Negativní emoce, které s sebou nese akné

Ne všichni souhlasí s tím, že nemoci mohou mít psychickou příčinu, většinou ale panuje shoda v tom, že dlouhodobé nemoci vyvolávají u nemocných negativní emoce. To platí především v případech, kdy vám nemoc brání vést normální život.

Negativní emoce související s akné – stud

Nemoci ovlivňující vzhled, tedy i kožní nemoci, mohou způsobovat negativní emoce, extrémní stud a izolaci. Pokud jsou navíc přenosné (jako je to např. u oparů), je to ještě horší. V souvislosti s kožními nemocemi je velmi častý pocit vlastní „špinavosti“, ačkoliv je zcela neopodstatněný. A protože nás už od malička učí, že čistý = dobrý a špinavý = špatný, máme pocit, že „špína“ na obličeji znamená, že máme zkažený vnitřek a myslíme si, že jsme horší, než ostatní. Kožní nemoci přitom nesouvisí se špínou o nic víc, než třeba cukrovka nebo zápal plic.

Sebekritika

Většina lidí k tomu ještě přidává sebekritiku a říká si něco ve smyslu „ze zdravotního hlediska se jedná o úplnou prkotinu, jsem magor, že to tak řeším“. Pokud se i kvůli sebemenšímu kožnímu problému cítíte špatně nebo nepříjemně, pak reagujete naprosto normálně. Není na tom nic špatného. Přestaňte řešit, jak by se někdo jiný cítil ve vaší kůži.

7 nejčastějších emocionálních reakcí na kožní problémy

Zde je seznam nejčastějších emocionálních reakcí na kožní nemoci. Nečekejte nic konstruktivního nebo vysvětlení a podobně. Je to vyloženě jen seznam negativních emocí, které akné vyvolává. Nicméně mě pomohl v tom, že jsem zjistila, že nejsem magor a že to, co cítím, jsou celkem normální reakce, a že to řeší i někdo jiný.

1.  Jsem špatná, nikdo mě nebude mít rád.

Lidi trpící kožními nemocemi o sobě často mluví jako o outsiderovi, vyvrhelovi, poškozeném zboží. Říkají o sobě, že jsou odporní, vadní a že je nikdo nebude mít rád nebo s nimi nebudu chtít nic mít, protože jsou hnusní.

2. Nesnáším svět a sebe.

Vztek je celkem častou reakcí na kožní nemoci. Ti, co se nakazili oparem, nesnáší ty, kdo je nakazili. Lidé s dědičnou nemocí svůj hněv obrací proti svým rodičům. Častý je i vztek vůči nemoci samotné a ostatním lidem a někdy se vztek obrací k sobě samému.

3. Jsem tak sám.

Lidé s kožními nemocemi se často straní společenského života. Mají pocit, že si nezaslouží být mezi normálními lidmi. Říkají si, že nikdo, kdo netrpí danou nemocí, nechápe, jak se cítí. Jejich okruh přátel se zmenšuje a lidé nenavazují nové kontakty.

4. Můj život je beznadějný.

Neschopnost ovlivnit vzhled vlastní kůže občas přenášíme na celý svůj život a máme pocit, že nad ním nemáme kontrolu a nejsme schopní čelit nástrahám života.

5. Za všechno může moje kůže.

Často viníme naši kůži za všechno špatné v našem životě. „Staré dobré časy“, kdy jsme ještě neměli akné nebo ekzém, pak vidíme v lepším světle. Na akné můžeme svalovat vinu za naši neschopnost navazovat vztahy, ačkoliv jsme s tím možná problém měli už před akné.

6. Moje nemoc znamená …

Hledání významu našeho neštěstí je přirozené, ale může se snadno zvrhnout. Podpořeni rodinou a přáteli, kteří tvrdí, že vše se děje z nějakého důvodu, můžeme dojít k přesvědčení, že akné je trest za něco, co jsme udělali.

7. Strach, že se nemoc vrátí.

Úzkost z toho, že se nemoc vrátí, může spustit přesně to, čeho se bojíme. Panika z nemoci pak může infikovat celý náš život a můžeme mít pocit, že se vše bortí. A začarovaný kruh úzkost – nemoc – úzkost může zabránit zlepšení symptomů.

Čím lépe porozumíte těmto pocitům, tím větší kontrolu nad nimi můžete mít. Poznat své emocionální slabé stránky a pochopit emocionální život vaší kůže je prvním krokem ke kontrole psychických spouštěčů, které danou emoci vyvolávají.

 

Tento článek vychází z knihy Skin Deep od Teda A. Grossbarta. Pokud vás toto téma zajímá, přečtěte si i další články z této série:

Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.