Vliv stresu na akné: Zjistěte, jak stres způsobuje pupínky

Vědci a lékaři po celém světě stále častěji zkoumají, jaký vliv má náš psychický stav na naše zdraví. Největší pozornost věnují stresu, který prý stojí za celou řadou nemocí. A akné není žádná výjimka. Ve Spojených státech dokonce již vznikla samostatná lékařská specializace  psychodermatologie, která se zabývá souvislostí mezi psychikou a akné a snaží se léčit obojí současně. V tomto článku bych vám chtěla přiblížit, jaký je vliv stresu na akné a co se děje v těle, když jsme pod tlakem.

Jak funguje stres

Stres není sám o sobě špatný, Bez něj bychom jako druh ani jako jedinci nepřežili. Stres je primárně fyzická reakce, kdy se tělo ve chvíli, kdy čelí útoku nebo si to myslí, přepne do režimu „bojuj nebo uteč“. V tu chvíli se spustí celá řada fyzických reakcí, které mají tělo připravit na akci.

Uvolní se tedy mix hormonů a chemických látek, které mají za úkol roznést informaci o hrozícím útoku do důležitých orgánů. Adrenalin zvýší srdeční tep a krevní tlak, kortizol zvýší hladinu cukru v krvi, aby měly svaly dostatek energie. Dojde také k potlačení funkcí, které v tu chvíli nejsou důležité, jako je trávení, imunitní reakce, rozmnožování nebo růst.

Tyto změny v těle vám pomohou například rychle zabrzdit, když vám někdo vběhne do cesty, nebo naopak uskočit, když se na vás řítí auto. Jakmile stresová situace pomine, všechny fyzické funkce se zas vrátí do normálu.

Dlouhodobý stres

Pokud by všechno fungovalo takhle, tak bychom neměli žádný problém. Ten totiž nastává až ve chvíli, kdy stresující situace nepomíjí. Jedná se o dlouhodobý stres, který tělo nadměrně vyčerpává, a stresové hormony spolu s potlačenou imunitní funkcí mohou způsobovat celou řadu nemocí, jako jsou bolesti hlavy, problémy se srdcem a krevním tlakem, cukrovka, zažívací potíže, kožní problémy (aha!), astma, deprese, úzkost apod.

 

Vliv stresu na akné

Stres v těle spouští celou řadu reakcí, které mohou mít za následek zhoršení nebo vznik akné. Jedná se o problém u lidí náchylných k akné. Ostatní lidé mohou být pod permanentním tlakem a neudělá se jim ani pupínek, protože nemají tělo nastavené tak, že je citlivější na to, že určité emoce a stres spouštějí kožní problémy.

Jaký je tedy vliv stresu na akné a co dělá tělo, když je ve stresu?

 

Hormony

Spolu se stresovými hormony se při stresu zvyšuje i produkce androgenních hormonů, které zvyšují tvorbu kožního mazu. Stresový hormon kortizol navíc působí při dlouhodobém stresu jako zloděj a krade látky potřebné pro tvorbu progesteronu. Tělo mu totiž dává přednost, protože je důležitější utéct lvovi, který nás chce sežrat, a ne se rozmnožovat ;). Progesteronu se tedy nevytváří dost a dochází ke stavu tzv. estrogenové dominance, kdy je v těle víc estrogenů než progesteronu, což může mít za následek právě vznik akné, přibírání na váze, PMS, nepravidelné cykly, zadržování vody a únavu.

Kortizol také ovlivňuje způsob, jakým tělo zpracovává inzulín. Zvyšuje odolnost svalů a tukových buněk proti inzulínu a zároveň podporuje uvolňování glukózy z jater do krve, aby tělo mělo dostatek energie na reakci. Dochází k tomu, že je v krevním oběhu hodně glukózy (cukru), buňky nereagují na inzulín, takže ho tělo musí vyrábět stále více. Inzulín spouští tvorbu kožního mazu. Více inzulínu tedy znamená také více kožního mazu a tím i více pupínků. Nespotřebovaná glukóza se navíc ukládá jako tuk.

Více o tom, jaké hormony se podílejí na vzniku akné a jak poznáte hormonální akné, najdete zde.

