Kurkumin: 3 způsoby, jak kurkuma pomáhá proti akné
Je skoro až k neuvěření, jaké má kurkuma (respektive kurkumin) účinky. Je protizánětlivá? Ano. Je antioxidant? Ano. Zabíjí bakterie? Ano. Navíc pomáhá detoxikovat játra a snižovat inzulínovou rezistenci. Všechny tyto vlastnosti kurkumy z ní dělají ideálního spojence v boji proti akné. Jak přesně působí na akné a co všechno umí? To se dozvíte v tomto článku.
Co je kurkuma?
Kurkuma je kořen původem z Indie, který je příbuzný se zázvorem, dokonce i podobně vypadá. Má výraznou žlutou barvu, díky které se používá i jako barvivo. Říká se jí také indický zázvor nebo indický šafrán. Dá se jíst čerstvá, sušená, jako koření nebo jako součást kari koření.
Hlavní složka, která propůjčuje kurkumě její typickou žlutou barvu a její léčivé účinky, se nazývá kurkumin.
Léčivé účinky kurkuminu
Kurkumin má údajně na stovky léčivých účinků. Je antiseptický, působí proti rakovině, virům, bolestem, je účinným antioxidantem a má protizánětlivé účinky. A právě tyto vlastnosti z něj dělají ideální přírodní „lék“ na akné. Zde jsou tři důvody, proč se v boji proti akné spolehnout na kurkumin.
1. Kurkumin snižuje zánět
Snížit zánět je jedním z našich hlavních úkolů v boji proti akné. Určitá míra zánětu je přirozená, tělo se tak brání proti nemocem a pomáhá hojit zranění. Nicméně v případě, že se jedná o chronický zánět, který trvá dlouho, může být zánět příčinou spousty chronických onemocnění, mezi nimi i akné. Zánět způsobuje to, že jsou vaše pupínky zarudlé a zanícené. Kurkumin poskytuje tělu podporu v boji proti chronickému zánětu.
Jedna ze studií zkoumajících účinky kurkuminu na naše zdraví potvrdila, že ústní užití kurkuminu dramaticky snižuje symptomy artritidy u myší. Autoři studie věří, že je to především díky tomu, že kurkumin snižuje zánětlivou reakci ve střevech. Díky příznivému vlivu na trávicí ústrojí může kurkumin také pozitivně ovlivňovat stav naší kůže.
Jiná studie zase zjistila, že protizánětlivé účinky kurkuminu jsou silnější než u ibuprofenu nebo aspirinu. Studií potvrzujících velmi silné protizánětlivé účinky kurkuminu je spousta – ať už zkoumají mozek, kardiovaskulární systém, trávicí ústrojí, prostatu nebo dokonce i zuby nebo dásně. (Více zde: https://draxe.com/turmeric-benefits/)
2. Kurkumin je silný antioxidant
Kurkumin bojuje proti volným radikálům a snižuje oxidativní stres. Oxidativní stres nastává, když je tělo zahlceno nestabilními molekulami, tak zvanými volnými radikály. Určité množství volných radikálů je nevyhnutelné. Volné radikály jsou navíc i běžným odpadním produktem některých našich metabolických procesů. Ale když je jimi tělo „zahlcené“, pak dochází k oxidativnímu stresu a chronickému zánětu. Tento stav se může na kůži projevovat jako akné.
Kurkumin neutralizuje volné radikály, zvyšuje v těle hladinu glutationu, což je jeden z našich nejsilnějších antioxidantů, který si tělo samo vytváří.
3. Kurkumin zabíjí bakterie
Při laboratorních testech vědci dokázali díky kurkuminu zlikvidovat bakterii P.Acnes, která způsobuje akné, o 50 až 96% v závislosti na koncentraci kurkuminu. Kurkumin tak teoreticky může být využit k lokální léčbě akné. Kurkumin ale dokáže také pomoci vyrovnat poměr hodných a zlých bakterií ve střevech a tak předcházet vzniku akné zevnitř.
Stinné stránky kurkuminu
- Pro dosažení výsledků proklamovaných ve studiích je potřeba velké množství kurkuminu. Čajová lžičku kurkumy (7 gramů) obsahuje jen 136 mg kurkuminu. Doporučená denní dávka je přitom 800 až 1000 mg.
Co proti tomu dělat: Užívejte kurkumu spolu s černým pepřem nebo zázvorem, které podporují vstřebávání kurkuminu a zesilují jeho účinky.
- Kurkumin není rozpustný ve vodě, takže se v těle nevstřebává úplně ideálně.
Co proti tomu dělat: Kurkumin je rozpustný v tucích. Smíchejte ho tedy buď s kokosovým mlékem, olivovým olejem nebo avokádem, abyste zajistili, že se dobře vstřebá.
- Kurkumin na sebe váže železo, může tedy prý zvyšovat riziko anémie.
- Kurkumin je většinou velmi dobře snášen, výjimečně však může způsobovat průjem nebo bolesti břicha.
- Kurkuma barví. Kurkuma má výrazně žlutou barvu, díky které je používaná i jako barvivo. Bohužel však jako barvivo působí, aniž byste si to vyloženě přáli. Nechává žluté skvrny na nádobí, pracovních plochách v kuchyni, látkách a i na kůži. Z tohoto důvodu vám tu nebudu radit, abyste kurkumu používali do pleťových masek. Může totiž i po smytí na obličeji zanechat žlutou barvu. A nevím jak vy, ale já lidem nechci vysvětlovat, že nemám žloutenku, ale jen jsem zkoušela blahodárné účinky kurkumy 😉
- Je nutné si uvědomit, že sice existuje spousta studií zkoumajících účinky kurkuminu, nicméně valná většina z nich není prováděná na lidech, ale jen ve zkumavkách nebo například na myších.
Na druhou stranu jedna z mála studií, které zkoumaly působení kurkuminu přímo na lidech, zjistila, že při léčbě kožního onemocnění zvaného psoriáza byl kurkumin účinnější než běžně užívaný lék na předpis. Kurkumin předcházel spojování kožních buněk a díky tomu nedocházelo k ucpávání pórů. Díky tomuto zjištění se můžeme oprávněně domnívat, že bude mít stejný účinek také u lidí s akné!
Jak kurkumu užívat
- Kurkumové mléko: Připravte si nápoj z kokosového mléka, kurkumy, skořice, pepře, zázvoru a medu. Recept najdete tady.
- Odšťavněte ji: Čerstvý kořen kurkumy je poměrně těžko k sehnání. Pokud byste ale přece jen měli štěstí a sehnali jste ho, pak můžete hodit do odšťavňovače kořen kurkumy, zázvoru a citron a připravit si silnou dávku antioxidantů.
- Jako koření: Zkuste kurkumu přidat do některých jídel nebo si najděte některé indické recepty, které s kurkumou pracují. Používá se do kari, dobrá je s květákem a s luštěninami. Nezapomeňte do jídla přidat také pepř a nějaký tuk, abyste podpořili účinky kurkuminu.
- V doplňku stravy nebo si připravit kurkumové latté.
Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!