Sója a akné: Proč při hledání alternativ mléka nesáhnout po sóje

Pokud se rozhodnete, že ze svého jídelníčku vyřadíte mléčné výrobky (v tom vás jedině podporuju), pak na vás všude jako první možnost náhražek mléčných výrobků vyskočí sója. Můžete najít sójové mléko, jogurty, dezerty, sýry, pak tu taky máme sóju v podobě tofu, tempehu, natto a miso pasty a samozřejmě sójové omáčky. Je ale sója bezpečná alternativa mléčných výrobků, pokud se chcete zbavit akné?

Co jsou to fytoestrogeny

Sója je rostlina, která obsahuje fytoestrogeny. Fytoestrogeny by se daly taky „přeložit“ jako rostlinné estrogeny. Vyskytují se nejvíc ve lněném semínku, sóje a sezamu, ale také v čočce, ovsu, arašídech, kešu oříšcích, česneku, zelí, fenyklu, jablkách atd.

Jsou to látky podobné našemu hormonu estrogenu, které jsou ale našemu tělu cizí. Na rozdíl od chemických estrogenů (xenoestrogenů jako jsou pesticidy nebo plasty), které způsobují řadu zdravotních problémů, jako jsou cysty na vaječnících, porucha štítné žlázy, endometrióza, neplodnost nebo rakovina prsu, jsou fytoestrogeny mnohem nevinnější.

Fytoestrogeny se chovají v různých tkáních různě

Fytoestrogeny mají chemickou strukturu podobnou estrogenu, ale fungují odlišně. Fytoestrogeny i estrogeny aktivují estrogenové receptory na buňkách. Buňky mají dva typy těchto receptorů – alfa a beta receptory, které jsou různě zastoupeny v různých tkáních. Estrogen se váže na oba typy těchto receptorů, kdežto fytoestrogeny preferují beta receptory. Tohle je důležité, protože tyto dva typy receptorů způsobují odlišný (a někdy i protikladný efekt) v různých prostředích.

Zatímco estrogen má vždy pro-estrogenový efekt, mohou mít fytoestrogeny pro-estrogenový, anti-estrogenový nebo i žádný efekt. Toho se hodně využívá v medicíně. Zatímco totiž estrogen působí pouze pro-estrogenově ve všech tkáních a pomáhá tak sice u žen v menopauze chránit kosti, zároveň taky zvyšuje riziko rakoviny prsu. Zde přicházejí ke slovu fytoestrogeny, které chrání kosti (pro-estrogenový efekt), ale nezvyšují riziko rakoviny prsu (anti-estrogenový efekt).

Sója může způsobovat hormonální nerovnováhu

Fytoestrogeny v sóje pomáhají redukovat hladiny estrogenu v krvi. V případě vysoké hladiny estrogenu v krvi (ženy před menopauzou) mají anti-estrogenový efekt. To znamená, že potlačují vliv estrogenu na naše tělo. To vede k tomu, že fytoestrogeny dokážou zeslabit menstruaci a zmírnit PMS. Což může být pro někoho, kdo trpí příliš silným krvácením, dobrá zpráva. Při příliš velké konzumaci sóji ale může docházet až k tomu, že se může úplně zastavit menstruace a v extrémních případech může vznikat neplodnost a cysty na vaječnících.

V případě nízké hladiny estrogenů (u mužů, dětí a žen po menopauze) mají fytoestrogeny opačný, pro-estrogenový efekt.

Sója může ovlivňovat štítnou žlázu

Sója (respektive isoflavony v ní obsažené) blokuje hormon, který je zodpovědný za tvorbu hormonů štítné žlázy. Nedostatečné množství hormonu štítné žlázy taktéž přispívá k narušení hormonální rovnováhy. Může dojít k potlačení ovulace, zhoršuje se inzulínová rezistence a zpomaluje se detoxikace estrogenu a testosteronu z těla.

Sója může zhoršovat vstřebávání minerálů

Sója může podle některých výzkumů také zhoršovat vstřebávání některých minerálů ze stravy. Což je důležité především u zinku. Zinek je minerál, o kterém se pravděpodobně všichni shodují, že je nejdůležitějším minerálem v boji proti akné. Pokud budete užívat zinek a zároveň budete každý den jíst sójové jogurty, můžete svoji snahu o dodání potřebných látek nevědomky sabotovat.

Nesmím tedy sóju vůbec jíst?

Tak radikálně bych to neviděla. Pokud si třeba jednou týdně dáte nějaký sójový výrobek, nemůže se nic stát. Pokud ale do sebe budete každý den ládovat ovesné vločky se sójovým mlékem ke snídani a sójový jogurt ke svačině, zaděláváte si na problém. Spousta lidí také tvrdí, že fermentované výrobky ze sóje, jako tofu, tempeh, natto a miso pasty, mají mnohem menší vliv na naše zdraví. Obsahují taky prospěšný vitamín K2. Můžete si je tedy klidně dopřávat.

Zajímá vás, čím nahradit mléčné výrobky? Přečtěte si tento článek o rostlinných alternativách mléčných výrobků (které nejsou sójaJ).

 

Zdroje:

 
Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.