 

Trávení

Stres narušuje naše trávení a tím i naši pleť. Střeva a trávení obecně jsou obzvlášť citlivá na stres. Když jsme ve stresu, tak dochází ke změnám v pohyblivosti střev, tvorbě žaludeční kyseliny, propustnosti střevní stěny a stres dokonce může způsobovat i změny střevní mikroflóry. To znamená, že když jsme ve stresu, tak nám můžou ubývat hodné bakterie ve prospěch těch zlých. My sami pak účinky stresu na trávení můžeme pozorovat jako křeče v břiše, průjmy nebo naopak zácpu.

Vztah trávení a psychiky ale funguje i opačně – špatné trávení ovlivňuje naši náladu, zdravá střevní mikroflóra je navíc důležitá pro správnou funkci mozku a většina serotoninu pochází právě ze střev. Tento vztah zkoumali vědci v jedné studii, kdy zjistili, že myši, kterým podávali pravidelně probiotické kmeny bakterií, lépe zvládaly stres. 🙂

Více informací o tom, jak souvisí trávení a akné, můžete najít v tomto článku.

 

Imunitní systém

Stres narušuje fungování imunitního systému dvěma způsoby. Zaprvé vytváří podmínky pro vznik chronického zánětu. Během naší reakce na stresovou situaci kortizol potlačuje zánět. Pokud stres trvá dlouho, pak je kortizol do těla uvolňován neustále, takže na něj tělo přestane reagovat. Tělo naopak zvýší produkci látek způsobujících zánět, což vede k chronickému zánětu, který je příčinou většiny nemocí, se tak dostává mimo kontrolu.

Za druhé stres snižuje imunitu, takže jsme náchylnější k nemocem k běžným nemocem, jako je nachlazení nebo viróza. Zvyšuje se ale také riziko rakoviny, trávicích potíží i vzniku potravinových alergií.

Zánět stojí také za vznikem akné. Ve chvíli, kdy je v póru chycená bakterie, vysílá tělo na místo zánět, aby ji zabilo. To má za následek bolavé, zanícené pupínky. Více o tom, jak se váš imunitní systém podílí na vzniku akné, najdete zde.

 

Chutě

Vliv stresu na akné existuje nejen v rovině fyzické, ale i psychické. Ve stresu máme více chuť na sladké a kalorické jídlo, které nám má dodat energii pro útěk nebo boj a které nám přinese krátkodobé uspokojení. Může za to stresový hormon kortizol, který navíc přispívá k tomu, že se nám tuk z toho, co ve stresu sníme, bude ukládat kolem pasu. Zároveň je také mnohem těžší zbavit se těchto „stresových“ kil. Z dlouhodobého hlediska si zaděláváme na problém, protože s množstvím cukru, který konzumujeme, samozřejmě tloustneme a také roste i hladina inzulínu v krvi, který tvoří víc mazu, ze kterého vznikají pupínky.

 

Sahání na obličej

Vliv stresu na akné se projevuje také v našich podvědomých reakcích. Ve stresu máme totiž tendenci si více sahat na obličej, mačkat si pupínky, škrábat si strupy a tím si akné sami zhoršujeme, protože si na obličej zanášíme nové bakterie (ruce jsou místem na těle, kde se nachází nejvíc bakterií) nebo si bakterie při mačkání zatlačujeme hlouběji do póru, a můžou tak vznikat zanícené pupínky.

 

Co je vůbec stres

Většina lidí si pod pojmem stres představí šéfa, který vám v pět hodin odpoledne přišel říct, že je potřeba urgentně něco udělat. Ale vy musíte přece vyzvednout dítě ze školy a odvézt jej na kroužek, abyste pak stihli jít ještě nakoupit… atd atd. To zná asi každý. Ale stres zahrnuje i to, že přijdete po celém dni v práci domů a vidíte nevyžehlenou hromadu prádla, které budete muset vyžehlit. Stres jsou i negativní myšlenky a emoce, které směřujeme sami proti sobě. Stres je i to, že máte na čele spoustu běďarů a přijdete si jako nejhnusnější obluda na světě a bojíte se, že se vám to ještě zhorší.

U lidí s akné podle mě existuje začarovaný kruh – Mám pupínek. – Bože to je hnus, jsem odporná. – Jen, aby se mi neudělaly další – Ne! Tady je další! – No fuj, já jsem hnusná. – Bum, další pupínek!

A není snadné z tohoto kruhu vystoupit :(. Ale rozhodně to není neměnný stav. Teď, když víte, jaký je vliv stresu na akné, měli byste také vědět, že existuje spousta věcí, které můžete proti stresu podniknout. Najdete je v dalším článku.

 
Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.