Niacinamid: 7 důvodů, proč ho používat k léčbě akné

Niacinamid je ve vodě rozpustný vitamín ze skupiny vitamínů B (B3). Účinky tohoto bílého prášku v boji proti akné a pigmentovým skvrnám byly vědecky potvrzené a vyrovnají se, ne-li předčí, i lokální antibiotika, retinoidy, benzoylperoxid a kyselinu salicilovou. Je velmi účinný a zároveň i dobře snášený všemi typy pleti. Navíc na rozdíl od antibiotik nevede k tomu, že si na kůži pěstujete kmeny bakterií odolných proti antibiotikům.

7 důvodů, proč používat niacinamid k léčbě akné

  1. Působí protizánětlivě. Zabraňuje tomu, aby se z ucpaných pórů a černých teček staly zánětlivé, zarudlé boláky a cysty. Pomáhá léčit stávající pupínky a předchází vzniku nových.
  2. Pomáhá zesvětlovat pigmentové skvrny a předchází jejich vzniku. Tmavé skvrny jsou pozůstatkem předchozího zánětu v kůži nebo můžou být i důsledkem nadměrného opalování a také stárnutí. Bylo potvrzeno, že niacinamid potlačuje hromadění melaninu (kožního barviva) ve vrchní vrstvě pokožky a také pomáhá zesvětlovat již existující skvrny a sjednocuje tak tón pleti, a to již po 4 týdněch užívání. Niacinamid je navíc mnohem bezpečnější než většina komerčně dostupných bělících přípravků na pleť.
  3. Posiluje obrannou funkci kůže a zabraňuje vysoušení pleti. Niacinamid zvyšuje hladinu ceramidu, kolagenu a mastných kyselin ve vnější vrstvě pokožky, chrání tak kůži před škodlivinami, volnými radikály a mikroorganismy. Zpomaluje také stárnutí pleti.
  4. Potlačuje růst bakterií.
  5. Působí jako lokální antioxidant. Zabraňuje oxidaci mazu, která stojí za vznikem nových pupínků.
  6. Pomáhá proti vráskám. Potvrdila to japonská studie, ve které 30 žen používalo krém s obsahem niacinamidu na oblast pod jedním okem a krém bez obsahu niacinamidu pod druhé oko. Výsledkem bylo 64% zlepšení a zmenšení vrásek na místě aplikace niacinamidu.
  7. Je účinnější než lokální antibiotika. Krém se 4% obsahem niacinamidu zlepšil stav akné o 60% ve srovnání s 43% zlepšením v případě lokálních antibiotik. Nezpůsobuje navíc rezistenci proti antibiotikům a nepodporuje tak rozvoj kmenů antibiotik odolných proti antibiotikům.

Jak niacinamid používat?

 

Maska s obsahem niacinamidu proti pigmentovým skvrnám

Smíchejte 50 gramů aloe vera gelu s 2 gramy čistého niacinamidu ve formě prášku a rozmíchejte. Naneste na obličej a nechte působit přes noc.

Tonikum s obsahem niacinamidu

Smíchejte 50 mililitrů studené vody s 2 gramy čistého niacinamidu ve formě prášku, rozmíchejte a naneste na obličej pomocí vatového tamponku. Můžete nechat působit na obličeji a potom smít nebo používat jako tonikum pod denní krém.

Maska proti skvrnám a jizvám po akné s MSM a niacinamidem

Pro ještě silnější zesvětlovací účinek můžete smíchat 3 lžíce aloe vera gelu s ½ lžičky MSM prášku a ½ lžičky niacinamidu. Důkladně rozmíchejte, naneste na obličej a nechte působit přes noc. Všechny tři ingredience jsou ideální proti jizvám i pigmentovým skvrnám.

Nyní jsou už běžně k dostání pleťová séra s obsahem niacinamidu. Nemusíte tak složitě míchat prášek s aloe vera, ale používat už hotový produkt. Stačí nanést pár kapek séra před použitím krému a jemně vmasírovat do pleti.

Více o tom, jak používat aloe vera proti jizvám po akné si můžete přečíst zde.

Další tipy na zesvětlení jizev a skvrn po akné najdete zde.

Pokud vás zajímá, co je MSM a jak se používá, pak si přečtěte tento článek.
Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

One reply on “Niacinamid: 7 důvodů, proč ho používat k léčbě akné”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.