Přírodní alternativy kosmetických přípravků

Běžně dostupné kosmetické výrobky na akné mohou pleť nadměrně vysušovat a dráždit a tím akné v konečném důsledku zhoršovat. U kosmetických výrobků z obchodu nebo lékárny byste také měli číst etikety, abyste věděli, co si na obličej vůbec chcete dát. Některé kosmetické přípravky totiž obsahují látky, které samy o sobě nebo v mixu s jinými látkami můžou pleti (nebo i celému tělu) škodit (parabeny, ftaláty, sulfáty apod.). Dobrá zpráva je, že existují přírodní alternativy těchto přípravků, které jsou stejně účinné, často levnější, odpadá u nich zkoumání etiket, nedráždí a jsou šetrnější a jemnější k pokožce.

Přírodní alternativy kosmetických výrobků

Čištění a masky

Jíl

Jíl odvádí nečistoty pryč z kůže a zklidňuje zarudnutí a mírní zánět. Dá se použít buď jako pleťová maska nebo na mytí. Existují různé druhy jílu: červený, zelený, bílý jíl, rhassoul (z marockého lávového kamene), kaolínový a další. Můžete ho smíchat s vodou, aloe vera, jogurtem, a pokud máte sušší pleť, tak i s olejem. K zesílení antibakteriálních účinků jílu můžete do směsi přidat i kapku levandulového nebo tea tree oleje, manuka medu nebo jablečného octa.  Směs potom nanesete na obličej, necháte pár minut působit (nenechávejte úplně zaschnout) a potom smyjte.

Na mastnou pleť se hodí zelený jíl, kaolínový a rhassoul jíl. Na citlivou a suchou pleť pak bílý nebo červený jíl.

Cizrnová mouka

Cizrnová mouka je ideální na velmi mastnou pleť. Smíchejte ji s vodou nebo jogurtem a použijte ji stejně jako jíl.

Organický plnotučný jogurt, tvaroh, kefír nebo podmáslí

Kyselina mléčná obsažená v mléčných výrobcích pomáhá čistit pleť a odstraňovat odumřelé kožní buňky. Pokud můžete, vyberte si nepasterizované organické nebo bio mléčné výrobky, aby měly co největší efekt na pleť. Jogurt a tvaroh jsou jemnější než kefír a podmáslí, které může být pro citlivou pleť až příliš silné.

Jogurt vmasírujte do pokožky, nechte pár minut působit a pak smyjte. Pokud budete jogurt používat jako pleťovou masku, tak ho můžete nechat na obličeji působit i déle.

Oleje

Přírodní oleje můžete použít na mytí obličeje i na hydrataci místo pleťového krému. Na pleť s akné se nejvíce hodí jojobový nebo konopný olej, pokud máte spíše mastnější pleť, a arganový, pokud je vaše pleť spíš sušší. Více informací o tom, jaký olej vybrat, jaké má účinky a jak ho používat najdete v článku Jak vybrat správný pleťový olej pro pleť s akné. O jojobovém oleji si přečtěte v článku Jojobový olej na akné a mastnou pleť.

Ovoce a zelenina

Papája, avokádo, okurky, mango a banány obsahují enzymy, které pomáhají odstraňovat odumřelé kožní buňky, čistí póry a rozpouští nadbytečný maz. Chcete-li vyzkoušet ovoce nebo zeleninu k péči o pleť, pak vždycky nejdříve na malém kousku kůže na předloktí vyzkoušejte, jak na něj reagujete.

