Pupalkový olej pomáhá bojovat proti hormonálnímu akné

Nedávno jsem od kamarádky dostala tip na pupalkový olej. Prý perfektně funguje na akné a pupínky po něm krásně mizí. To mě samozřejmě zaujalo :). O co vůbec jde?

Pupalkový olej se získává lisováním semen pupalky dvouleté, což je rostlina, která k nám byla dovezena v 17. století a od té doby se používá jako přírodní lék. Dřív se jí pro její léčebné účinky údajně dokonce říkalo „královský všelék“. Pro nás je důležité hlavně to, že pupalkový olej dokáže ovlivňovat hladinu hormonů v krvi a snižovat zánět. Díky těmto dvěma vlastnostem se perfektně hodí pro léčbu akné.

Pupalkový olej je bohatý na esenciální mastné kyseliny (konkrétně Omega-6). Ty jsou nezbytné pro naše zdraví, ale tělo si je nedokáže vyrobit samo a musí je tedy získávat z potravy. Esenciální mastné kyseliny fungují jako stavební materiál pro buněčné membrány, hormony a prostaglandiny.

Hormony a prostaglandiny

Skoro všechny procesy v našem těle jsou řízeny hormony a prostaglandiny. Hormony putují tělem a předávají informace a pokyny jiným částem těla. Prostaglandiny fungují podobně, ale působí jen v rámci buněk.

Mezi tělesné funkce, které jsou ovlivňované prostaglandiny, patří například udržování správného krevního tlaku, růst buněk, metabolismus, fungování imunitního systému nebo regulace tvorby hormonů.

Jak už víme, prostaglandiny jsou tvořeny z mastných kyselin, tedy z tuku. Druh tuku, který konzumujete, tedy přímo ovlivňuje vaše zdraví, a to právě prostřednictvím prostaglandinů.

Omega-6 a Omega-3 mastné kyseliny

Druhem esenciálních mastných kyselin jsou Omega-3 a Omega-6 nenasycené mastné kyseliny, které tvoří buď zánětlivé nebo protizánětlivé prostaglandiny.

Omega-6 tvoří většinou zánětlivé prostaglandiny, které v těle vyvolávají rychlý zánět. V malém množství je to dobrá věc, protože napomáhají například hojení ran nebo léčbě nemocí. Ve velkém množství ale mohou způsobovat zdravotní problémy.

Omega-3 naopak zpomalují zánětlivou reakci, takže je důležité udržovat Omega-3 a Omega-6 kyseliny v rovnováze, aby tělo fungovalo, jak má.

Existuje ale ještě třetí typ prostaglandinů, které dokáží zabrzdit působení zánětlivých prostaglandinů. A sem právě patří pupalkový olej.

Pupalkový olej a jeho účinky na akné

Ačkoliv tedy pupalkový olej patří do skupiny Omega-6 kyselin, působí proti zánětu. Obsahuje totiž gama-linolenovou kyselinu (GLA), která je protizánětlivá a udržuje hormonální rovnováhu v těle. Obojí je pro akné zásadní, protože akné většinou vzniká v důsledku hormonální nerovnováhy. Zánět si zase můžete představit jako zarudlé a zanícené pupínky. GLA tedy dokáže bojovat s obojím.

V jedné korejské studii podávali vědci skupině 45 osob trpících akné buď Omega-3 nebo GLA. Zjistili, že oba přípravky snížily zánětlivé akné o 40 až 50 % a nezánětlivé akné o 20 %.

Bylo navíc zjištěno, že lidé trpící akné mají obecně nižší hladiny GLA a vysokou hladinu kyseliny olejové, což může být dalším důvodem vzniku akné.

 

Jaké další účinky má pupalkový olej?

  • Pomáhá zmírňovat projevy PMS, křeče a silnou menstruaci.
  • Podporuje plodnost.
  • Zlepšuje elasticitu kůže, při lokálním použití pomáhá hojit jizvy po akné, zlepšuje kvalitu pleti.
  • Pomáhá na ekzém, psoriázu i dermatitidu.
  • Pomáhá při léčbě autoimunitních nemocí, jako je revmatoidní artritida nebo lupus.
  • Zabraňuje ztrátě vlhkosti, udržuje pokožku hydratovanou.
  • Zlepšuje inzulínovou rezistenci, je prospěšný pro diabetiky.
  • Pomáhá při vysokém krevním tlaku, srdečně-cévních onemocněních, vysokém cholesterolu a ovlivňuje srážlivost krve.

Další zdroje GLA a dávkování

GLA se nachází nejen v pupalkovém oleji (10 % GLA), ale také v brutnákovém oleji (20 %) nebo v oleji se semen černého rybízu (15 – 20 %). Mezi další zdroje patří konopný olej a konopná semínka, oves, ječmen nebo spirulina.

Nejlepší je užívat pupalkový olej zároveň se zdrojem Omega-3 kyselin, například tedy s rybím olejem.

Pupalkový olej je bezpečný při normálním dávkování (1 až 2 gramy denně). Vedlejší účinky jsou prý vzácné. Patří k nim nevolnost, bolest žaludku a hlavy. Tyto reakce signalizují, že jste užili příliš mnoho pupalkového oleje.

Užívání pupalkového oleje vždy konzultujte se svým lékařem, pokud se léčíte s krevním tlakem, berete léky upravující srážlivost krve apod.

Pupalkový olej nesmějí užívat těhotné ženy!

Pupalkový olej je možné užívat i lokálně. Stačí pár kapek vmasírovat do vlhké pokožky a nechat působit přes noc. Pomáhá tak proti zánětu i přímo na kůži a podporuje také hojení jizev.

 

Zdroje:

Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.