Odličování pleťovými oleji: Jak na to

Pokud jste začali o pleť pečovat pomocí medu, oleje a aloe vera a zároveň používáte pravidelně make-up, můžete mít pocit, že samotný med pleť dostatečně neodlíčí. Jak se tedy správně odlíčit, abyste pleť důkladně, ale citlivě odlíčili? Pomocí pleťových olejů.

 

Čištění pleti pomocí olejů, nebo taky Oil Cleansing Method (OCM) spočívá v myšlence, že podobné čistí podobné. To znamená, že mastný kožní film nejlépe vyčistíte pomocí olejů.

Kožní film se skládá z kožních buněk, keratinu, potu a lipidů (tuků). Na zdravé pleti působí jako ochranná bariéra, která předchází vysoušení pleti a zabraňuje škodlivým látkám, bakteriím a dalším mikroorganismům, aby se usídlovaly v pleti nebo pronikaly dále do těla.

Většina běžných kosmetických produktů jako čistící gely, mýdla nebo peelingy narušují přirozenou rovnováhu kožního filmu. Pleť tak vysušují a paradoxně vytvářejí na pleti prostředí vhodné pro bakterie.

Naopak oleje jemně čistí pleť, uvolňují ucpané póry, redukují tvorbu kožního mazu, odstraňují odumřelé kožní buňky, rozpouští nečistoty, make-up a opalovací krém. Dodávají také pleti cenné výživné látky jako vitamíny a minerály.

Jak vybrat vhodný olej pro čištění pleti?

Jedním z faktorů, podle kterého bychom měli vybírat vhodný pleťový olej, je takzvaný komedogenní rating. Ten říká, jak moc olej ucpává póry. A to na stupnici 0 (neucpává póry) až 5 (ucpává póry). U problematické pleti je toho obzvláště důležité, protože pleť samotná má tendence k tvorbě akné. Nechcete tedy na obličej používat něco, co bude tvorbu pupínků ještě podporovat. Vybírejte tedy oleje s hodnocením 0 až 2.

Druhým faktorem, na který byste měli brát ohled, je poměr kyseliny linolové vůči kyselině olejové.

Kožní film u lidí trpících akné většinou obsahuje nízkou hladinu kyseliny linolové (zdroj). Nedostatek kyseliny linolové způsobuje, že je kožní maz hustší a ucpává póry. Tento hustý maz obsahuje vysoký podíl kyseliny olejové.

Řešením je znovu nastolit rovnováhu obou kyselin. A to tak, že budete používat oleje s vyšším obsahem kyseliny linolové.

Nejlepší oleje pro čištění pleti s akné

Nejvhodnějšími oleji na pleť s akné, které mají nízký komedogenní rating a vysoký obsah kyseliny linolové patří:

  • Konopný olej
  • Dýňový olej
  • Šípkový olej
  • Hroznový olej
  • Olej ze světlice barvířské

Používat můžete i jojobový olej. V jeho případě se nejedná o olej, ale o vosk, a je svým složením nejvíce podobný našemu kožními mazu.

Případně si můžete namíchat i svoji směs olejů.

 

Žínka z mikrovlákna

Další věc, kterou budete k čištění pleti pomocí olejů potřebovat, je žínka z mikrovlákna. Ta pomáhá z pleti odstranit přebytečný olej, make-up a nečistoty a uvolňuje póry. Teoreticky se zvládnete odlíčit i jen s použitím žínky z mikrovlákna a vody. Když ale přidáte olej, vyčistíte pleť jemněji.

Koupit žínku můžete například zde:

 

Jak postupovat při odličování pleti olejem?

  • Na vatový tamponek naneste pleťový olej a odličte oči.
  • Do dlaní si nalijte přibližně jednu lžičku pleťového oleje a vmasírujte jej do obličeje. Pleť masírujte 1 až 2 minuty, aby se z pórů uvolnily nečistoty. 
  • Namočte žínku pod velmi teplou vodou, vyždímejte a přiložte na obličej. Nechte žínku chvíli přiloženou na obličeji, aby se otevřely póry. Poté obličej otřete. Ale jen jemně. Obličej nedřete ani nedrhněte.
  • Žínku znovu namočte do velmi teplé vody, vyždímejte a přiložte na obličej. Poté obličej opět otřete.
  • Na vlhký obličej naneste pár kapek pleťového oleje. Nebo osušte a použijte oblíbený krém.

A je hotovo.

Takto můžete pleť čistit jednou nebo i dvakrát denně.

Pokud používáte k čištění med, pak doporučuju ráno čistit pleť medem, jak jste byli zvyklí. A večer vyčistěte pleť olejem, jak bylo popsáno výše.

 

Jak pečovat o žínku po čištění pleti olejem

Žínku po každém mytí pleti umyjte teplou vodou a mýdlem. Žínku měňte každý 1 až 2 dny. Poté vyperte v pračce. Při praní nepoužívejte aviváž, ale jen jemný prací prostředek.

 

Počítejte s tím, že stav pleti se při čištění olejem může přechodně zhoršit. Jedná se ale jen o krátkodobé zhoršení, které netrvá déle než 1 nebo 2 týdny. Znamená to, že se čistí póry. Po počátečním zhoršení si pleť na nový režim zvykne a uvidíte změny k lepšímu.

Pokud se vám zdá, že se vám stav pleti dál zhoršuje, přestaňte olej používat. 

 

 

Více o čištění pleti si můžete přečíst třeba na blogu Minimalist Beauty. Autorka blogu si tímto způsobem vyléčila akné a používá jej doteď.

 

Zkoušeli jste už čistit pleť pomocí olejů?

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.