používat nebo ne.

 

Co jsou micelární vody a jak působí

Micelární vody jsou přípravky na čištění pleti, které v poslední době zažívají velký boom. Každou sekundu se prý na celém světě prodá šest lahviček micelární vody. Micelární vody dokážou vyčistit a tonizovat pleť, odstraňovat make-up a nemusí se smývat. Setřete make-up a můžete jít spát :).

Micelární vody obsahují micely, což jsou molekuly tenzidů rozpuštěné ve vodě. Tenzidy se běžně používají v čisticích prostředcích právě díky své schopnosti vázat na sebe nečistoty a mastnotu. Najdete je například v šamponech. Pokud to pění, tak to pravděpodobně obsahuje tenzidy. Může se jednat o mastné kyseliny (oleje), soli mastných kyselin (mýdlo) apod. Někdo proto micelární vody označuje jako mýdlové vody (což nemá daleko od pravdy). Tenzidy dobře čistí právě kvůli tomu, že obsahují jak hydrofilní (má ráda vodu) a lipofilní (má ráda olej) složku, díky kterým účinně odstraňuje nečistoty, přebytečný maz a make-up (viz můj pokus o obrázek).
Můžete si to také představit na zjednodušeném příkladu mytí nádobí. Pokud byste chtěli mastný a špinavý talíř umýt pouze vodou, tak moc úspěšní nebudete. Pokud ale použijete jar, který funguje jako takový prostředník mezi vodou a mastnotou, pak se mastnota a voda „spojí“ a odtečou pryč do odpadu. Podobně to funguje i na pleti.

Proč je vhodné používat micelární vody

Používání micelární vody má prý podobné účinky jako čištění pleti pomocí olejů (neb taky obsahují oleje). Dokážou pleť vyčistit, aniž by po vyčištění byla pleť suchá a napjatá jako tomu někdy bývá po použití čistících gelů nebo mýdla. Zároveň nezanechávají na pleti zbytečně moc oleje, ale hydratují ji. Micelární vody jsou většinou jemné, nedráždí pleť a jsou tedy vhodné především na suchou a citlivou pleť.

Na co si dát pozor

Většinou jsem se dočetla, že jsou micelární vody vhodné hlavně pro suchou nebo citlivou pleť a na lehčí make-up. U mastné pleti nebo u silnějšího make-upu nedokážou tak dobře pleť vyčistit. Obecně se spousta lidí shoduje na tom, že je vhodné micelární vody používat na dočištění pleti, ale raději ne pravidelně.

Někdo totiž také tvrdí, že micelární vody mohou narušovat ochranný film kůže a kůži dráždit i přesto, že oproti běžným čisticím prostředkům obsahuje relativně málo chemických látek. Někdo hlásí, že se mu po pravidelném používání micelární vody začaly na obličeji tvořit suchá místa nebo malinké pupínky pod kůží.

Dejte na svou vlastní zkušenost. Pokud micelární vodu dlouhodobě používáte a jste s ní spokojení, pak není potřeba nic měnit. Oproti jiným čistícím gelům a pleťovým vodám je opravdu celkem šetrná. Pokud si všimnete, že máte kůži sušší, dělají se vám na ní šupinky a podobně, pak ji přestaňte používat.

Než si micelární vodu koupíte, ujistěte se, že neobsahuje alkohol nebo vonné složky (fragrance), za kterými se může schovávat celá řada neřádů. 🙂

Kdy micelární vodu používat?

  • Na lehčí make-up. Micelární voda nezvládne silnější make-up a ve většině případů neumí odličovat voděodolnou řasenku.
  • Pokud máte normální až sušší pleť.
  • Když přijdete po párty domů a nechce se vám mýt obličej – je to lepší, než jít spát namalovaná.
  • Když jste někde, kde neteče voda – kempujete, na cestách apod. Původně byla micelární voda pro tyto účely vyrobena (příliš tvrdá voda v Paříži) a stala se tak oblíbenou (stylisti a kosmetičky ji používaly během přehlídek, natáčení apod.).
  • Obecně se nedoporučuje používat micelární vody pravidelně a dlouhodobě nebo jako jediný způsob čištění pleti.

 

 
Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

2 replies on “Micelární vody: Kosmetický zázrak nebo pohroma pro pleť?”

Já používám micelárky už několik let a jsem spokojená. Co mi vadí, jsou většinou dvoufázové odličovače s obsahem oleje, pleť je po nich pak hrozně mastná. Vyhovoval mi zatím jen dvoufázový od Bione. Jinak z micelárek je asi nejlepší Mixa nebo Balea 🙂

Děkuju za komentář! Já jsem kdysi zkoušela tuším Biodermu a taky nebyla špatná. Ale na akné bohužel nestačila (což nejspíš nebylo tolik přípravkem samotným, jako spíš tím, že jsem neřešila vnitřní příčinu). Koukala jsem, že máš na blogu hodně recenzí na přírodní a organickou kosmetiku, což je super! Narazila jsi na nějakou dobrou přírodní/organickou/bio micelární vodu?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.