  • Okurka: Okurková šťáva má ochlazující efekt a zklidňuje pleť. Smíchejte okurkovou šťávu s mlékem a pomocí vatových tamponků naneste na pleť, nechte chvíli působit a smyjte. Můžete také zkusit virální hack, kdy dáte oloupanou okurku do mrazáku a pak si s ní jemně masírujete pleť. Když nic jiného, tak třeba v létě to pleť stoprocentně osvěží.
  • Papája: Papáje je bohatá na karotenoidy, vitamíny C a B, enzymy a minerály. Funguje podobně jako chemický peeling. Ukrojte si kousek papáji a masírujte s ním pleť. Případně rozmixujte dužinu s medem a nechte působit 15 – 20 minut jako masku. Stejně můžete použít i mango, které obsahuje vitamín A a spoustu antioxidantů.
  • Citronová šťáva: Citron pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky, zesvětlovat a rozjasňovat pleť.
    • Maska z citronu a brambor: Brambory nebo batáty uvařte, rozmačkejte a nechejte vychladnout. Přidejte citronovou šťávu, promíchejte. Směs naneste na obličej, nechte 20 minut působit a smyjte.
    • Zesvětlující maska na skvrny po akné: Smíchejte med, skořici a citronovou šťávu do pasty. Tu naneste na obličej a nechte 30 minut působit, poté smyjte.
  • Banány: Banány obsahují vitamíny A, B, E, železo a hořčík. Pro použití jako pleťovou masku banán rozmačkejte, naneste na obličej a nechte působit 15 minut, poté smyjte.
  • Avokádo: Avokádo se perfektně hodí na suchou pleť. Smíchejte dužinu z avokáda s olivovým olejem a vytvořte pastu. Tu naneste na obličej a nechte 20 minut působit.

Manuka med

Manuka med je antibakteriální a protizánětlivý med z Nového Zélandu, jehož léčivé účinky jsou potvrzeny četnými laboratorními testy. Dá se použít na čištění pleti i jako pleťová maska. Přečtěte si celý článek věnovaný manuka medu.

Mořská sůl

Mořská sůl obsahuje spoustu minerálů, má antibakteriální účinky, odstraňuje odumřelé kožní buňky a uvolňuje póry. Ideální je její použití jako peelingu – přisypte ji trochu do medu a použijte jako běžný peeling. Jen prosím nepoužívejte stolní sůl nebo sůl s jódem.

Odličování

  • Na odličování očního make-upu se doporučuje avokádový olej, který make-up krásně sundá a zároveň vyživuje pleť okolo očí.
  • Na make-up na obličeji můžete použít v první fázi pleťový olej, který vmasírujete do pleti. Následně na obličej naneste med a krouživými pohyby jej spolu s olejem a make-upem smyjte.

Pleťová tonika

Jablečný ocet

Jablečný ocet dezinfikuje a má antibakteriální účinky. Snažte se najít přírodní, nepasterizovaný, nefiltrovaný jablečný ocet a vždy jej smíchejte s vodou, jinak je moc silný. Na jeden díl octa přidejte osm až deset dílů vody, směs naneste na vatový tampon a naneste na pleť.

Hydroláty a květinové vody

Hydroláty vznikají při výrobě esenciálních vonných olejů. Pomáhají regenerovat pleť po čištění a také napomáhají vstřebávání pleťových olejů. Zabraňují také množení bakterií. Vybírat si můžete mezi spoustou možností – existují levandulové, růžové, heřmánkové, tympánové a další hydroláty. Nejčastěji je seženete ve spreji (lépe se tak aplikují) a ve tmavé skleničce, která zajišťuje jejich delší trvanlivost. Při výběru si dejte pozor na to, aby se jednalo opravdu o hydorolát a ne o vodu s pár kapkami esenciálního oleje. Správný hydrolát bude mít ve složení jen jednu ingredienci (například rosa damascena distillate nebo rosa damascena water).

Aloe vera

Aloe vera má spoustu pozitivních účinků na pleť – hydratuje, urychluje proces hojení, zesvětluje jizvy, působí protizánětlivě a zklidňuje pleť. O účincích aloe vera si můžete přečíst v samostatném článku.

Líbí se Vám Ne akné? Sledujte nás na Facebooku a už Vám neunikne žádný článek!
facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontakt

Do zrcadla se už nedíváte s hrůzou, co uvidíte, nebo abyste si rozhnípali pupínky a pak si za to nadávali. Prostě jenom zkontrolujete, jak vypadáte a jdete dál.
Máte otázky o akné, na které jste na blogu nenašli odpověď? Chcete nám něco sdělit? Neváhejte nás kontaktovat.