Probiotika na akné: Jak pomáhají léčit akné a jak je vybírat
Lidé, které trápí kožní problémy, jako třeba akné nebo ekzém, mají ve většině případů také potíže s trávením. Trávení totiž přímo ovlivňuje to, jak vypadá naše kůže. A jedním z nejjednodušších a nejlepších způsobů, jak dát trávení do pořádku, jsou probiotika.Detailnější informace o tom, jak souvisí vzhled pleti s vaším trávením a jakými dalšími způsoby můžete své trávení podpořit, najdete v samostatném článku Trávení a akné: Jak spolu souvisí?
Jak souvisí trávení a akné?
Takže jen stručně: Zdravý trávicí systém přímo souvisí se zdravím celého těla. V trávicím systému jsou totiž „uloženy“ dvě třetiny našeho imunitního systému. Stav trávicího ústrojí ovlivňuje i další věci – to, jaké živiny jsou přijímány z potravy, které mikroby a parazity zase naopak do těla nevpustit a tak dále.
Správné fungování střev a celého trávicího ústrojí závisí na mnoha faktorech. Jedním z nich jsou miliardy bakterií žijících ve střevech, které se souhrnně označují jako střevní mikroflóra. V našich střevech žije prý celkem na 500 druhů bakterií, které dohromady můžou vážit i kolem 1,5 kila. Bakterií je prý třikrát více než buněk lidského těla.
Bakterie jsou stejně jako lidi hodné a zlé a žijí ve vzájemné rovnováze, kdy má každá nějakou funkci. Přispívají ke správnému vstřebávání živin, trávení potravy, tvorbě vitamínů a pohybu střev. Pokud ale ve střevech (například vlivem užívání antibiotik, špatné stravy nebo stresu) převáží špatné bakterie, pak máme zaděláno na problém. Zlé bakterie zabraňují vstřebávání živin, narušují střevní stěnu, takže se toxiny z nestrávené potravy mohou dostávat do těla a způsobovat alergie, záněty a akné.
Probiotika na akné
Jedním ze způsobů, jak udržovat bakterie v rovnováze, nebo rovnováhu ve střevech opět nastolit, jsou probiotika. Probiotika jsou živé, zdraví prospěšné bakterie, které do těla dostáváme většinou ve formě kapslí, nebo ze stravy (z kvašených výrobků).
Jak vybrat správná probiotika na akné?
Při výběru probiotik je potřeba dávat pozor na následující:
- Počet bakterií: počet bakterií se počítá v CFU (colony forming units). Z probiotik bychom prý měli získávat 10 až 20 miliard CFU denně.
- Typ bakterií: Zatím nebyl ještě výzkumem určen kmen bakterií, který bychom měli užívat v případě, že se chceme zbavit akné. Probiotika by ale obecně měla obsahovat ideálně alespoň Lactobacillus a Bifidobacterium, a to například:
- Lactobacillus: L. acidophilus, L. casei, L. bulgaricus, L. fermentum, L. thermophilus
- Bifidobacterium: B. longum, B. bifidum, B. infantis, B. animalit
- Kvalita produktu: Těžko ji posoudíme, ale na obalu by mělo být uvedeno, že výrobek obsahuje živé bakterie. Ty lepší probiotika je většinou potřeba uchovávat v lednici. Ale není to pravidlem. Já mám velmi dobré zkušenosti s probiotiky Linex Forte, která v lednici být nemusí.
Probiotika na akné: vědecké studie
Existuje několik studií zabývajících se účinkem probiotik na akné. Ve studii z roku 1961 dostávalo 300 pacientů s akné komerčně dostupnou formu laktobacilů. U 80% z nich došlo ke zlepšení stavu akné. V 80. letech potvrdila italská studie zlepšení projevů akné u osob, které užívaly L. acidophilus a Bifidobacterium oproti kontrolní skupině, která probiotika neužívala. Stejné výsledky měla i další podobná studie z roku 2010.
Nicméně jiné zdroje zase tvrdí, že existuje jen málo důkazů toho, že probiotika mění střevní mikroflóru. Studie z roku 2006, která zkoumala vliv probiotik na složení střevní mikroflóry zdravých lidí prý zjistila, že probiotika nemají vliv na složení střevní mikroflóry. Je však nutné podotknout, že se studie zabývala zdravými jedinci, takže podle mě není moc relevantní v případě nás, kdo se snažíme zbavit akné.
Další účinky probiotik
Probiotika pomáhají nastolit rovnováhu bakterií žijících v našich střevech. Kromě toho ale umí i další věci. Například:
- Pomáhají snižovat zánět a oxidativní stres.
- Pomáhají snižovat inzulínovou rezistenci a regulovat hladinu cukru v krvi.
- Bojují s potravinovými alergiemi.
- Předcházejí narušování střevní stěny a pomáhají regenerovat poškozenou střevní stěnu.
- Pomáhají obnovovat obrannou funkci kůže a zabraňují ztrátě vlhkosti.
Probiotické bakterie ale není potřeba polykat jen ve formě tabletek. Stejnou funkci plní i kvašené potraviny jako například:
- Kvašená zelenina: kimchi, kysané zelí
- Kombucha
- Kefír – a to jak z mléka, tak i z kokosového mléka
- Jogurty
- Sójová omáčka
Nejprve změňte stravování, pak přidejte probiotika
Nemůžete ovšem očekávat, že když se budete stravovat špatně a do toho občas přihodíte probiotika, tak jste na to vyzráli. Pokud se chcete opravdu zbavit akné, pak budete muset zavést určité změny ve stravování, jako například omezit cukr, mléčné výrobky a potraviny, na které máte alergii nebo jste na ně citliví. Probiotika jsou spíš takový bonus, který nakopne vaše trávení a napraví škody způsobené špatnými stravovacími návyky.
Lokální probiotika na akné
Na zahraničních webech jsem několikrát našla zmínku o lokálním použití probiotik. Jedná se o spreje nebo krémy, které obsahují probiotické bakterie a nanášejí se rovnou na obličej, kde obnovují přirozenou rovnováhu bakterií žijících v pleti. Údajně totiž existují druhy bakterií, které se vyskytují jen u lidí s akné, a naopak také bakterie, které se vyskytují u lidí se zdravou kůží, ale u pacientů s akné je nenajdete.
Probiotické krémy se v zahraničí dají koupit hned od několika výrobců. V Čechách se mi ale nepodařilo nic podobného najít. Řada Redness Solutions od Clinique má údajně obsahovat nějaké probiotické kultury, ale v českém popisu této řady jsem podobnou zmínku nenašla.
Každopádně můžete zkusit místo toho použít kvašené mléčné výrobky:
- Čistý kefír nebo bílý jogurt: Naneste na obličej kefír nebo jogurt a nechte působit 15 až 20 minut.
- Na mastnou pleť: Smíchejte 2 lžíce kefíru, 1 bílek a 1 lžíci medu, naneste na pleť a nechte 15 až 20 minut působit.
- Na suchou pleť: Smíchejte 2 lžíce kefíru s 1 lžící olivového oleje a jedním žloutkem a nechte opět působit 15 až 20 minut.