Můžou za vaše akné emoce? To zjistíte díky těmto 14 otázkám.

Jak jsem už nedávno zmiňovala na Facebooku, začala jsem se zajímat o emoce související s akné a pustila jsem se proto do čtení knihy Skin Deep od amerického psychologa Teda Grossbarta, která se zabývá souvislostí mezi kožními nemocemi a emocemi (aha, nemocemi – emocemi :)). Skin Deep je (v angličtině) zdarma ke stažení na webových stránkách Teda Grossbarta www.grossbart.com. Bude vás něco z toho, co budu v článku psát, zajímat více podrobně, můžete si knížku stáhnout a ponořit se hlouběji do detailu. Minimálně příklady, které Grossbart uvádí ze své praxe, podle mě stojí za přečtení.

Kniha má sloužit jako doprovodný program k dermatologické léčbě. Vychází z toho, že většina kožních chorob má emocionální složku, a to buď jako příčinu, zesilující faktor, nebo výsledek. Mysl a tělo tvoří jednotu ve zdraví i v nemoci, a pokud chceme vyléčit tělo, musíme léčit i duši. Grossbart tak pomáhá pacientům s kožními problémy nahlédnout na svou nemoc z jiného úhlu.

Vztah mezi kůží a emocemi

Kůže je orgán stejně jako srdce, plíce nebo játra. Je to náš největší a zároveň nejcitlivější orgán. Kožní nemoci jsou reakcí těla stejně jako infarkt. Kůže má ale velmi specifickou roli. Je v neustálém kontaktu s okolním světem (na rozdíl od ostatních orgánů, které jsou uloženy v bezpečí uvnitř našeho těla. Kůže také velmi citlivě reaguje na emoce – zbledneme vzteky, červenáme se, když se stydíme apod. Problém nicméně není v pocitech samotných, ale ve věcech, které děláme, abychom tyto pocity potlačili. Problém tedy není vztek, smutek, nebo frustrace samotné, ale vztek, smutek a frustrace, které se snažíme necítit.

V souvislosti s emocemi funguje něco jako zákon zachování hmoty a energie. „Vyhoďte“ vztek dveřmi a vrátí se oknem – nebo častěji kůží. Kůže vede svůj vlastní emocionální život plný pocitů, kterým se my sami vyhýbáme, a cítí je za nás.

Můžou za vaše akné emoce?

Emoce jsou důležitým faktorem u všech kožních problémů, tedy i u akné. Víte, jak důležitou roli hrají ve vašem případě? Odpovězte si na následující otázky. Čím více odpovědí „ano“, tím významnější roli emoce hrají.

 1. Zhoršují se nebo zlepšují se symptomy (tedy např. pupínky a zarudnutí) s emocionálními výkyvy?
 2. Je vaše akné odolnější, vážnější nebo vrací se častěji, než váš doktor předpokládal?
 3. Nezabírá u vás většina běžné léčby?
 4. Většina běžné léčby zabírá, ale jen na krátko?
 5. Je každý symptom, který zmizí, nahrazen jiným?
 6. Zlepšují se nebo zhoršují se vaše symptomy velmi nepředvídatelně a zdánlivě nelogicky?
 7. Vidíte změny symptomů se změnou sociálního prostředí (dovolená, hospitalizace, služební cesty, příjezd členů rodiny)?
 8. Myslí si o vás ostatní, že jste ve stresových situacích klidní, chladní a stoičtí?
 9. Je váš stres související s akné přehnaně vysoký nebo naopak podezřele chybí?
 10. Je vaše kůže horší ráno? (Předpoklad, že si kůži škrábete i v noci)
 11. Máte problém dodržovat instrukce, které vám dal váš lékař?
 12. Děláte věci, o kterých víte, že škodí pleti, jako je například mačkání pupínků nebo škrábání kůže?
 13. Cítíte se přehnaně závislí na svém dermatologovi nebo jste na něj přehnaně rozzlobení?
 14. Zdá se, že si ostatní všímají zlepšení vaší pleti dříve než vy? Je pro vás těžké uznat, že se vám pleť zlepšuje?

 

Tak jak jste si vedli? Moje skóre je 9 ze 14, jeeej!

Dlouhotrvající nemoc je v podstatě patová situace mezi silami zdraví a nemoci. Proto se symptomy výrazně nezhoršují, ale také úplně nemizí. Tyto síly jsou komplexní. Například akné může být způsobeno z 50% geny, 40% životním stylem a 10% emocemi. 10% je sice celkem malý podíl ve srovnání s geny a životním stylem, ale zlepšení v těchto 10 procentech může mít velký vliv na zlepšení ve zbývajících oblastech a tedy i na celkový stav akné.

 

Tento článek vychází z knihy Skin Deep od Teda A. Grossbarta. Pokud vás toto téma zajímá, přečtěte si i další články z této série:

Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.